Spektakle i koncerty na scenie i w plenerze

XIII Letni Festiwal Opery Krakowskiej

12 czerwca rozpocznie się XIII Letni Festiwal Opery Krakowskiej. Najciekawsze pozycje z repertuaru Opery Krakowskiej, w tym m.in. przeniesiony w plener spektakl "Cyrulika sewilskiego", koncerty na dziedzińcu wawelskim złożone z najpiękniejszych arii polskiego i zagranicznego repertuaru, a także dwa spektakle z muzyką Pucciniego - z Czech "Gianni Schicchi" i Słowacji "Madama Butterfly" - to niektóre z atrakcji festiwalu.

- Od tego roku chcieliśmy, aby festiwal miał wymiar konkursu. Zamierzaliśmy sprowadzić sześć spektakli teatrów Europy Wschodniej. Niestety, kryzys nas zablokował, konkursu nie będzie, niemniej pokażemy dwa zagraniczne spektakle - mówił Bogusław Nowak, dyrektor Opery Krakowskiej. 

Festiwal zainauguruje "Nocny benefis operetki", wpisujący się w Krakowską Noc Teatrów. Na scenie zobaczymy zarówno największe gwiazdy krakowskiej lekkiej muzy, m.in. Krystynę Tyburowską, Bożenę Zwiślak-Dolny, Jana Wilgę, jak i młode pokolenie artystów. 

W przerwie widowiska odsłonięta zostanie tablica z nową nazwą ulicy łączącej Lubicz z Topolową, która od wczoraj jest ulicą Iwony Borowickiej, gwiazdy krakowskiej operetki. 

W ramach festiwalu pokazana zostanie po raz pierwszy na nowej scenie, znacznie odświeżona i z nowymi dekoracjami, "Tosca" Pucciniego, z udziałem Magdaleny Barylak, Przemysława Firka i Adama Woźniaka. 

Festiwal zakończy 3, 4 i 5 lipca seria koncertów na Wawelu, z których środkowy zorganizowany wraz z grupą Castello otrzymał tytuł "Wawel o zmierzchu - Chopin w Operze"; wykonawcami będą m.in.: Magdalena Barylak, Edyta Piasecka-Durlak, Pavlo Tolstoy i Mikołaj Zalasiński. 

A już 3 i 4 czerwca na scenie Opery zaprezentują się uczniowie działającego przy niej Studia Baletowego. 

- Od początku naszym celem było wyszkolenie jak największej liczby młodych, którzy podjęliby pracę na scenie Opery Krakowskiej. Udało nam się i na przykład dziś w zespole pracuje ośmioro naszych absolwentów - mówi Maria Dimitrow, która przez 45 lat prowadziła Studio. 

Młodzi adepci tańca zaprezentują się w układach z tańca klasycznego, charakterystycznego, ludowego i współczesnego do muzyki m.in. Griega, Offenbacha, Rubinsteina Saint-Saënsa i Chopina. 

Więcej: www.opera.krakow.pl
(mb)

AMS
Dziennik Polski
2 czerwca 2009

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia