Spektakl Kolegtywu

"Fizjotopia" - reż: Robert Drobniuch - Teatr Kolegtyw

Pogrzebali w tekstach sprzed dwóch tysięcy lat, napisali gdzie się tylko da z prośbą o pieniądze, zmobilizowali się do założenia niezależnej kompanii artystycznej. I oto efekt jest. Nowy teatr, nowy spektakl.

Od piątku przez kilka dni w budynku dawnego kina Syrena oglądać można będzie spektakl "Fizjotopia" inaugurujący działalność Teatru Kolegtyw. Teatr przy Stowarzyszeniu Artystycznym o tej samej nazwie założyli reżyserzy - Robert Drobniuch i Tomasz Gilewicz. Pierwszy jest absolwentem Akademii Teatralnej, związanym z różnymi scenami w Polsce oraz ze Stowarzyszeniem Promocji Artystycznej, organizującym Festiwal Inicjatyw Teatralnych "Białysztuk". Drugi - znany jest przede wszystkim jako reżyser i scenarzysta wielokrotnie nagradzanego spektaklu tanecznego "Morosophus", współzałożyciel Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ulicznej ENGRAM oraz członek nieformalnej formacji video art Alco.Dudes, wraz z którą zrealizował szereg filmów krótkometrażowych i teledysków. 

To duet obiecujący, a ich współpraca owocować będzie teatralnym konglomeratem, łączącym teatr lalek, multimedia i taniec. Widowisko "Fizjotopia" ma być oparte tekście "Fizjolog" anonimowego autora z II n.e., "Zoologia" Arystotelesa oraz "O właściwościach zwierząt" Klaudiusza Elana. To baśniowo-fantastyczne opisy zachowań zwierząt, zjawisk przyrodniczych, swoisty bestiariusz.

- W kontekście rozważań nad naturą ludzką oraz kondycją współczesnego człowieka brzmią one zaskakująco aktualnie - mówi Robert Drobniuch, prezes stowarzyszenia. Wraz z Gilewiczem akcję spektaklu umieścił we współczesności. - Szklane biurowce i stalowe hipermarkety, ślimaki ulic i linii elektrycznych Oto topografia metropolii XXI wieku- Fizjotopii - opowiada o spektaklu. - Człowiek, to tutaj jedynie mały element wielkiej całości, całkowicie z nią zespolony i jej podporządkowany. Zniewolony przez biurokratyczną machinę, technologiczny postęp, natłok informacji. Oraz przez własną naturę - jej najciemniejsze strony, najgorsze instynkty, popędy, które uwydatniają się w walce o przetrwanie. Stają się sposobem na świat, w którym nie ma miejsca na wrażliwość i bezinteresowność, a wartości moralne zastąpił kult konsumpcji i pieniądza. Czy to jednak sposób wystarczający? Mieszkańcy Fizjotopii szukają jeszcze alternatywnych dróg, bo choć w swojej miejskiej dżungli tak bardzo przypominają zwierzęta, to jednak są przecież z gatunku homo sapiens. 

Spektakl zapowiada się jako ciekawy wizualnie - twórcy sięgają do nowoczesnych form, mieszają konwencje. Tancerze wykorzystują klasyczny taniec uliczny z nowojorskich gett, taniec współczesny i improwizacje, aktorzy zaś czerpią zarówno z tradycji teatru dramatycznego, jak i teatru lalek. O scenografię (tworzą ją stalowe konstrukcje) zadba Kamel Boukoffa, absolwent ASP w Warszawie, pochodzenia polsko-algierskiego. O video art. - Krzysztof Kiziewicz, założyciel grupy video art Alco.Dudes, znany m.in. z wizualnej oprawy "Morosophusa" i spektaklu Teatru Dramatycznego "Trumna nie lubi stać pusta". Do tego muzyka autorstwa Michała Siwaka - didżeja, kompozytora muzyki teatralnej m.in. dla Teatru Starego w Krakowie oraz założyciela projektu muzycznego Sinusoidal. 

W spektaklu zobaczymy sześcioro aktorów, w większości absolwentów Akademii Teatralnej w Białymstoku (ci, którzy teatrem się interesują, rozpoznają twarze znane z różnych niezależnych produkcji). Koszt spektaklu to około 60 tys. zł , które twórcom udało się uzbierać z dotacji ministra kultury, prezydenta Białegostoku, marszałka oraz Fundacji J&S Pro Bono Poloniae. 

Kolegtyw pokaże "Fizjotopię" w Białymstoku, a za miesiąc, pod koniec maja - w warszawskiej Starej Prochoffni (ul. Boleść 2). Pokazom "Fizjotopii" towarzyszy wystawa prac absolwentów ASP - Kamela Boukoffa i Pawła Naumowicza.

Najbliższe spektakle w kinie Syrena: pt., godz. 19 (pokaz przedpremierowy), sob.-wt., godz. 19. Spektakl nie jest biletowany - rezerwacja bezpłatnych wejściówek - kolegtyw.artystyczny@gmail.com, tel. 664 456 036.

Monika Zmijewska
Gazeta Wyborcza Białystok
22 kwietnia 2009

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...