Surrealizm, absurd i groteska

"Przybory Wasowskiego Dom Wyobraźni" - reż. Łukasz Fijał - Krakowski Teatr Scena STU

Zapraszamy Państwa do Domu Wyobraźni. Proszę zająć miejsca i otworzyć umysły. Zajmujemy się tutaj poszerzaniem wyobraźni. Każdy może przyjść i skorzystać z naszych usług. Nikt z Państwa nie opuści tego miejsca takim, jakim był wcześniej.

Na świat Przybory składają się cytaty, fragmenty, powidoki zaczerpnięte z polskiej tradycji. Szlachcice, guwernerzy, oficerowie z orderami, ułani, duchowni, włóczędzy, mistycy, zjawy, duchy, nimfy, księżniczki, urzędnicy, sekretarki, portierzy, podróżnicy, szefowie, podwładni, stryjowie, dziadkowie, dalecy kuzyni. Wszyscy oni przewijają się w tekstach Przybory, przybywając nie wiadomo skąd, znikając w bezczasie. Każda z tych istot jest nam bliska, bo wywodzi się z naszej podświadomości, z głębokiego gruntu kulturowego, z którego wyrastamy. Absurd, groteska i surrealizm, którym przesycone są teksty Przybory jest również bardzo „nasz", na wskroś polski. Przybora ma niebywałą zdolność do precyzyjnej obserwacji, a zarazem umiejętność przeistaczania tychże obserwacji w abstrakcyjne dialogi i piosenki. Można odpowiedzialnie stwierdzić, że Przybora osiągnął niezwykłą biegłość w poruszaniu się w gęstwinie elementów polskiej tożsamości i potrafi zestawiać je zaskakująco i twórczo.

Dom Wyobraźni umożliwia obcowanie z pięknem, ze sztuką wysoką. Tutaj toczą się surrealistyczne rozmowy, piosenki są eksplozją emocji lub artystycznym popisem. Dom Wyobraźni jest jednak miejscem zaborczym. Ci, którzy zostali tu na dłużej, boją się z niego wyjść, bo stopniowo sami przeistaczają się w zbiór cytatów i powidoków, często zatracają własną tożsamość i potrafią porozumiewać się jedynie językiem sztuki. W Dom Wyobraźni można wrosnąć i stać się jego częścią, jak rzeźbione kolumny i pokryte kurzem kurtyny. Dom skrywa jeszcze jedną, najważniejszą tajemnicę. Wyjdzie ona na jaw dopiero pod koniec najbliższego seansu poszerzania wyobraźni.

Na scenariusz spektaklu składa się kilkadziesiąt piosenek i scen dialogowych autorstwa Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego. Całość tworzy fabularną opowieść o pięciu postaciach. Niezwiązane pierwotnie ze sobą sceny tworzą spójną historię, przesyconą surrealizmem, absurdem, groteską, pełne są błyskotliwego dowcipu i zaskakujących wydarzeń. Co ma powiedzieć szefowi pracownik, który dostrzegł, że „grawitacja mu maleje"? Albo kim właściwie jest Dosmucacz, postać, która pojawia się nazbyt szczęśliwym ludziom, by opowiadać smutne i groteskowe historie?
Na czym polega praca Pogłębiacza, który zajmuje się ludźmi zbyt płytko podchodzącymi do zagadnień?

Łukasz Fijał

(-)
Materiał Teatru STU
28 kwietnia 2018
Portrety
Łukasz Fijał

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...