Staniemy się „parkiem dźwięków miasta"

Nowa siedziba Teatru Muzycznego w Poznaniu

W 2025 roku Teatr Muzyczny w Poznaniu planuje po raz pierwszy zaprosić mieszkańców do swojej nowej siedziby. Budynek, który zostanie wzniesiony na działce u zbiegu ul. Św. Marcin i Skośnej w sąsiedztwie Akademii Muzycznej, będzie największym i najnowocześniejszym obiektem tego typu w Polsce.

Trzy lata temu władze Poznania ogłosiły międzynarodowy konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej nowej siedziby Teatru Muzycznego w Poznaniu i zagospodarowania przylegającego do niego terenu. Przystąpiło do niego aż 44 firm z całego świata. Sąd konkursowy uznał, że najlepszy budynek zaprojektowało Atelier Loegler Architekci. Najwyżej ocenił sposób w jaki nawiązuje do otaczającej go zabudowy oraz kształt bryły wpisującej się w panoramę dzielnicy śródmiejskiej. Zwrócił przy tym uwagę na otwartość wyrazistej formy, zapraszający charakter foyer i estetykę strefy wejściowej. W efekcie konkursu do z Atelier Loegler Architekci podpisano umowę na zaprojektowanie inwestycji.

O potrzebie przeprowadzki mówi się od lat. Obecnie Teatr Muzyczny w Poznaniu działa w dawnej siedzibie gestapo przy ul. Niezłomnych. Ciasny budynek mocno utrudnia pracę twórcom. W tym „pudełku po butach" dzięki ogromnemu zaangażowaniu realizatorów udaje się tworzyć produkcje, wykorzystując każdy centymetr zastanej przestrzeni. Mimo konieczności zmieszczenia ich na tak małej scenie, nasze musicale kradną serca widzów nie tylko z Poznania i okolic, ale i z całej Polski.

Nowa siedziba pozwoli teatrowi rozwinąć skrzydła.

- Mam nadzieję, że dopełnimy ten obszar, staniemy się „parkiem dźwięków miasta", miejscem masowych odwiedzin, co spowoduje, że Teatr będzie idealnym czynnikiem rewitalizacji społecznej centrum – mówi dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu Przemysław Kieliszewski. - Żeby tu wtłoczyć życie, potrzebna jest właśnie inwestycja o charakterze społecznym. Będziemy przyciągać do miasta 250–280 tysięcy widzów rocznie.

Główna widownia będzie miała 1200 miejsc, co sprawia, że będzie to największy teatr muzyczny w Polsce. Dodatkowo powstanie sala kameralna na około 300 miejsc i dodatkowa przestrzeń dla 150-200 osób w restauracji i sali bankietowej.

Nowoczesna bryła mocno wbija się w zastaną przestrzeń z ciekawą elewacją z dwóch warstw - przeszkleń i akustycznych fiszbin. Główna sala, uniesiona 5 metrów ponad poziomem teatru, ma wyróżniać się czerwoną kolorystyką. Kolor ten ma zostać użyty zarówno wewnątrz sali, jak i na jej zewnętrznej "powłoce". Co ważne, na etapie projektu uwzględnić trzeba było także między innymi projekt akustyki wnętrz, ochronę przed hałasem i drganiami otoczenia.

Cały obiekt ma być nie tylko nowoczesny i funkcjonalny, ale także zastosowane w nim rozwiązania mają być przyjazne mieszkańcom, także tym z niepełnosprawnościami.

Ponadto budynek ma być zasilany zieloną energią dzięki farmie fotowoltaicznej dedykowanej nowej siedzibie, która ma powstać na terenie powiatu poznańskiego we współpracy z Eneą, która jest mecenasem teatru i sponsorem jubileuszu 65-lecia.

- Budowa nowej siedziby Teatru Muzycznego w Poznaniu to jedna z najważniejszych poznańskich inwestycji kulturalnych na przestrzeni ostatnich dekad – przekonuje prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. - Każdy, kto choć trochę zapoznał się z działalnością Teatru, wie, jak bardzo potrzebuje on przestrzeni, by rozwinąć skrzydła i przyciągać do siebie większą publiczność.

W październiku został złożony projekt budowlany dla nowej siedziby. Do końca roku inwestycja ma otrzymać pozwolenie na budowę. Równolegle trwają rozmowy Miasta z Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu dotyczące współfinansowania nowej siedziby Teatru. W tym roku podpisana została także umowa z Powiatem Poznańskim o współfinansowaniu Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Wszystko to pozwala nam wierzyć, że w przyszłym roku wbijemy pierwszą łopatę na działce przy ul. Skośnej, a w 2025 roku zaprosimy mieszkańców na pierwszą premierę do najnowocześniejszego Teatru Muzycznego w Polsce.

(-)
Teatr Muzyczny w Poznaniu
30 maja 2023

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia