Spotkanie z Olgierdem Łukaszewiczem

Małopolski Ogród Sztuki serdecznie zaprasza 3 października pierwszą odsłonę cyklu "Przywrócone arcydzieła"

Projekcji "Lekcji martwego języka" (reż. Janusz Majewski) towarzyszyć będzie spotkanie z Olgierdem Łukaszewiczem.

"Przywrócone arcydzieła" to wybrane przez znanego krytyka filmowego - Łukasza Maciejewskiego wybitne tytuły polskiego kina, które niesłusznie odeszły w zapomnienie. Każdej projekcji towarzyszy filmoznawczy wstęp oraz spotkanie z twórcami.

"Lekcja martwego języka"[na zdjęciu] Janusza Majewskiego to mistrzowska lekcja kina. Film przywołujący atmosferę sennego galicyjskiego miasteczka w przededniu zakończenia pierwszej wojny światowej, zachwyca fotografią epoki, która przeszła do lamusa historii.

Pierwsza wojna światowa nie została zmitologizowana przez kino. Najpierw było za wcześnie - medium dopiero raczkowało, potem za późno: w pierwszej kolejności trzeba było próbować opisać świeżą tragedię - faszyzm, holokaust, obozy zagłady. Tym większe brawa należą się Januszowi Majewskiemu, który w wybitnej "Lekcji martwego języka" przekonująco odmalował klimat wcześniejszego okresu. Z filmoznawczego punktu widzenia, "Lekcja martwego języka" to również wzorcowa adaptacja literacka. Majewski, sięgając po głośną niegdyś powieść Andrzeja Kuśniewicza, nie tylko zachował większość wątków i uzyskał dla nich perfekcyjne obrazowe ekwiwalenty, ale zadbał również o integralność przejmującego przesłania Kuśniewicza, piszącego o tym, że wojna to przede wszystkim stan ducha.

W uwodzących zdjęciach przedwcześnie zmarłego w 1983 roku, wybitnego polskiego operatora, Zygmunta Samosiuka, przeglądał się klimat dwóch epok. Starej - odchodzącej, i nowej - która z wolna stukała do drzwi. Akcja filmu nie rozgrywa się wprawdzie w Wiedniu czy w Paryżu, ale nawet w zapuszczonej Galicji, w ostatnich miesiącach działań wojennych, czuło się, że to już kres. Finał działań wojennych oznaczał przesilenie dotychczasowego stylu życia, przyzwyczajeń, stosunków. Austro-Węgry z pełną groteskowych symboli przesadą, narkotykowymi odlotami, dekadencją i artystowskim spleenem, walkowerem ustępowały miejsca razowej codzienności. "Za chwilę nastąpi zapach prochu i krwi, prawdziwe cierpienie i prawdziwa śmierć"- mówił w wywiadzie Janusz Majewski.

Jak wiele innych tytułów - "Lekcja martwego języka" Janusza Majewskiego nie od razu została doceniona. Na Festiwalu Polskich Filmów w Gdańsku nagrodzono jedynie muzykę Andrzeja Kurylewicza. Dzisiaj film Janusza Majewskiego, w którym rolę życia zagrał Olgierd Łukaszewicz (fenomenalny Alfred Kiekeritz), zasłużenie zalicza się do szczytowych osiągnięć polskiego kina lat 70 ubiegłego wieku.

Łukasz Maciejewski

Dziennik. Kultura

OLGIERD ŁUKASZEWICZ w 1968 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Wybitny aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Występował w Teatrze Rozmaitości w Krakowie (1968-1970), a następnie przeniósł się do Warszawy. Związany z warszawskimi teatrami: Dramatycznym (1970-1973), Współczesnym (1973-1974), Powszechnym (1974-1986) i Studio (1986-1997). W 1988 wyjechał do Wiednia. Na niemieckojęzycznych scenach występował nieprzerwanie osiem lat, m.in. dwa sezony był etatowym aktorem Teatru Miejskiego w Bonn. Po powrocie do kraju został aktorem Teatru Narodowego (1997-2001), a w 2000 wrócił na deski Teatru Współczesnego. Od 2003 jest w zespole Teatru Polskiego. W latach 2002-2005 był prezesem Związku Artystów Scen Polskich. 17 stycznia 2011 roku, podczas LI Nadzwyczajnego Walnego Zjazdu Delegatów ZASP w Skolimowie, wybrany ponownie prezesem Związku Artystów Scen Polskich. Ma brata bliźniaka - Jerzego, który jest operatorem filmowym i reżyserem. Mąż aktorki Grażyny Marzec.

Gdybym to ja miał wyróżnić jedną ze swych ról, upomniałbym się jednak o Alfreda Kiekeritza z filmu "Lekcja martwego języka", zrealizowanego przez Janusza Majewskiego na podstawie powieści Andrzeja Kuśniewicza. Udowodniłem wówczas, przede wszystkim sobie, że stać mnie w kinie na dużo więcej niż ciągłe odgrywanie wrażliwych młodzieńców.

(fragment rozmowy Łukasza Maciejewskiego z Olgierdem Łukaszewiczem - książka "Przygoda myśli. Rozmowy obok filmu", wyd. Trio)

***

3 października 2014, godz. 19.00

Małopolski Ogród Sztuki, ul. Rajska 12

Bilety w cenie 8 zł do nabycia w kasie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (Pl. Św. Ducha 1) lub godzinę przed wydarzeniem w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (ul. Rajska 12).

Rezerwacje 12 424 45 25

Sprzedaż internetowa www.slowacki.krakow.pl

(-)
Materiał Organizatora
27 września 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...