Spotkanie artystów-lalkarzy

Światowy Dzień Lalkarstwa

Podczas spotkania z okazji Światowego Dnia Lalkarstwa w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie wręczono m.in. nagrody za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie teatru lalek oraz Medale 100-lecia ZASP.

"Światowy Dzień Lalkarstwa jest okazją do docenienia dorobku artystów, którym powierzamy szczególnie ważną misję wprowadzenia w świat sztuki najmłodszych odbiorców. Niezwykła historia teatru lalek, a także bogactwo jego współczesnych form, są oznaką rangi i piękna wykonywanego przez Państwo zawodu" - napisał w liście skierowanym do uczestników uroczystości wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński.

"Teatry lalkowe zapraszają widzów do barwnych, niezwykle sugestywnych światów. Zajmująco, z humorem bądź bardzo poważnie, przy wykorzystaniu wielu form artystycznego wyrazu, podejmują najistotniejsze egzystencjalne tematy. Swoimi spektaklami oczarowują nie tylko młodego, ale także w pełni ukształtowanego widza, z powodzeniem konkurując z teatrami dramatycznymi" - podkreślił.

"Artyści-lalkarze mistrzowską animacją ożywiają martwą materię, odwołując się nieraz do technik powstałych w najodleglejszych zakątkach świata. Polskie lalkarstwo również szczyci się piękną tradycją, o czym zaświadcza najnowsza książka prof. Marka Waszkiela. Nasze teatry są także gospodarzami prestiżowych festiwali oraz zdobywcami wielu międzynarodowych nagród, których lista wydłuża się z roku na rok" - dodał szef MKiDN. List odczytała dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury, Agnieszka Komar-Morawska.

Odczytano również orędzie Janusza Ryl-Krystianowskiego, lalkarza, reżysera, dyrektora teatrów lalkowych. Ryl-Krystianowski napisał m.in.: "Z okazji naszego święta chciałbym wszystkim polskim lalkarzom życzyć, by realizowali swój zawód w teatrach rzemieślniczo sprawnych, artystycznych, tworzonych wyłącznie z ludźmi, którzy uznali ten gatunek za własny, bez kompleksów i czołobitności wobec tak zwanego dramatu. W teatrze nawiązującym do tradycji, lecz także eksperymentującym w poszukiwaniu nowych dróg".

Decyzją prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi uhonorowana została wiceprzewodnicząca Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP Henryka Korzycka. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" Barbarze Rau. Elżbietę Janiszewską i Urszulę Karcz-Ostrowską uhonorował odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Najważniejsze nagrody środowiska lalkarzy, statuetki "Henryka", przyznano Zbigniewowi Litwińczukowi i Agacie Kucińskiej. Aktor-lalkarz Białostockiego Teatru Lalek Zbigniew Litwińczuk powiedział ze sceny: "Jestem zdziwiony, ale bardzo się cieszę. Co prawda jest w tym nutka refleksji, bo trochę szybko dołączam do grona moich nauczycieli, ale bardzo dziękuję".

Statuetkę "Henryka" otrzymała również Agata Kucińska. Jury przyznało nagrodę "w dowód najwyższego uznania jej talentu i wybitnych osiągnięć artystycznych w dziedzinie sztuki lalkarskiej".

"Nagroda jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem i zaskoczeniem, bo mam wrażenie, że jestem, jak nie na początku to dopiero połowie mojej drogi artystycznej" - powiedziała PAP Agata Kucińska. "Czuję się jak artystka zaczynająca. A jestem pedagogiem, aktorką dramatyczną, reżyserem, lalkarzem, otaczam się teatrem, który kocham i staram się jak najlepiej mieszać te dziedziny. W świadomy sposób używać wszystkiego, co potrafię, by przekazać ważną myśl" - wyjaśniła. Zdradziła również, że obecnie pracuje nad spektaklem dyplomowym "Matki" na Wydziale Sztuki Lalkarskiej białostockiej Akademii Teatralnej.

Nagrodę dla najbardziej obiecującego aktora-lalkarza młodego pokolenia otrzymała Anna Domalewska za rolę w spektaklu "Gniazdo" Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach. Jury doceniło jej "wyrazisty temperament sceniczny".

Pamiątkowe medale oraz plakietki z okazji 100-lecia ZASP wręczył Prezes Zarządu Głównego Piotr Królikowski.

Po wręczeniu nagród można było zobaczyć spektakl Teatru Loutky bez hranic z Czech "Opowieści małej Lupitiny Gonzalez" w wykonaniu Dory Bouzkovej [na zdjęciu].

Podczas spotkania zaprezentowano również album "Wszystkie nasze lalki" przygotowany przez Dział Widowisk Lalkowych Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.

Na koniec spotkania organizatorzy zaprosili na wystawę do warszawskiej Zachęty "Lalki: teatr, film, polityka". Wystawa poświęcona teatrowi lalkowemu potrwa do 23 czerwca 2019 roku.

Światowy Dzień Lalkarstwa jest obchodzony od 2003 roku. Za polską część obchodów odpowiadają Zarząd Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP-Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji oraz Polski Ośrodek Lalkarski POLUNIMA.

Wojciech Przylipiak
Kurier PAP
19 marca 2019

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia