Stołeczne teatry zapraszają

Plenerowe spektakle Polonii i Och-Teatru

Na spektakle plenerowe i przedstawienia repertuarowe zapraszają latem stołeczne teatry. - W plenerze gramy już ósme lato i mamy wiernych widzów - jest to nasz wielki sukces - powiedziała PAP dyrektor Och-Teatru Maria Seweryn.

Przedstawienia w plenerze - w scenerii warszawskich ulic - to propozycja wakacyjna Teatru Polonia i Och-Teatru. Przedstawienia będą prezentowane w lipcu i sierpniu na placu Konstytucji oraz przed gmachem Och-Teatru na ul. Grójeckiej 65. Scenę plenerową zainaugurował spektakl "Lament na placu Konstytucji". Tego lata w obu teatrach zaprezentowanych będzie ponad 40 spektakli.

- Bardzo nas cieszy, że nasz pierwszy tegoroczny spektakl "Lament na placu Konstytucji" został przyjęty owacją na stojąco - powiedziała Seweryn. Spektakl od daty premiery w roku 2007 cieszy się dużym zainteresowaniem publiczności. To historia trzech kobiet: babci, matki i wnuczki, które opowiadają "o swoich problemach i nadziejach, sprawach, które mogą się zdarzyć każdemu z nas". Seweryn przypomniała, że kiedy powstawał ten spektakl, to reżyserująca go Krystyna Janda wyobraziła sobie, jak wielką moc będzie miał ten tekst zagrany w godzinach szczytu na ulicy właśnie, blisko widza - i do dziś go tam gramy, a widzowie przychodzą - powiedziała.

W lipcu na pl. Konstytucji oprócz "Lamentu" będzie można zobaczyć spektakle: "Starość jest piękna" niemiecko-argentyńskiej pisarki Esther Vilar, w reż. Łukasza Kosy i spektakl muzyczny "Jangajn - Hej Joe!" pod opieką artystyczną Macieja Wojtyszko. Odbywać się będą również przedstawienia plenerowe dla dzieci: "Jaś i Małgosia" oraz "Czerwony Kapturek"; oba w reż. Adama Biernackiego.

Oba teatry ściśle ze sobą współpracują. W sierpniu te same przedstawienia wystawione zostaną przed Och-Teatrem na ulicy Grójeckiej 65. Oprócz nich widzowie będą mogli zobaczyć "Związek otwarty" autorstwa noblisty Dario Fo i Franki Rame, reżyserowany przez Jandę i Seweryn oraz "Flamenco namiętnie", w wykonaniu cenionej tancerki Anny Iberszer i zespołu "Corazón Flamenco" na stałe współpracującego z Teatrem Tańca NTF i Teatrem Kamienica.

Akcja letnia obu teatrów odbywa się po raz ósmy i - jak zaznacza Seweryn - cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem publiczności. - Wystawiamy dla widzów kilkadziesiąt ławek, by mogli wygodnie oglądać spektakle, i zapełniają się one już na godzinę przed planowanymi spektaklami. Czasami próbujemy zliczyć publiczność jednego widowiska, ale to są setki osób codziennie, widzowie przybywają też w trakcie spektaklu, zatrzymują się przechodzący, ludzie wysiadają z autobusów, żeby zobaczyć przedstawienie. W trakcie lata ogląda nas przynajmniej kilkanaście tysięcy odbiorców - podkreśliła.

Jak dodała Seweryn, co roku przygotowywana jest premiera specjalnie do grania w plenerze, w tym roku będzie to wystawiona przez Teatr Polonia sztuka "Jaś i Małgosia" na podstawie Brzechwy. Pierwszy spektakl 19 lipca 2014 r. na pl. Konstytucji.

Seweryn zapytana, czy jest szansa, że dzięki spektaklom plenerowym widzowie chętniej zajrzą potem do teatru, powiedziała: - Jak najbardziej. Spotykamy tych ludzi potem, kiedy przychodzą, żeby zobaczyć inne nasze spektakle, już w teatrze, jesienią czy zimą. Często mówią wprost, że doceniają fakt, że gramy dla nich każdego lata po kilkadziesiąt spektakli niebiletowanych i czują się dzięki temu związani z oboma teatrami.

Wszystkie widowiska rozpoczynać się będą o godzinie 17; wstęp na nie jest bezpłatny. Zdarzenia teatralno-uliczne przygotowano w ramach Akcji Letniej Teatru Polonia i dzięki Miastu St. Warszawa i Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Również Teatr Dramatyczny zaprasza latem. "Król Edyp" Sofoklesa w reż. Jakuba Krofty zainaugurował już Letni Przegląd Teatru Dramatycznego. W repertuarze znalazły się też dwie inne premiery: komediodramat Antoniego Czechowa "Trzy siostry" oraz spektakl Aleksandry Popławskiej i Marka Kality "Noc żywych Żydów" na podstawie powieści Igora Ostachowicza, nominowanej do nagrody Nike.

W ramach tego samego przeglądu będzie można zobaczyć przedstawienia: "Absolwent" (na zdjęciu) Terry'ego Johnsona (reż. Jakub Krofta), "W imię Jakuba S." duetu Strzępka - Demirski, "Młody Stalin" Tadeusza Słobodzianka w interpretacji słowackiego reżysera Ondreja Spisaka oraz "Nosorożec" Ionesco. Na Scenie im. Haliny Mikołajskiej wystawiona zostanie "Rzecz o banalności miłości" Wawrzyńca Kostrzewskiego, a w repertuarze Sceny na Woli znalazła się "Nasza klasa" Spisaka, "Madame" wg powieści Antoniego Libery czy "Martwa natura w rowie" Małgorzaty Bogajewskiej. Przegląd potrwa do 31 lipca. Przerwa wakacyjna w teatrze nastąpi w sierpniu.

Teatry mają też w swoich repertuarach propozycje dla dzieci i młodzieży. Instytut Teatralny Zbigniewa Raszewskiego 13 lipca rozpoczyna cykl warsztatów teatralnych "Teatranki na Zielonym Jazdowie". Bedą odbywać się one w każdą niedzielę o godzinie 12. Nazwa zajęć nawiązuje do dawnych telewizyjnych "Teleranków". Zaproszenie adresowane jest do dzieci w wieku 3-6 lat oraz ich rodziców lub opiekunów. Tematem zajęć będzie teatr i natura, a prowadzone będą przed pedagogów teatru, animatorów, aktorów i muzyków. Wstęp na warsztaty jest bezpłatny, zapisów można dokonywać drogą emailową (bilety@instytut-teatralny.pl) lub telefonicznie (22 501 70 02).

Instytut jest również organizatorem krajowego projektu "Lato w teatrze", w ramach którego od siedmiu lat teatry, instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe realizują w wakacje warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży.

W Teatrze Collegium Nobilium z kolei odbędzie się 4. Ogólnopolski Festiwal Teatrów Studenckich. Hasłem odbywającej się w terminie 11-13 lipca edycji jest POLIS. Podczas festiwalu zostanie poruszony również wątek organizacyjny teatrów niezawodowych, o którym dyskutować będą widzowie i uczestnicy. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, ale warto zarezerwować wejściówki (rezerwacja@ofts.pl).

W lipcu na przestawienia repertuarowe zapraszają Teatr Kamienica, Teatr Kwadrat, Teatr Sabat, Teatr Studio, Teatr Rozmaitości, Teatr Syrena. Blisko dwumiesięczną przerwę mają: Teatr Narodowy, Teatr Komedia, Teatr Polski, Teatr Rampa, Teatr Żydowski i Teatr Współczesny.

(-)
(PAP)
12 lipca 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...