Spektakl pożegnalny

"Historie bydgoskie" - reż. Paweł Łysak - Teatr Polski w Bydgoszczy

Dzisiaj w Teatrze Polskim druga odsłona "Historii bydgoskich". Poznamy między innymi dzieje słynnego klubu Mózg. Jest to spektakl pożegnalny odchodzącego do Warszawy Pawła Łysaka. - Ale żegnał się będę dopiero po Festiwalu Prapremier - zaznaczył reżyser.

Na spektakl złożą się trzy historie, opowiedziane przez aktorów. W "Łowcy reniferów" zobaczymy Jerzego Pożarowskiego. Rzecz odnosi się do ostatniego renifera w Bydgoszczy, którego widziano ponoć... w piątek 13 czerwca 7986 r. p.n.e.

- Monodram jest trudną formą, bo kiedy ktoś gada, to wydaje się wariatem. Mam duży problem z tą postacią, ale mam nadzieję, że do piątku sobie z nią poradzę - zdradził Jerzy Pożarowski, który wciela się w emerytowanego kolejarza i szamana jednocześnie.

Drugi monolog to "Kobiety wyklęte". Przedstawi go Małgorzata Witkowska, która będzie snuć opowieść między innymi o Katarzynie Paprockiej, najprawdziwszej bydgoskiej czarownicy, spalonej na stosie na miejskim rynku. Aktorka nie zjawiła się na konferencji prasowej, więc nie znamy jeszcze jej pomysłu na tę rolę.

Bardzo interesująco zapowiada się część trzecia, "Śmierć Mózgu, czyli dupa to nie wszystko". Marcin Zawodziński, który w monodramie wystąpi, twierdzi, że już dawno chciał na scenie zrobić coś o słynnym bydgoskim klubie Mózg. W końcu się udało. I to z udziałem współtwórcy klubu Sławka Janickiego. Co ciekawe, w dniu premiery Janicki będzie grał na żywo, a w monologu przewiną się inne postaci związane z Mózgiem: Jerzy Mazzoll, Jacek Majewski, Krzysztof Gruse, Zbigniew Zieliński, Stanisław Stasiulewicz, Tymon Tymański, Mikołaj Trzaska, Kazik Staszewski.

Skąd wziął się tytuł? Wyjaśnia Sławek Janicki: - Często teraz słyszę, że dzisiaj Mózg to już nie to samo, co kiedyś. Po części to prawda, bo zmieniły się czasy i my sami 20 lat temu byliśmy młodsi. Ale tak naprawdę obecnie w Mózgu dzieje się więcej niż wtedy. Dlatego drażni mnie, kiedy słyszę hasło "śmierć Mózgu". A druga część tytułu to hasło używane przez nas w tamtych czasach...

Autorem tekstów jest Artur Pałyga. Dramaturg Teatru Polskiego w Bydgoszczy podkreśla, że punktem wyjścia do pracy nad historiami było konkretne wydarzenie. - Może z wyjątkiem "Śmierci Mózgu", gdzie zainspirowała mnie książka "Chłepcąc Ciekły Hel-Historia Yassu" - dodał.

Jest to spektakl pożegnalny odchodzącego do Warszawy Pawła Łysaka. - Ale żegnał się będę dopiero po Festiwalu Prapremier - zaznaczył reżyser. Premiera "Historii bydgoskich" jutro o godz. 20 na małej scenie. Scenografia: Ewa Machnio. Pokazy popremierowe w sobotę o godz. 19, niedzielę o godz. 18 oraz w przyszły wtorek i środę o godz. 19.

Jarosław Jakubowski
Express Bydgoski
13 czerwca 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...