Spektakl młodzieżowy - online: 15.11.20

"E-migrant" - reż. Martyna Majewska - Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

E – migrant" spektakl inspirowany powieścią „E-migranci. Pół roku bez internetu, telefonu i telewizji" Susan Maushart

Jaka jest pierwsza czynność, którą wykonujemy po przebudzeniu – czy przypadkiem nie jest to sprawdzenie smartfona? A przed zaśnięciem – czy nie zerkamy ostatni raz na jego ekran? Czy umiemy sobie jeszcze przypomnieć albo wyobrazić życie bez sieci, funkcjonowanie nie online? Jeśli problem dotyczy większości dorosłych Polaków (75% ma smartfona, 82% z jego posiadaczy zabiera go ze sobą do toalety i sypialni), to ileż bardziej młodzieży, dla której Internet jest środowiskiem naturalnym: 93,4% dzieci w wieku 13-17 lat jest dostępnych w sieci bez przerwy (badania Państwowego Instytutu Badawczego NASK z 2019 roku). Wywołuje to szereg zmian, które dotyczą zarówno sfery zdrowia fizycznego i psychicznego (lekarze upatrują w nadużywaniu smartfonów przyczyny m.in. bezsenności, problemów ze wzrokiem i słuchem, wad postawy), jak i jakości życia: osobistego, rodzinnego, społecznego.

Zjawisko powszechnego uzależnienia od internetu wzmogło się w ostatnich miesiącach wskutek pandemii i coraz bardziej palące staje się pytanie, czy istnieje alternatywa wobec sieciowego uwikłania – czy życie bez Internetu jest w ogóle możliwe.

Scenariusz E-migranta powstał z inspiracji książką E-migranci. Pół roku bez internetu, telefonu i telewizji amerykańsko-australijskiej dziennikarki Susan Maushart. Zatrwożona skalą cyfrowego i technologicznego odurzenia, Maushart postanowiła na kilka miesięcy odłączyć rodzinę od globalnej sieci, co okazało się drogą przez mękę – lecz z happy endem. Z tamtej historii twórcy biorą jednak wyłącznie zaczątek pomysłu fabularnego. Właściwie snują autorską opowieść o młodym chłopaku, który decyduje się na całkowitą ucieczkę od cyfrowego świata. Wykorzystują poetykę teatru telewizji, dokumentu i mockumentu, pamiętnika internetowego, techniki video-art oraz materiały stylizowane na „found footage" (amatorskie nagranie wideo). Scenarzystka i reżyserka przedsięwzięcia Martyna Majewska ma na koncie spektakle dramatyczne (ostatnio Sprawa. Dzieje się dziś w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, 2018), muzyczne (m.in. Wyzwolenie: Królowe we wrocławskim Teatrze Muzycznym Capitol, 2019), pantomimy (Batory trans we Wrocławskim Teatrze Pantomimy, 2015), reżyserowała koncerty i uroczystości (m.in. koncert finalistów Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu 2019), kręci krótkometrażowe filmy i etiudy. Jest laureatką nagród i wyróżnień (m.in. Grand Prix Off 34. PPA, Grand Prix 30 Kreatywnych Wrocławian 2017, nominacje do Wrocławskiej Nagrody Teatralnej 2015/16 i nagrody „Warto" 2014/15 i 2015/16). Ostatnio tryumfowała na prestiżowym Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film" w Koszalinie w kategorii film krótkometrażowy (nagroda główna – Jantar 2020 – oraz Nagroda Dziennikarzy). Zwycięski film Maria nie żyje nakręcili z nią współtwórcy legnickiego E-migranta – scenografka Joanna Hrisulidu i kompozytor Dawid Majewski.

Spektakl powstał przy współpracy z Gminą Kunice
Podziękowania dla:
- Tymka za udostępnienie utworu „Jeziorko"
- Pani Lodzi oraz całej obsługi z Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego Posejdon w Kunicach

(-)
Materiał Teatru
14 listopada 2020
Portrety
Martyna Majewska

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...