Śpiewak z Chin zwycięzcą

23. Wielki Turniej Tenorów Opery na Zamku w Szczecinie

Śpiewak z Chin, Liang Wei*, ze szczęśliwym numerem 7, został niekwestionowanym zwycięzcą 23. Wielkiego Turnieju Tenorów Opery na Zamku w Szczecinie. Zdobył aż 1080 róż od widzów. Otrzymał tytuł Kawalera de Crescendo. W pierwszej części Liang Wei wykonał utwór „Cisza dokoła" – arię Stefana z III aktu opery „Straszny dwór" Stanisława Moniuszki, zdobywając uznanie publiczności za wybór polskiego utworu, świetną dykcję i... podjęcie ryzyka. W drugiej części artysta zaśpiewał pieśń neapolitańską „Non ti scordar di me" Ernesta de Curtisa.

Wielki Turniej Tenorów to wydarzenie międzynarodowe. Od samego początku forma Wielkiego Turnieju Tenorów nawiązywała do średniowiecznych turniejów rycerskich, w których konkurenci rywalizowali w walce o damę swego serca. Tu jednak zbrojny pojedynek zastąpiono orężem wokalnym, a rycerze-tenorzy konkurują ze sobą o jak najlepsze wykonanie pieśni. Kultywowane są dawne zwyczaje – podobnie jak przed wiekami zwycięzcę wybiera publiczność i jest on pasowany na rycerza. W uroczyście odczytanej laudacji składa przysięgę godnego wypełniania śpiewaczych obowiązków (m.in. obiecuje, że nie będzie uczestniczył w tandetnych przedstawieniach). Przed laty, zgodnie z etosem rycerskim, każdy tenor wybierał damę swego serca. W naszym turnieju wszystkie panie są damami serca, a rolę opiekunek tenorów pełnią książęce dwórki, które zbierają od publiczności głosy dla faworyta. Bez wątpienia Wielki Turniej Tenorów jest jednym z najciekawszych letnich wydarzeń kulturalnych w Polsce. To od początku do końca pomysł Opery na Zamku, który na stałe wpisał się w historię miasta. [Andrzej Wątorski – fragment z programu]

W tym roku do zmagań scenicznych zgłosiło się 70 śpiewaków, Opera na Zamku wyłoniła 8. W Teatrze Letnim im. H. Majdaniec w Szczecinie widzów-jurorów było ponad 2700. Drugie miejsce publiczność przyznała Dawidowi Kwiecińskiemu (Polska) – 411 róż, trzecie – Jamesowi Daltonowi Caranowi (USA) – 260 róż. Specjalną nagrodę przyznała też orkiestra Opery na Zamku. Trafiła ona do Jaesunga Kima z Korei Południowej.

Liang Wei
Pochodzi z Jiangsu w Chinach. Jest absolwentem Uniwersytetu Nantong w Chinach i Akademii Muzycznej im. G. Verdiego w Turynie we Włoszech. Obecnie studiuje na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Podczas studiów we Włoszech kształcił śpiew pod kierunkiem mezzosopranistki Silvany Silbano. Obecnie kształci się u sopranistki Doroty Radomskiej na warszawskim Uniwersytecie Muzycznym. Jako solista jest zapraszany do uczestnictwa w festiwalach i koncertach we Włoszech, Francji i w Kanadzie. Zdobył drugą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Chiny–Rosja, drugą nagrodę w Konkursie Wokalnym Uniwersytet Jiangsu w Chinach i pierwszą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Hongkongu. Jest zwycięzcą konkursu Młody Artysta Opery XX wieku w Montrealu w Kanadzie i zdobywcą drugiego miejsca w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. A. Sari w Polsce. Jest młodym artystą Akademii Operowej Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, a także teatrów muzycznych w Los Angeles w Stanach Zjednoczonych.

Fot. Bodek Macal©Opera na Zamku

Monika Jagiełło
Opera na Zamku
6 września 2023
Wątki
KONKURSY

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...