Spektakl Natalii Sakowicz jedzie w teatralny objazd

"Romans" - reż. Natalia Sakowicz - Białostockie Stowarzyszenie Artystów Lalkarzy

12 miejscowości w 6 województwach obejmuje trasa objazdu spektaklu „Romans" Natalii Sakowicz. Odbędzie się on w ramach programu Teatr Polska 2022.

Spektakl „Romans" jest kolejnym po spektaklu „Pobudka" lalkowym monodramem Natalii Sakowicz, niezależnej artystki – lalkarki, wykładowczyni Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie Filii w Białymstoku oraz członkini Białostockiego Stowarzyszenia Artystów Lalkarzy. Teraz przedstawienie obejrzą nie tylko białostoccy widzowie, ale również miłośnicy teatru w innych częściach kraju.

Od września do listopada

– Nasz objazd będzie obejmował maksymalną liczbę pokazów przewidzianą w regulaminie programu Teatr Polska 2022, czyli 12 pokazów w 12 miejscowościach w 6 województwach – mówiła Natalia Sakowicz podczas konferencji prasowej zorganizowanej w białostockiej Akademii Teatralnej.

Teatralny objazd rozpocznie się 3 września – spektakl „Romans" będzie można obejrzeć w Siedlisku Kultury Solniki 44. Kolejne miejsca na trasie to: Teatr w Teremiskach (4 września), Krasnostawski Dom Kultury (22 września) i Chełmski Dom Kultury (23 września). W październiku spektakl zawita w następujące miejsca: Dom Kultury Stare Babice, Zielonki-Parcela (7 października), Ośrodek „Pogranicze sztuk, kultur, narodów" w Sejnach (9 października), Suwalski Ośrodek Kultury (11 października) i Ełckie Centrum Kultury (13 października).

Objazd zakończy seria listopadowych pokazów w: Centrum Kultury i Sztuki – Dom Kultury Oskard w Koninie (6 listopada), Ośrodku Kultury im. Marszałka J. Piłsudskiego w Środzie Wielkopolskiej (8 listopada), Krotoszyńskim Ośrodku Kultury (10 listopada) i Nowosolskim Domu Kultury (12 listopada).

Przedstawienie będzie można więc zobaczyć w 6 województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, lubelskim, wielkopolskim i lubuskim.

– Przewidywana liczba odbiorców spektaklu to prawie 3000 – podkreśliła Natalia Sakowicz. – Do podobnej liczby mają trafić działania edukacyjne – w ich ramach planowane są rozmowy z widzami po spektaklu oraz warsztaty ze świadomości ciała.

Program Teatr Polska jest organizowany od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem programu jest ułatwianie dostępu do najlepszych spektakli teatralnych polskich teatrów mieszkańcom miejscowości, w których nie działa teatr instytucjonalny.

Toksyczna relacja i problem uzależnienia

Spektakl „Romans" jest monodramem lalkowym przeznaczonym dla widzów powyżej 15. roku życia. Przedstawienie opowiada o toksycznej relacji, kwestiach związanych z poczuciem wewnętrznej pustki i osamotnienia, o trudach akceptacji swojego ciała oraz o problemie uzależnienia.

Aktorką i reżyserką spektaklu jest Natalia Sakowicz. Inni twórcy to: Zuzanna Bojda (tekst), Olga Ryl-Krystianowska (lalka), Maciej Cempura (muzyka), Iza Szostak (ruch sceniczny), Maciej Iwańczyk (reżyseria świateł).

Przedstawienie zyskało pozytywne recenzje zarówno krytyków teatralnych, jak i publiczności podczas pokazów na wielu festiwalach, gdzie otrzymało wyróżnienia takie jak: nagrodę publiczności na XXX Alternatywnych Spotkaniach Teatralnych „Klamra" w Toruniu oraz nagrodę „Kryształową Pestkę" na XIII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów i Kultury Awangardowej „Pestka" w Jeleniej Górze. W najbliższym czasie realizatorzy spektaklu planują kolejne pokazy „Romansu" zarówno w Polsce, jak i za granicą.

To nazwisko warto zapamiętać

Partnerami objazdu w ramach programu Teatr Polska 2022 są: Miasto Białystok oraz Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku.

– Gdy pani Natalia przyszła do Urzędu Miasta w Białymstoku ze swoim pomysłem, ustalenie szczegółów nie zajęło nam zbyt wiele czasu – wspominał Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku. – W 2017 i 2019 roku była stypendystką Prezydenta Miasta Białegostoku dla młodych twórców. Już wtedy uznaliśmy, że to, co proponuje jest godne uwagi i warte wsparcia.

Wiceprezydent podkreślał również, że sztuka lalkarska to jeden z wyróżników Białegostoku i warto wspierać wszystkich, którzy taką dziedziną się zajmują.

Bernarda Bielenia, wiceprezes Białostockiego Stowarzyszenia Artystów Lalkarzy, dodała:

– My jako Stowarzyszenie właśnie po to funkcjonujemy, żeby wspierać ciekawe projekty młodych artystów, którzy są związani z lalkarstwem. Natalia Sakowicz z każdego festiwalu, na który wyrusza, przywozi nagrodę. Te rzeczy, które Natalia proponuje są przede wszystkim autorskim, wspaniałym efektem wszystkich zdolności, które Natalia ma. To kolejny spektakl Natalii, który mówi o tym wprost – „jestem artystką poszukującą, ciągle otwieram nowe przestrzenie, chcę wciąż się rozwijać i zbieram doświadczenia, żeby w przyszłości być doskonalszą, lepszą". Myślę, że to nazwisko warto zapamiętać.

Anna Dycha
Dziennik Teatralny Białystok
20 sierpnia 2022
Teatry
Młoda Polska
Portrety
Natalia Sakowicz

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia