Spektakl z cyklu "dramma per musica" na UW

Spektakl z cyklu "dramma per musica"

W 1720 r. w Wenecji ukazała się broszurka pod tytułem "Teatro alla moda -Teatr modny", autorstwa Benedetto Marcello. Pod niewinnym tytułem znany kompozytor ukrył paszkwil na styl, formę i treści przedstawień operowych osiemnastowiecznej Wenecji, wymierzony - jak wynika z zawartych w tekście aluzji - głównie przeciwko swemu sławnemu rywalowi, Antonio Vivaldiemu i jego współpracownikom.

Autor szyderczego tekstu piętnował muzyczną sztampę i banał, nazbyt lekkie i łatwe scenariusze, komercyjny - jak byśmy dziś powiedzieli - charakter wystawianych oper oraz wszelką pseudoartystyczną tandetę, schlebianie masowym gustom i nastawienie twórców na szybki zarobek. Bez względu na dawne kontrowersje pragniemy przypomnieć piękno, liryzm, dramatyzm i wirtuozerię muzyki Vivaldiego. Specjalnie dla uniwersyteckiego cyklu "dramma per musica" przedstawienie w reżyserii Natalii Kozłowskiej przygotują soliści - Dagmara Barna, Anna Radziejewska, Kacper Szelążek, Sylwester Smulczyński oraz Andrzej Mastalerz w roli narratora - i zespół instrumentalny pod kierunkiem Lilianny Stawarz. W spektaklu zaprezentowane zostaną arie z oper Antonio Vivaldiego (m.in. "Il Tigrane" i "Catone in Utica") w zestawieniu z fragmentami tekstu "Teatro alla moda" w przekładzie Anny Szweykowskiej. Warto uświadomić sobie, słuchając słów sprzed niemal 300 lat, że dzisiejsze spory wokół najnowszych trendów w teatrze i muzyce nie są niczym nowym.

Spektakl organizowany jest przez Fundację Uniwersytetu Warszawskiego oraz Biuro Komunikacji i Współpracy Zewnętrznej UW we współpracy z Instytutem Muzykologii UW, pod patronatem medialnym Programu 2 Polskiego Radia. Cykl "dramma per musica" odbywa się dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Spektakl odbędzie się 15 września 2013 r. (niedziela) o godz. 19:00 w Auli Starej Biblioteki UW, Krakowskie Przedmieście 26/28. Bezpłatne wejściówki dostępne na godzinę przed spektaklem.

Uniwersytet Warszawski - Stara Biblioteka UW (Krakowskie Przedmieście 26/28) 15 września 2013 r. (niedziela), godz. 19:00 "dramma per musica": "Teatr modny, czyli łatwy i pewny sposób dobrego komponowania i wykonywania oper włoskich na modłę współczesną" Antonio Vivaldi (1678-1741) - wybrane arie operowe; Benedetto Marcello (1686-1739) - "Il Teatro alla moda" w przekładzie Anny Szweykowskiej; Wyk.: Dagmara Barna - sopran, Anna Radziejewska - mezzosopran, Kacper Szelążek - kontratenor, Sylwester Smulczyński - tenor, Andrzej Mastalerz -narrator, Zespół Instrumentów Barokowych, kierownictwo muzyczne - Lilianna Stawarz, reżyseria - Natalia Kozłowska Bezpłatne wejściówki dostępne na godzinę przed spektaklem.

Na ostatni spektakl cyklu "dramma per musica" zapraszamy 11 października. Więcej informacji na stronie www.kultura.uw.edu.pl

Wystawa "Witold Lutosławski 1913-1994"

W roku 2013 odchodzimy stulecie urodzin Witolda Lutosławskiego, wybitnego kompozytora, dyrygenta, studenta i doktora honoris causa UW. Uchwalony przez Sejm RP Rok Lutosławskiego to m.in. ponad 100 wydarzeń w 40 miastach i 18 krajach: koncerty symfoniczne i kameralne, recitale, konferencje, sympozja oraz wydawnictwa płytowe i multimedialne. Międzynarodowe obchody setnej rocznicy urodzin Lutosławskiego zostały objęte patronatem UNESCO.

Witold Lutosławski studiował na naszej uczelni matematykę, jednak zrezygnował po dwóch latach, żeby całkowicie poświęcić się muzyce. Kompozytor jest doktorem honorowym 16 uczelni, m.in. uniwersytetów w Cambridge, Glasgow, Belfaście, Chicago i Strasburgu. W 1973 r. Uniwersytet Warszawski jako drugi w świecie i pierwszy w Polsce uhonorował artystę tą najwyższą akademicką godnością.

W dniach 9-20 września w Bibliotece Uniwersyteckiej zagości wystawa Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego, przybliżająca osobę i twórczość kompozytora. Adresatami wystawy są zarówno początkujący melomani, jak i znawcy muzyki Lutosławskiego. 20 plansz, wypełnionych ilustracjami i komentarzem w wersjach polskiej i angielskiej, poświęconych jest życiorysowi kompozytora, źródłom jego twórczości, stylowi muzycznemu, otoczeniu, w jakim dział oraz roli jego dzieła we współczesnej kulturze muzycznej. Autorami wystawy są: Marcin Krajewski (scenariusz) i Sylwia Szafrańska (projekt plansz). Konsultacji dotyczącej oprawy graficznej udzieliła Krystyna Zachwatowicz. Wystawę można już było zobaczyć m.in. w filharmoniach w Warszawie i Krakowie, zaś po wizycie w BUW będzie prezentowana w Olsztynie i Gdańsku.

Kolejnym akcentem Roku Lutosławskiego na UW będzie koncert kameralny - 25 listopada w BUW, w Sali im. Lindego. Patrycja Piekutowska (skrzypce) i Beata Bilińska (fortepian) zaprezentują dzieła Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego i Krzysztofa Pendereckiego (także doktora honoris causa UW). Koncert zostanie zorganizowany we współpracy z Towarzystwem Muzycznym im. Karola Szymanowskiego.

(-)
Materiał Organizatora
11 września 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia