Strachy na lachy

Lato w Teatrze

Rozpoczęła się kolejna edycja "Lata w Teatrze", projektu finansowanego przez Instytut Teatralny. Tym razem tematem przewodnim teatralnych działań jest strach. Dzieci będą opowiadać o lękach, nadawać im imię cechy i poszukiwać metody na to, jak sobie z nimi poradzić.

Zmianą jest również rozszerzona formuła projektu, opierającego się na współpracy dwóch domów kultury: Miejskiego Ośrodka Kultury w Tomaszowie Mazowieckim z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Ujeździe. W projekcie bierze udział 50 uczestników - w tym 20 dzieci z Ujazdu. Młodzi sympatycy teatru od 20 lipca do 2 sierpnia będą pracować nad finałowym pokazem w czterech grupach:

GRUPA PLASTYCZNO-AKTORSKA pozna teatr cieni poprzez zabawę z grafoskopem, eksperymentowanie z proporcjami i źródłem światła oraz budowanie masek i lalek do hiszpańskiego i chińskiego teatru. Dzieci zapoznają się też z techniką czarnego teatru i wykonają proste formy, które następnie będą animować. Podczas zajęć zastanowią się nad zagadnieniem grozy w sztukach wizualnych i środkami, za pomocą których można uzyskać jej efekt.

GRUPA AKTORSKA będzie wykorzystywać w pracy różne techniki aktorskie, ze szczególnym nastawieniem na te, które mogą zostać wykorzystane podczas animacji lalek w teatrze cieniowym tj. elementy teatru formy, pantomimy, gry i zabawy związane z deformacją obrazu i dźwięku. W programie duże znaczenie będzie miało również łączenie dwóch światów - form animowanych w teatrze cieni (świat strachów) z grą w planie żywym (świat ludzi).

GRUPA MEDIALNO-AKTORSKA będzie łączyć w pracy elementy promocji projektu (kampania promocyjna, zdjęcia, wywiady) z zadaniami aktorskimi w spektaklu. W czasie warsztatów dzieci zapoznają się z pracą dziennikarza i zasadami obowiązującymi w tym zawodzie.

Będą rozwijać kompetencje komunikacyjne i nauczą się korzystania z dostępnych mass-mediów. Rozwiną też swoją wyobraźnię przestrzenną, realizując działania instalacyjne i happeningowe.

GRUPA MUZYCZNO-AKTORSKA będzie tworzyć oprawę dźwiękową spektaklu finałowego, w którym grupa wystąpi na żywo. Uczestnicy wykorzystaj w czasie przygotowań grę na prostych instrumentach perkusyjnych, wokalizę i grę na stworzonych przez siebie instrumentach (z butelek, puszek, kartonów). Zajęcia skupione będą na ćwiczeniach emisyjnych, umuzykalniających, rytmicznych i zadaniach ułatwiających przełamywanie niechęci związanych z wyrażaniem siebie za pomocą dźwięku.

Warsztaty prowadzą instruktorzy: Anna Stokłosa i Zbigniew Bodzek (gr. aktorska), Emilia Adamiszyn i Magdalena Sęk (gr. plastyczno-aktorska), Joanna Czajkowska-Zoń (gr. muzyczno-aktorska), Jolanta Olczyk, Mikołaj Walenczykowski i Jarosław Cielebon (gr. medialno-aktorska), pod opieką pedagogiczną Anny Myszewskiej i Bożeny Gajdy. Projekt koordynuje Elżbieta Chrulska.

(-)
Materiały organizatra
22 lipca 2015

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...