Sukces polskiego spektaklu w Edynburgu

"Cesarskie cięcie" - reż. Jarosław Fret - Teatr ZAR we Wrocławiu

Spektakl "Cesarskie cięcie" wrocławskiego Teatru ZAR zdobył Herald Angel - prestiżową nagrodę przyznawaną dla najlepszego, zdaniem krytyków "The Herald", spektaklu na festiwalu teatralnym Fringe w Edynburgu. Przedstawienie nominowane jest także do nagrody Total Award.

Spektakl „Cesarskie cięcie. Próby o samobójstwie” wrocławskiego Teatru ZAR od początku trwania międzynarodowego festiwalu teatralnego Fringe w Edynburgu zbiera znakomite recenzje krytyków oraz ogromne uznanie publiczności. W sobotę 18 sierpnia twórcy odebrali skrzydlatą statuetkę Herald Angel przyznawaną przez krytyków gazety „The Herald” z Glasgow. Jest to jedyny polski zespół, który do tej pory otrzymał tę nagrodę w tym roku. Poza Teatrem ZAR uhonorowane zostały m.in. zespoły muzyki dawnej oraz teatru tańca, a także Tadashi Suzuki, występujący w programie International Festival. Złota statuetka została ufundowana przez Bank of Scotland. – Obecnie pracujemy nad spektaklem poświęconym historii i kulturze ormiańskiej a w szczególności ludobójstwu Ormian z roku 1915. Wierzymy, że ta nagroda i „The Herald” pomogą nam przełamać tabu, jakim wciąż są objęte w Europie te bolesne wydarzenia – powiedział lider Teatru ZAR, Jarosław Fret, odbierając nagrodę. Być może nie będzie to ostatnia nagroda dla wrocławskiego przedstawienia, ponieważ „Cesarskie cięcie” nominowane jest także do Total Award – prestiżowej nagrody dla najbardziej innowacyjnych przedstawień prezentowanych na festiwalu teatralnym Fringe w Edynburgu. Tego dowiemy się już 23 sierpnia.

„Cesarskie cięcie”, będące drugą częścią tryptyku „Ewangelie dzieciństwa”, to próba dotknięcia tematu samobójstwa. Podstawowa linia struktury muzycznej spektaklu zbudowana została w oparciu o wielogłosowe pieśni korsykańskie, w które wpleciono wątki bułgarskie, rumuńskie, islandzkie i czeczeńskie. Tradycyjny materiał muzyczny przetworzono jednak w formę współczesną i dopełniono intensywną partyturą ruchową. Praca inspirowana jest również twórczością Aglaji Veteranyi. Przedstawienie prezentowane będzie do 20 sierpnia w New Town Theatre w centrum Edynburga. W Polsce „Cesarskie cięcie” będzie można obejrzeć 15 i 16 września podczas 2. Festiwalu Teatru Nie-Złego, organizowanego przez Teatr Modrzejewskiej w Legnicy oraz Fundację Teatr Nie-Taki, a także w dniach 4–6 października we Wrocławiu, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Świat miejscem prawdy” Sezon Mistrzów organizowanego przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego.

Więcej informacji o spektaklu: www.teatrzar.art.pl oraz www.grotowski-institute.art.pl

Monika Łuczkowska
Materiały Teatru
21 sierpnia 2012

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...