Spotkanie z klasyką

"Najcenniejsze..." - Centrum Scenografii Polskiej w Katowicach

W najbliższy piątek, 15 października zapraszamy do Centrum Scenografii Polskiej Oddziału Muzeum Śląskiego w Katowicach na wernisaż wystawy "Najcenniejsze..." sumującej 25-letni dorobek kolekcjonerski Centrum Scenografii Polskiej

W tym właśnie dniu, przed 25-laty w reaktywowanym Muzeum Śląskim wspólnie z Jerzym Moskalem  rozpoczęliśmy żmudną i zakrojoną na wiele lat realizację marzenia czołowych scenografów polskich o ocaleniu ich dzieła i  stworzeniu wyspecjalizowanej instytucji gromadzącej dorobek  współczesnej plastyki teatralnej.

Unikatowe w swojej strukturze Centrum Scenografii Polskiej i kolekcje, nie mające odpowiednika w muzealnictwie polskim, powstały dzięki niezwykłej hojności i życzliwości Artystów, ich spadkobierców, a także instytucji gromadzących teatralia. Dzisiaj ta niezwykła kolekcja oryginałów prac osiąga liczbę 15.000, nie licząc archiwaliów.

Na przestrzeni minionego ćwierćwiecza swoje dzieła powierzyło nam 116 artystów scenografów. Najczęściej, bo w 80 procentach projekty scenograficzne, makiety i kostiumy darowali sami artyści, ich spadkobiercy, teatry bądź instytucje gromadzące teatralia.

Ponad czterystumetrowa sala ekspozycyjna Centrum Scenografii Polskiej zdołała pomieścić zaledwie cząstkę tych manualnych dzieł - projektów dekoracji, kostiumów i rekwizytów, które znajdują się w naszych archiwach i magazynach.
Wybraliśmy więc  40 spośród grona autorów naszych zbiorów.

Na wystawie zaprezentujemy zarówno dzieła spośród dużych kolekcji autorskich, liczących po kilkaset prac, m.in. Otto Axera, Władysława Daszewskiego, Mariana Kołodzieja, Wiesława Langego, Andrzeja Kreutza Majewskiego, Jadwigi Mydlarskiej – Kowal, Teresy Roszkowskiej, Lidii i Jerzego Skarżyńskich, Andrzeja Stopki, Zofii Wierchowicz, Kazimierza Wiśniaka, jak i prace autorów spośród kolekcji liczebnie mniejszych , ale istotnych dla historii polskiej plastyki teatralnej, takich jak  Krystyna Zachwatowicz, Józef Szajna, Tadeusz Kantor, Adam Kilian, Wojciech Krakowski, Jan Polewka, Piotr Potworowski, Jerzy Gurawski, Zenobiusz Strzelecki, Barbara Ptak, Jerzy Zitzman, Barbara Hanicka, Zofia de Ines, Małgorzata Słoniowska  i inni.

W doborze prac odwołujemy się w dużej mierze do pamięci naszych widzów i wspomnień  wcześniejszych ekspozycji tematycznych i monograficznych, na których prezentowane były zapisane w historii polskiego teatru sławne inscenizacje plastyczne. Licząc na twórczy współudział Państwa wrażeń i wspomnień, prosimy o dopełnienie ekspozycji tym, co dla teatru ma walor najgłębszy.

Ta niezwykła podróż w czasie, spotkanie z klasyką współczesnej polskiej plastyki teatralnej to zaledwie prolog.  Na odsłonę drugą, zatytułowaną „Wiele hałasu o nic z Hamletem w tle” z cyklu „Szekspir polski” zapraszamy w grudniu, odsłona III – „Młodzi, nowi, inni...” nastąpi  zapewne w końcu roku 2011.

Wystawa ta posłuży również jako miejsce spotkań młodych widzów na specjalnie przygotowanych zajęciach dydaktycznych.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy do końca listopada br.

Ewa Moroń
Materiały CSP
15 października 2010

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia