Sukcesy Panopticum

"Ósmy dzień stworzenia" Teatr Panopticum w Lublinie

Powiedziano im, że są za dobrzy, że z takim warsztatem powinni mierzyć się z teatrami studenckimi, a nie szkolnymi.

- Nie wiadomo, czy to zarzut, czy komplement - śmieje się Mieczysław Wojtas, założyciel i reżyser Teatru Panopticum z Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją” w Lublinie. I wylicza najnowsze sukcesy swojej grupy: cztery nagrody na XIV Ogólnopolskim Forum Teatrów Szkolnych „Scena Młodzieżowa” w Poznaniu.

- W 28-letniej historii forum Teatr Panopticum nie uczestniczył tylko jeden raz i nie zdarzyło się nigdy, aby wrócił do Lublina bez nagrody - mówi Wojtas.

Ale na ostatniej „Scenie młodzieżowej” (15-19 lutego) lublinianie po prostu znokautowali konkurencję. Otrzymali nagrodę główną - ministra edukacji narodowej - „za czytelność przekazu i sprawność wykonawców w trudnej formie poetyckiej śpiewogry” w spektaklu „Ósmy dzień stworzenia” opartym na tekstach K.I. Gałczyńskiego. Trofeum tym cenniejsze, że w jury festiwalu zasiadali przedstawiciele bynajmniej nie konserwatywnego nurtu polskiej sceny, bo Ewa Wójciak z Teatru Ósmego Dnia i Piotr Kruszczyński, słynny dyrektor Teatru Szaniawskiego w Wałbrzychu. On wręczył Panopticum kolejne trofeum - nagrodę przewodniczącego jury w formie symbolicznej maski. Trzecie wejście na najwyższe podium należało już tylko do Mieczysława Wojtasa, który za wieloletnią wyróżniającą się pracę teatralną z młodzieżą otrzymał nagrodę wielkopolskiego kuratora oświaty. Czwarte zwycięstwo dla Panopticum wywalczył Mariusz Stryjecki, artysta plastyk, nauczyciel MDK „Pod Akacją”. Była to - jedyna na festiwalu - nagroda za plakat.

- Przedstawiony w Poznaniu spektakl „Ósmy dzień stworzenia” festiwalowa publiczność nagrodziła owacjami na stojąco, a zespół wychodził na scenę aż cztery razy - relacjonuje szef Panopticum.

Poznańskie Forum to najbardziej prestiżowy konkurs teatralny dla młodzieży szkolnej w Polsce. Odbywa się co dwa lata. Teatr Wojtasa zdobył tam dwie Złote Maski, dwie nagrody TVP 1, dwie ministra kultury, nagrody specjalne i aż sześć nagród ministra edukacji narodowej.

Zadebiutowali w 1985 roku, do dziś zrealizowali ponad 30 przedstawień. Wychowankami Panopticum są Łukasz Witt-Michałowski, dyrektor Sceny Prapremier InVitro w Lublinie oraz Ewa Zawiślak, aktorka Teatru Osterwy. W ubiegłym roku aż pięć osób z zespołu dostało się do uczelni teatralnych. Czyli - Panopticum to szkoła aktorów. I to dobra szkoła. Zainteresowani mogą się zgłaszać do MDK „Pod Akacją” przy ul. Grodzkiej 11 (tel. 081 53 227 40).

Teresa Dras
Polska Kurier Lubelski
27 lutego 2009

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia