Sprzeczne narracje

"Paranoicy i Pszczelarze" - reż. Zespół - Teatr Ósmego Dnia

Czy Teatr Cię gryzie? A może to właśnie Ty potrafisz jak nikt ugryźć teatr? HARTOFFANIE TEATREM to jedyny na Śląsku cykl prezentacji teatru niezależnego.
11 grudnia 2010 o godz. 19.00 BECEK Bytomskie Centrum Kultury zaprasza na spektakl "Paranoicy i Pszczelarze".

Czy Teatr Cię gryzie? A może to właśnie Ty potrafisz jak nikt ugryźć teatr? HARTOFFANIE TEATREM to jedyny na Śląsku cykl prezentacji teatru niezależnego. 11 grudnia 2010 o godz. 19.00 BECEK Bytomskie Centrum Kultury zaprasza na spektakl "Paranoicy i Pszczelarze".

Teatr Ósmego Dnia to najsłynniejsza polska grupa teatralna wywodząca się ze studenckiego teatru kontrkulturowego lat 60. W czasach komunizmu zespół stanowił ikonę opozycji demokratycznej. Zakazano mu występów i w latach 80. zmuszono do emigracji. Dziś "Ósemki" to zespół - legenda, europejski symbol teatru zaangażowanego, który nadal kształtuje obraz tego nurtu artystycznego, jego filozofię i zasady etyczne. Becek miał przyjemność gościć zespół już kilkakrotnie, a bytomscy widzowie z pewnością pamiętają m.in. niezwykłe plenerowe spektakl tego zespołu - „Arkę” czy też prezentowany w ramach festiwalu TEATROMANIA 2008 "Czas Matek".

"Paranoicy i pszczelarze" to najnowsze przedstawienie zespołu. To spektakl dokumentalny. Wykorzystano w nim fragmenty reportaży „Jestem przeciętnym Polakiem” autorstwa Moniki Redzisz (Zorka Project) oraz „Zdzichu, nie rób wstydu” Grzegorza Sroczyńskiego, teksty prasowe i wypowiedzi osób publicznych.

"Spektakl "Paranoicy i Pszczelarze" powstał z poczucia, że żyjemy w schizofrenicznym, podzielonym świecie, w którym toczą się dwie sprzeczne narracje. Chcemy pokazać te dwa nurty współczesnej polskiej rzeczywistości. Jeden – agresywny, płynący głośno przez media, narodowo-patriotyczny, który próbuje budować naszą tożsamość na fundamentach historii, odrębności i ran.

I drugi, który toczy się gdzieś brzegiem, znacznie ciszej – nieuwzględniany przez codzienne show. Tworzą go „zwyczajni” Polacy – ludzie, którzy „idą sami” – ciekawi świata, otwarci na innych, wyznaczają swój los zmaganiem
o godność. Walczą o własną debatę i tym samym poszerzają przestrzeń duchową naszego społeczeństwa.

W przedstawieniu staramy się zderzyć prawdę dokumentu z językiem groteski i nadekspresji – prostotę
 i powściągliwość połączyć z efektami wizualnymi. Opowiadamy ze sceny prawdziwe historie – chcemy bowiem, żeby to nie była opowieść fikcyjna, ale właśnie – w przeciwieństwie do fikcji, jaka nas otacza – żeby to była prawda."
[Teatr Ósmego Dnia]

"Modzie na rekonstrukcję powstań i bitew, obecnej w mediach i świadomości wielu polityków lirycznej wizji dziejów narodu, który tylko po to pojawił się na świecie, żeby dać temu światu Jana Pawła II, Teatr Ósmego Dnia przeciwstawia życiorysy nieświętych świętych, garstki zwyczajnych ludzi. Siedemdziesięciolatków, którzy przeżyli II wojnę światową i PRL, oraz 20- i 30-latków, którzy dorastają w wolnej Polsce. (...) Ósemki parodiują debaty polityczne, cyrki z ekshumacjami i rekonstrukcjami politycznymi, tańczą absurdalną czaczę w politycznym tingel-tangu, zaglądają na Allegro i sprawdzają, co kupują pasjonaci historii: wehrmachtowski pojemnik na prezerwatywy i tarczę średniowiecznego woja. Na jaką cholerę? Ktoś wszędzie wietrzy spiski, ktoś oddaje Polskę we władanie Chrystusa Króla. Czy jest jakieś lekarstwo na polską paranoję?"

[Łukasz Drewniak, "Dziennik Gazeta Prawna" nr 5, 2010]

***

HartOFFanie Teatrem to cykl prezentacji spektakli zrealizowanych przez niezależne zespoły teatralne. To zarazem swego rodzaju zderzenie przedstawień prezentujących różne teatralne poetyki oraz zespołów już uznanych i cieszących się renomą, z młodymi utalentowanymi grupami, którym pragniemy dać szansę prezentacji.  HartOFFanie Teatrem to niepokorne zjawiska, idące pod prąd tendencje. Najodważniejsze tematy i interesujące realizacje. Niebanalne spotkania z twórcami.

Uzupełnieniem projektu są warsztaty teatralne realizowane w ramach KARAWANY SZTUKI oraz STREFA SZTUKI - teatralizowane wykłady prowadzone w szkołach.

(-)
Materiały Teatru
11 grudnia 2010

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...