Subiektywny przewodnik

17. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta

Ponad pięćdziesiąt spektakli w ciągu czterech dni zobaczymy podczas tegorocznej Fety. Co wybrać, by obejrzeć najciekawsze, naszym zdaniem, propozycje?

Czwartek, 11 lipca.

Wybór w czwartek jest łatwy. Oprócz otwarcia (godz. 18 w Przystani Wodnej "Żabi Kruk") warto obejrzeć każdą z festiwalowych prezentacji, bo dzięki nim poznamy najpiękniejsze zakątki lokalizacji Fety. Warto pamiętać, że na terenie festiwalu oprócz wielu atrakcji natkniemy się na komary, które rzadko mają litość dla teatralnej publiczności. Podobnie jak w poprzednich latach, podczas festiwalu czynne będą dodatkowe punkty gastronomiczne - jeden na Placu Wałowym , drugi na ul. Grodza Kamienna , między Bastionem św. Gertrudy a Bastionem Żubr. Na publiczność czekać będą też przenośne toalety typu Toi Toi.

O godz. 20 będziemy świadkami parady "Wielkie marzenia" (którą przygotowano na EXPO w Szanghaju w 2010 roku) z terenów Centrum Kształcenia Ustawicznego na Bastion Żubr w wykonaniu czeskiego V.O.S.A. Podczas parady zobaczymy sześć wielkich wehikułów przypominających rowery. Dwie godziny później (godz. 22) na placu przy Bastionie Św. Gertrudy swoją pełną ognia, metalu i dźwięku orkiestrę rozpocznie niemiecki Theater Titanick - będzie to "Hutnicza symfonia" [na zdjęciu] na trzy rozgrzane piece. Dzień zwieńczy jedyna premiera tegorocznej Fety - "Te biały kwiaty" Teatru Feta i Teatru Poza Tym, przygotowane pod okiem Elwiry Twardowskiej i Jarosława Rebelińskiego. Kto pamięta "Nić Ariadny" Teatru Feta ma pojęcie jak wyglądać może spektakl oparty o ballady Adama Mickiewicza. Przedstawienie rozpocznie się na Reducie Wilk o godz. 23.

Piątek, 12 lipca.

Kto może powinien w Centrum Festiwalowym pojawić się dość szybko, aby nabyć wejściówkę na spektakl znanej stałym bywalcom na Fecie grupy Kejos (wystąpiła w 2007 roku). Akrobaci z Wrocławia w namiocie rozłożonym na boisku CKU pokażą cyrkowy spektakl "O'kejos", zbudowany wokół nieudolnej konferansjerki klauna. Liczba miejsc jest ograniczona (do 100), a wejściówek pomimo ceny 10 zł od sztuki raczej szybko zabraknie. Na szczęście szansa na zobaczenie spektaklu jest codziennie - od piątku do niedzieli, o godz. 17.

Lekko, komediowo i zabawnie będzie podczas występu Teatru Formy, bowiem rywalizację na poligonie wojskowym rozpoczną... kucharze. "Kucharz na ostro" to oparta na faktach gastronomiczna rywalizacja Polaka, Rosjanina i Niemca (spektakl rozpocznie się o godz. 19 na boisku CKU ). W podróż po własnej (i nie tylko) wyobraźni wybiorą się aktorzy Teatru Sumo (godz. 20, boisko przy Reducie Wilk ) - ich "Ekspedycja Paddock" łączy choreografię, muzykę na żywo i akrobatykę, a wszystko to na szpitalnych łóżkach.

Spod Reduty Wilk warto wrócić na Plac Wałowy by zobaczyć jakie możliwości drzemią w ludzkim ciele. Na specjalnie wybudowanej scenie, za pomocą gestu, cienia i rąk krakowski Teatr Figur zaprezentuje swoje "Rękodzieło artystyczne" (godz. 21). Dwie godziny później (godz. 23) poznamy artystów... naściennych. Włoska formacja eVenti Verticali (po włosku "pionowe zdarzenia") przygotowuje spektakle na ścianach budynków. Wyjątkowe, wizualno-wspinaczkowe przedstawienie "Wanted" ("Poszukiwany") przeniesie nas w świat szpiegów, gier komputerowych i akrobatycznych pojedynków. Spektakl obejrzymy na ścianie przy ul. Dolna Brama .

