Spółka "Ratujmy Trójkę" chce uruchomić radio „Nowy Świat"

Jest szansa na powrót starej dobrej „Trójki"!

Była dyrektor „Trójki„ Magda Jethon wraz z byłymi dziennikarzami tej stacji, między którymi znalazł się Wojciech Mann, założyli spółkę „Ratujmy Trójkę" Sp z o.o., która na celu ma uruchomienie nowej internetowej stacji radiowej "Nowy Świat", czerpiącej z tradycji starej dobrej „Trójki".

Jako, że dorastałem w czasach kiedy ogólnopolskie stacje radiowe FM dopiero raczkowały, ledwo łapałem zasięg RMF FM czy Radio Zet, za to doskonale odbierałem Program III Polskiego Radia. Można powiedzieć, że wychowałem się na tej stacji, a na każdą piątkową listę przebojów Marka Niedźwieckiego czekałem z wypiekami na twarzy bardziej niż na weekend. To były jeszcze czasy „kasprzaków", więc nagrywałem najlepsze kawałki na kasety, które mogłem sobie później odsłuchiwać do woli w ciągu tygodnia.

Później nastały czasy wspomnianego radia RMF FM i Radio Zet, które przyczyniły się do mocnego skomercjalizowania polskich rozgłośni, z uwagi na duże zasięgi to one nadawały ton w polskim eterze, rozpoczęła się era w kółko powtarzanych playlist z autopilota, uciążliwych reklam i kiepskich żartów prezenterów.

Oczywiście pojawiały się w międzyczasie perełki, jak Radiostacja (która zresztą też się odradza w postaci podobnego projektu RadioSpacja.pl), ale nie utrzymywały się one na rynku. Wyjątkiem była tu „Trójka", która trzymała poziom przez długie lata, a ugięła się dopiero pod naporem „dobrej zmiany".

To, co stało się z „Trójką" doskonale obrazuje ostatnia postawa, ostatniej z ikon, która jeszcze pracowała w tej rozgłośni, czyli Wojciecha Manna, po jego odejściu praktycznie możemy mówić o końcu tej stacji sprzed dawnych lat.

Na szczęście jest grupa osób, której na sercu leżą dobre tradycje tej rozgłośni, a która to postanowiła stworzyć nową stację "Nowy Świat" nadawaną na początku w internecie. Aby tak się stało muszą zebrać 250 tysięcy zł, co miesiąc. W tym celu uruchomili zbiórkę pieniędzy na Patronite, która to rozpoczęła się wczoraj, a dziś w chwili pisania tego tekstu zebrali już ponad 80 tysięcy, więc myślę, że to się uda.

Bez wątpienia do tego projektu będą przyciągały nazwiska, których usłyszymy na antenie. Wymieniani są tu między innymi Jerzy Sosnowski, Małgorzata Maliborska, Fisz, Anna Krakowska, Wojciech Waglewski, a także Joanna Kołaczkowska, Piotr Bukartyk czy osoby spoza „Trójki" – Eliza Michalik, Grzegorz Markowski, Katarzyna Kasia, Jose Torres, Krzysztof Łuszczewski, Jah Jah Frankowski oraz Wojciech Malajkat, Krystyna Kofta i Zbigniew Zamachowski.

Magda Jethon:

Musimy jednak sprawdzić, czy uda nam się ten projekt spiąć finansowo. Rozpoczynamy więc zbiórkę, od której zależeć będzie powstanie i działanie radia internetowego. Według naszych obliczeń, będziemy potrzebowali 250.000 zł miesięcznie. Jeśli uda nam się w ciągu 30 dni zebrać tę kwotę i uzyskamy pewność, że zadeklarowane przez Państwa donacje osiągną tę samą wielkość w kolejnych miesiącach – rozpoczniemy działalność. W maju zakupimy niezbędny sprzęt, znajdziemy odpowiedni lokal, a w czerwcu rozpoczniemy nadawać program.

Jeśli zbiórka nie przyniesie efektu, w co osobiście wątpię, wpłacone środki mają być przeznaczone na wsparcie służb medycznych w walce z pandemią koronawirusa.

Grzegorz Ułan
antyweb
17 kwietnia 2020

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...