Spotkanie teatrów Wschodu i Zachodu

rozmowa z Anną Burzyńską

- Będziemy zastanawiać się, jak zmienia się koncepcja tekstu teatralnego, koncepcja aktorstwa - w sytuacji kiedy na scenach wszechobecny jest teatr polityczny - mówi prof. Anna Burzyńska, dyrektor merytoryczny organizowanej przez Teatr im. J. Słowackiego konferencji "Teatr XXI wieku. East meets West - West meets East"

Jaki jest cel międzynarodowej konferencji, która rozpocznie się 12 grudnia?

Chcemy porozmawiać o tym, jak przebiegają zmiany w życiu teatralnym na wschodzie i zachodzie Europy. Bo w ostatniej dekadzie są one szczególnie widoczne. Będziemy zastanawiać się, jak zmienia się koncepcja tekstu teatralnego, koncepcja aktorstwa - w sytuacji kiedy na scenach wszechobecny jest teatr polityczny. Ważne będzie dla nas oczywiście, jakie miejsce w tym procesie przemian zajmuje teatr polski, który leży między światem wschodnim i zachodnim.

Jak dobieraliście gości konferencji?

Nasze zaproszenie przyjęły najważniejsze teatry europejskie, takie jak Volksbune z Berlina, Piccolo Teatro di Milano czy Teatr Wachtangowa z Moskwy. Jak widać, nasze zaproszenie przyjęły teatry z pierwszej półki. Poza tym w programie przewidzieliśmy wystąpienia praktyków i teoretyków teatru, takich jak Iwan Wyrypajew, Małgorzata Sugiera i Mateusz Borowski.

Będzie Pani mówić o teatrze politycznym, który od pewnego czasu króluje na scenach.

Dla mnie to najważniejszy problem, gdyż w ostatnich czasach dzieje się w teatrze coś niepokojącego. Polityka zaczęła usprawiedliwiać wszystko, zastępować sztukę. Teatr stał się trybuną publicystyczną, niewiele różniącą się od gazety.

Do kogo skierowana jest ta konferencja?

Do ludzi z branży, ale wstęp jest wolny, więc zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Magda Huzarska-Szumiec
Gazeta Krakowska
8 grudnia 2011

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia