Spotkanie twórców teatru formy

Międzynarodowy Konwent Lalkarzy „Wokół źródeł" Słupsk-Ustka 10-20 października 2016

To pierwsze w Polsce tak szeroko zakrojone spotkanie twórców teatru formy. Na Konwent złożą się: Festiwal Teatrów Formy (prezentacje kilkunastu spektakli twórców z: Finlandii, Czech, Japonii, Słowacji, Białorusi, Turcji i Polski), wystawa „Świat lalek – lalki świata" oraz warsztaty dla twórców – aktorów, scenografów i rzemieślników teatralnych, a także dla mieszkanców Słupska.

Program:

10-15 października
Warsztaty dla scenografów: „Budowa i mechanizacja lalek Bunraku" – Centrum Aktywności Twórczej w Ustce, prowadzenie: pan Noriuki Sawa i pani Yumi Hayashi (Japonia) – zajęcia codziennie w godz. od 9.00 – 16.00.
Noriuki Sawa – wybitny reżyser i scenograf spektakli lalkowych. Urodzony w Sapporo na wyspie Hokkaido, obecnie mieszka i pracuje w Pradze. Jego spektakle wystawiane były między innymi w Japonii, Czechach, USA, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Hiszpanii, Finlandii, Anglii, Korei i Tajwanie. Wszędzie spotykały się z niezwykle gorącym przyjęciem. Zdobył wiele prestiżowych nagród. Więcej informacji na www.norisawa.cz
Yumi Hayashi – Mraz – scenografka, rzeźbiarka pochodząca z Jokohamy na wyspie Honsiu. Studiowała m.in. na Tokyo Zokei University, Tokyo National University of Fine Art & Music, Academy of Perfoming Arts in Prague. Obecnie mieszka i tworzy w Pradze. Współpracowała z wieloma teatrami z Pragi, Brna, Ostrawy i in.

Warsztaty dla aktorów: „Technika gry w komedii dell'arte" – sala baletowa Teatru Rondo w Słupsku, prowadzenie: Matteo Spiazzi (Włochy) – zajęcia codziennie w godz. od 8.30 do 15.45
Matteo Spiazzi – Aktor, reżyser i nauczyciel teatralny. Ukończył Accademia d'Arte Drammatica "Nico Pepe" (Udine, 2010), gdzie uczył się pod kierunkiem m.in.: Maurice'a Schmidta, Eleny Bucci, Toni Cafiero i Arturo Cirillo. Pracował jako aktor oraz reżyser i wykładowca teatralny we Włoszech i w innych krajach, brał udział w międzynarodowych festiwalach takich jak: Mittelfest 2010 (IT) i Podium 2009 (RUS). Jest jednym z założycieli Theaomai (Theatre, University, city) – projektu realizowanego wspólnie z Uniwersytetem w Veronie. Blisko współpracuje z wieloma środowiskami kulturalnymi w Veronie. W 2013 roku pracował jako asystent reżysera podczas realizacji opery „Macbeth" Verdiego w Marrucino Theater (Chieti).

15 października (sobota)
11:00 „Janek Wędrowniczek", reż. Halina Borowiak – Państwowy Teatr Lalki „Tęcza" (Słupsk, PL)
Historia przygód pięcioletniego chłopca, który w tajemnicy przed mamą wyrusza w świat – i co z tego wynikło... Spektakl dla dzieci od 3 do 10 lat.
14:00 Wernisaż wystawy „Świat Lalek – Lalki Świata" w Muzeum Pomorza Środkowego. (w MPŚ część poświęcona Azji z kolekcji pana Juhy Laukkanena, a w foyer „Tęczy" część poświęcona tradycyjnym lalkom czeskim z kolekcji Libora Štumfa)
16:00 Panel dyskusyjny „Klasyczne techniki we współczesnym teatrze lalek". Uczestniczą: Noriuki Sawa, Yumi Hayashi (Jap./Czechy), Juha Laukkanen (Fin.), Matteo Spiazzi (Włochy), Libor Štupf (Czechy), Monika Szela i Jacek Popławski (dyrektorzy Teatru „Maska" w Rzeszowie)

16 października (niedziela)
11:00 „Historia Śnieżki", reż. Oleg Żiugżda – Teatr „Maska" (Rzeszów, PL), - scena Teatru „Rondo"
Bohaterów tej baśni znacie doskonale – Królewna Śnieżka, siedmiu krasnoludków, zła macocha i piękny królewicz... Czy jednak na pewno nic nie może was zaskoczyć w tej jednej z najpiękniejszych i najbardziej znanych historii? Przekonajcie się o tym sami.
13:00 „Z bajki do bajki", reż. Libor Štumf – Divadlo Ahoj (Chrudim, CZ) - scena PTL „Tęcza"
Prawie każdy europejski naród ma swojego lalkowego bohatera. Anglicy mają Puncha, Francuzi Guignola, Rosjanie Pietruszkę, a Czesi mają Kašparka. W spektaklu „Od bajki do bajki" zobaczymy kilka historyjek z udziałem tego wesołego błazenka, opowiedzianych przy użyciu zabytkowych, blisko stuletnich marionetek! Spektakl dla dzieci od lat 3, w języku polskim
16:00 „Kaguya – bambusowa księżniczka", reż. Noriyuki Sawa – Nori Sawa Theater (JAP./CZ) - scena PTL „Tęcza".
Pewnego razu, daleko, daleko stąd, w bambusowym pniu, przyszła na świat Księżycowa Księżniczka... Była tak piękna, że wielu szlachciców próbowało zdobyć jej serce. Jej przeznaczeniem było jednak polecieć z powrotem na Księżyc... Przedstawienie dla dzieci od lat 8, młodzieży i dorosłych.
17:00 Tworzymy domowy teatrzyk lalkowy – warsztaty rodzinne, prow. Michał Tramer – foyer PTL Tęcza
20:00 Spotkanie lalkarzy i miłośników lalkarstwa – Klub festiwalowy - kawiarnia Kafeina

17 października (poniedziałek)
9:00 „ Z bajki do bajki" – Divadlo Ahoj (Chrudim, CZ) – scena Bałtyckiego Centrum Kultury w Ustce
9:00-13:00 Warsztaty dla dzieci nt. tradycyjnego teatru azjatyckiego, prowadzi Juha Laukkanen (Fin.) - sala Muzeum Pomorza Środkowego
12:30 „Z bajki do bajki"– Divadlo Ahoj (Chrudim, CZ) – scena PTL „Tęcza"
17:30 „Król Małp" (baśń chińska), reż. Juha Laukkanen Puppet Theater SYTKYT (Fin.) – scena PTL „Tęcza"
To bardzo popularna w Chinach historia. Zna ją tam każde dziecko – jest kanwą opowieści książkowych, animacji, spektakli tanecznych i – oczywiście – lalkowych. W Słupsku zobaczymy ją w interpretacji Teatru SYTKYT z Finlandii przy użyciu tradycyjnych chińskich lalek.
20:00 „Lalki w sieci" czyli przegląd etiud lalkarskich cz. I – Klub festiwalowy, kawiarnia Kafeina

18 października (wtorek)
9:00 „Czerwony Kapturek" , reż. Jerzy Jan Połoński – Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu – scena Teatru „Rondo"
Zdawałoby się, że tak popularna historia nie może już niczym zaskoczyć... Chyba, że osadzi się ją we współczesnych realiach, wtedy nabierze zupełnie nowego znaczenia. Udajmy się więc razem z małą, zbuntowaną Michalinką, nazywającą siebie Czerwonym Kapturkiem, do demonicznego lasu... Spektakl zarówno dla młodych, jak i dorosłych widzów.
11:00 „Piękna i Bestia", reż. Stanisław Ochmański – Teatr Lalki „Tęcza" - scena PTL Tęcza
Dawno temu, daleko - za siedmioma górami, za siedmioma morzami, za siedmioma rzekami
Tak daleko i dawno, że już nikt nie pamięta, rosła puszcza ogromna, straszna, zaklęta. I to w niej właśnie spotkamy bohaterów tej opowieści. To klasyczny spektakl marionetkowy dla widzów od 3 do 10 lat.

