Spektakl węgierskiego teatru o korupcji

Projekt: "#nie jesteś mi obojętny" - CK Zamek

W ramach szóstej odsłony "#nie jesteś mi obojętny" CK Zamek zaprasza 14 grudnia o godz. 20 na spektakl "Korrupció" w wykonaniu węgierskiego zespół Krétakör. Wcześniej, 9 grudnia odbędzie się wykład Romana Pawłowskiego o tym jednym z najważniejszych węgierskich zespołów niezależnych.

W publikowanych corocznie raportach Transparency International na temat korupcji, Węgry niezmiennie figurują w dolnej części listy obejmującej 183 państwa. Zapaść finansów publicznych, nadużycia i szantaż w coraz większym stopniu stają się filarem relacji społecznych. Węgierski zespół, w przeplatanej poetyckimi songami, opartej na prawdziwych zdarzeniach formie, prezentuje wizję społecznego porządku, w którym miłość, rodzina czy praca wywierają coraz silniejszą presję na jednostkę, zmuszając ją do nieustannych, instynktownych aktów korupcji.

Spektakl stara się obnażać kulturę korupcji ukazując zarówno jej skrajne przypadki jak i głęboko zakorzenione, rutynowe zachowania. Za pomocą opisowego ujęcia "błędnych kół" i "czynników środowiskowych", konfrontuje się ze społeczeństwem, dla którego wyszukiwanie ideologicznych usprawiedliwień jest jedyną reakcją na ujawnione przypadki zepsucia. Kiedy osiągnięta zostanie masa krytyczna, jednostka przestaje postrzegać swoje czyny w negatywnym świetle.

Krétakör pyta o strategie, po które sięgnąć mogą następne pokolenia, by odejść od mechanizmów rządzących dotychczas relacjami między ludźmi. Co powinno się wydarzyć, by zachęcić kolejne pokolenia do podjęcia takiego kroku? Czy młodzi ludzie muszą przyswajać reguły systemu by przetrwać?

Krétakör to jeden z najważniejszych węgierskich zespołów niezależnych. Swoją nazwę zaczerpnął od brechtowskiego motywu kredowego koła. Kojarzony przede wszystkim z postacią Árpáda Schillinga, którego spektakle regularnie prezentowano na najważniejszych scenach i festiwalach Europy, od kilku lat, w związku ze zmianą sytuacji politycznej na Węgrzech, zaangażowany głównie w lokalną działalność na rzecz demokracji i edukacji obywatelskiej przez sztukę. Swoje ostatnie przedsięwzięcia edukacyjno-artystyczne nazywa kreatywnymi grami wspólnotowymi. W ramach zespołu coraz częściej za reżyserię poszczególnych przedsięwzięć odpowiada Márton Gulyás, który napisał scenariusz i wyreżyserował "Korrupció".

Krétakör to grupa artystów z Węgier, która wyznacza nowe ścieżki w praktyce teatralnej i definiuje nową rolę teatru w ponowoczesnym społeczeństwie. Teatr, który założył w połowie lat 90. reżyser Árpád Schilling, od 2008 roku działa na obrzeżach oficjalnego życia teatralnego. Zamiast występować dla wielkomiejskiej publiczności z klasy średniej, realizuje projekty na pograniczu sztuki i aktywizmu w niewielkich, zamkniętych społecznościach takich jak szkoły czy romskie wioski. Często biorą w nich udział osoby, które nigdy nie miały do czynienia z teatrem. Za pomocą narzędzi artystycznych Krétakör próbuje rozwiązywać realne problemy związane z rasizmem, wykluczeniem, przemocą, kryzysem ekonomicznym, alkoholizmem, korupcją. Czym jest działalność zespołu Árpáda Schillinga - sztuką, aktywizmem, socjologią stosowaną, pedagogiką czy zbiorową psychoterapią? Która z tych sfer wygrywa w jego działaniach i czy rzeczywiście teatr może sprowokować zmianę społeczną?

program wydarzeń kontekstowych:

9 grudnia, godz. 18 / Sala Prób (3. piętro)

"Krétakör - teatr w działaniu" - wykład Romana Pawłowskiego

9-15 grudnia, godz. 12 - 20 / Sala Prób (3. piętro)

"Krétakör. Teatralne gry wspólnotowe" - prezentacje dokumentacji prac zespołu

w ramach programu # nie jesteś mi obojętny także:

13-15 grudnia w godz. 14-22 / Tuba w Holu Głównym

"This is Exchange" - instalacja Tino Sehgala

Krétakör "Korrupció"

spektakl

kiedy: 14.12., g. 20

gdzie: Sala Wielka

cena biletu: 20 zł (ulgowy), 30 zł (normalny)

(-)
Materiał Teatru
9 grudnia 2013

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...