Sobota, 13 lipca.

Najmłodszych zainteresować powinny spektakle na scenie na Placu Wałowym (wszystkie prezentowane produkcje skierowane są do dzieci lub całych rodzin). Starsi z sentymentem cofną się w czasie z Teatrem Mimo. "Przedwczorajsze historie" są próbą uchwycenia tego, co pozostało z naszej przeszłości na pożółkłych fotografiach (początek na dziedzińcu ASP, godz. 20). Hiszpańska Karaksa Circus, grana o godz. 21 na Reducie Wilk , może być czarnym koniem festiwalu. Długie, trwające 75 minut widowisko akrobatyczno-teatralne "Casa dolce casa" przybliży nam sytuację bezdomnych i odrzuconych, którzy budują swój (nowy) dom.

Drugim (obok "Wanted") spektaklem rozgrywanym "w pionie" będzie "Odrzuć duszę swoją" litewsko-rosyjskiego Psilicione Theater a - "Rybak i jego dusza". Główny bohater fantazjuje, a jego świat ożywa. Jak bardzo? Przekonamy się w sobotni wieczór o godz. 22:30. Ostatni pokaz dnia - "Sen Eryki" - (podobnie jak "Te białe kwiaty") adresowany tylko dla widzów dorosłych. Tym razem Francuzi z Cie Bivouac łączą dramatyczną fabułę z choreografią i umiejętnościami cyrkowymi w magicznym śnie Eryki, która na placu przy Bastionie Św. Gertrudy poznaje świat własnych marzeń sennych.

Niedziela, 14 lipca.

Na placu przy ul. Fundacyjnej o godz. 18 stanie siedmiotonowy słoń szczęścia. To główny element pełnego pozytywnego przekazu spektaklu "Kilku Ekscentryków i Słoooń" autorstwa Kliniki Lalek z Wolimierza. Nietypowy taniec na wodzie zaprezentuje z kolei belgijskie Studio Eclipse. "Two sink, three float" to trzy osoby tańczące na platformie umieszczonej na wodzie. Co z tego wyniknie przekonamy się o godz. 17 lub o godz. 20 przy akwenie przy Przystani Wodnej "Żabi Kruk" .

Prawdziwej komedii del arte już nie ma? Nic podobnego! Wędrujące Lalki Pana Pezo przeczą tej tezie. Zobaczymy "Ostatni bastion" starego teatru, a w nim Pulcinellę i Pierrota czy Komediantów i klasyczną, stworzoną z dbałością o najdrobniejszy szczegół bufonadę (tak było na Fecie w 2011 roku w wykonaniu tego zespołu). Początek spektaklu na placu przy Bastionie Św. Gertrudy o godz. 21.

Pół godziny później (21:30), na boisku przy Reducie Wilk , zacznie się skierowana tylko do dorosłych "Alicja" czyli wersja "Alicji w krainie czarów" w wykonaniu Teatru Fuzja z Poznania. Zaś o 22:30 spod dawnej zajezdni tramwajowej przy ul. Kurzej , przez ul. Toruńską, aż na Bastion Żubr przejdzie barwna, zwariowana, naszpikowana pirotechniką finałowa parada "Les Rates Mortes" hiszpańskiej grupy Xarxa. Artyści korzystają z wielu technik animacji i zaskakujących efektów, żeby pokazać zabawny i satyryczny spektakl, ale niosący głębsze przesłanie. Spektakl, a wraz z nim cały festiwal, zakończą się około północy.

W związku z Festiwalem Feta Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku informuje, że w dniach 11-14 lipca 2013 r. (od czwartku do niedzieli) po zakończeniu Festiwalu na liniach nocnych N1, N4, N12 i N13 zostaną uruchomione dodatkowe kursy z Targu Siennego.

Łukasz Rudziński
www.trojmiasto.pl
12 lipca 2013

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...