17:30 „Uruk Aranak" (Kobieta Foka), reż. Naďa Uherová LUNA storytelling (Słowacja) – sala Centrum Aktywności Twórczej w Ustce
Spektakl w wykonaniu Lucii Pohronskiej, młodej artystki ze Słowacji, zafascynowanej światem legend i mitów. „Focza kobieta" to adaptacja starej eskimoskiej baśni. Przedstawienie nie używa słów - co czyni je zrozumiałym także dla polskiej widowni. To spektakl dla miłośników baśni w każdym wieku, zarówno dorosłych, jak i dzieci (od 6 lat). UWAGA! Spektakl kameralny i ilość widzów jest ograniczona.
20:00 Spotkanie lalkarzy i miłośników lalkarstwa – Klub festiwalowy, kawiarnia Kafeina

19 października (środa)
9:00 „Uruk Aranak (Kobieta Foka), reż. Naďa Uherová LUNA storytelling (Słowacja) – foyer PTL „Tęcza"
8:00 – 11:00 Warsztaty dla dzieci nt. tradycyjnego teatru azjatyckiego, prowadzi Juha Laukkanen (Fin.), sala Muzeum Pomorza Środkowego
17.30 „Uruk Aranak (Kobieta Foka), reż. Naďa Uherová LUNA storytelling (Słowacja) – foyer PTL „Tęcza"
20:00 „Lalki w sieci" czyli przegląd etiud lalkarskich cz. II – Klub festiwalowy, kawiarnia Kafeina

20 października (czwartek)
9:00 „Rybak" (Karagoz), reż. Umut Nebioglu – Teatr KA (Turcja/Polska) – scena PTL „Tęcza"
Niezmiernie kolorowa, bogata wizualnie opowieść, w której wiecznie poszukujący łatwych pieniędzy Karagöz postanawia zarobić na życie łowieniem ryb. Pomimo różnych przeciwności jest bliski sukcesu. Niestety, wtedy właśnie spotyka bardzo ciekawe, nie zawsze przyjaźnie nastawione morskie stworzenia. Jak sobie poradzi nasz bohater...?
17:00 „Huśtawka" (Karagoz), reż. Umut Nebioglu – Teatr KA (Turcja/Polska) – scena PTL „Tęcza"
Karagöz zarabia na życie huśtając ludzi na huśtawce. Jego klientami są przeróżne indywidua zamieszkujące dawny Stambuł. Tak proste zajęcie jak huśtanie huśtawki okazuje się więc nie lada wyzwaniem dla Karagöza. Czy mu sprosta? W spektaklu dominuje język polski, a tekst narracji jest dostosowany do młodej widowni.

19:00 „Mewa" reż. Oleg Żiugżda – Grodzieński Okręgowy Teatr Lalek (Białoruś) – sala Filharmonii
Jeden z najsłynniejszychdramatów Czechowa w wyjątkowo ciekawej plastycznej formie i z użyciem lalek oraz żywego planu. Gratka dla miłośników dobrej literatury. Spektakl w oryginalnej wersji językowej.
Przedstawienie dla dorosłych.

Organizator:
Państwowy Teatr Lalki „Tęcza" w Słupsku
Partnerzy:
Słupsk,
Ustka,
Centrum Aktywności Twórczej/Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej,
Słupski Ośrodek Kultury/Ośrodek Teatralny „Rondo",
Dom Kultury w Ustce,
Muzeum Pomorza Środkowego,
Nowy Teatr,
Młodzieżowy Dom Kultury,
Kawiarnia Kafeina

 

(-)
Materiał organizatora
1 października 2016

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia