Spóźniony Strauss

"Kobieta bez cienia" - reż: Hans-Peter Lehmann - Opera Wrocławska

Wydaje się to nieprawdopodobne, ale w Polsce nie doczekaliśmy się do tej pory premiery "Kobiety bez cienia", jednej z najtrudniejszych oper niemieckiego kompozytora Richarda Straussa. Prapremiera w słynnej Staatsoper w Wiedniu miała miejsce 10 października 1919 roku. Już w 1920 roku publiczność Breslau mogła obejrzeć dzieło Straussa w Teatrze Miejskim, ale po wojnie nie tylko wrocławska, ale żadna scena operowa w Polsce nie zdecydowała się wystawić "Kobiety bez cienia".

Na przeszkodzie stawała partytura, ogromna obsada orkiestrowa (ponad 100 muzyków, w tym wielu grających solo) i konieczność znalezienia doskonałych, silnych głosów zdolnych udźwignąć ciężar partii. Wystarczy dodać, że w operze Straussa sukcesy odnosiły takie legendy, jak wielka sopranistka Maria Jeritza czy mezzosopranistka Christa Ludwig, niezrównana interpretatorka muzyki niemieckiej. Wrocławska premiera "Kobiety bez cienia" była przez długi czas marzeniem Ewy Michnik. 

Dyrektor Opery Wrocławskiej ceni mistrzowską orkiestrację Straussa, niezwykłe piękno muzyki, magiczną historię. Do realizacji zaprosiła Hansa-Petera Lehmanna, najlepiej znanego z wyreżyserowania całego cyklu "Pierścień Nibelunga" Richarda Wagnera w Hali Ludowej. Lehmann zresztą żartuje, że muzyka Straussa ma trochę wspólnego z muzyką Wagnera. 

- Wielu uważa, że "Kobieta bez cienia" jest długa, nudna i bardzo skomplikowana - żartuje niemiecki reżyser i jednocześnie zapowiada, że absolutnie nie należy się jej obawiać. - To jedna z najwspanialszych historii miłosnych, jakie wydał świat - zachwyca się Lehmann. 

Napisana z udziałem znanego poety Hugona von Hofmannstahla (odpowiedzialnego za libretta większości wybitnych oper Straussa) "Kobieta bez cienia" to historia Cesarzowej (dawnej córki władcy duchów), która pragnie ocalić swego męża Cesarza przed zemstą swego ojca. Niegdyś Cesarz porwał ją i uczynił żoną. Teraz Cesarzowa musi odzyskać cień, symbol tego, że jest postacią ludzką. Jeśli tak się nie stanie, wróci do ojca, a Cesarz zostanie zamieniony w kamień. Szukając pomocy, Cesarzowa trafia na parę - Baraka Farbiarza i jego żonę Farbiarkę. 

Orkiestrą będzie dyrygowała Ewa Michnik, a do wrocławskiej realizacji zaprosiła gwiazdy - w partii Cesarzowej wystąpi m.in. świetna amerykańska sopranistka Susan Anthony, w partii Baraka Farbiarza Wolfgang Brendel, a w partii Cesarza Joo Lee, tenor i solista naszej opery.

Magdalena Talik
POLSKA Gazeta Wrocławska
16 maja 2009

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia