Świetne Trio na weekend

Teatr Atelier w Sopocie

W najbliższy piątek rozpoczynają się X. Międzynarodowe spotkania z kulturą żydowską Yiddishland pamięci prof. Władysława Bartoszewskiego. Mimo przed nami X edycja festiwalu, to pierwszy raz startuje pod nową nazwą. Część pierwsza festiwalu Kultury Żydowskiej rozpoczyna się w najbliższy piątek i potrwa do 2 sierpnia. Na najbliższy weekend zaplanowano trzy bardzo różnorodne koncerty pokazujące, jak niezwykła i niesamowita jest kultura semicka.

W piątek będzie filmowo, wystąpi elektryzujący duet Maja Miro | Maria Ka, które odświeżą pewien zaginiony obraz filmowy za pomocą muzyki płynącej z własnej duszy. Koncertowi towarzyszyć będzie projekcja filmowa. Muzyka do zaginionego filmu jidysz duetu Maja Miro | Maria Ka to koncert inspirowany żydowską legendą o nieuchronności ludzkiego losu, mistycznym przeznaczeniu i konieczności wypełnienia przysiąg składanych w obliczu niebios. To koncert wypełniający i łączący urwane, zaginione fragmenty filmu tematami muzycznymi czerpiącymi z bogatej tradycji żydowskiej. Podczas koncertu usłyszeć będzie można zarówno dźwiękowe eksperymenty, jak i tradycyjne pieśni śpiewane w języku jidysz.

Sobota będzie bardziej kabaretowa, za sprawą Karstena Troyke i jego muzyków pochodzących z Australii. Panowie wprowadzą w klimat kawiarniany, trochę jak w filmie "Kabaret". Niesamowite, skoczne i wesołe pieśni jidysz z pewnością zaczarują zebraną publiczność. Zol Zayn to program przedstawiający urzekające pieśni żydowskie w najlepszym możliwym wykonaniu. Podczas koncertu usłyszymy przedwojenne szlagiery, żydowskie tanga (sic!), a także późniejsze kompozycje Trubadurów takich jak Benzion Witler, czy Ben Bonus. Część repertuaru stanowią wspomnienia Sary Białas-Tenenberg (urodzona w Częstochowie w 1927 roku), która przeżyła holokaust tracąc absolutnie wszystko oprócz piosenek. „Zol Zayn" nie jest lekcją muzealną, ponieważ pieśni śpiewane i interpretowane przez Karstena Troyke i jego muzyków są świadectwem ponadczasowej żywotności słowa i dźwięku. Podczas koncertu przeniesiemy się w erę jazzu, kabaretów i dobrego brzmienia, które zapewnią australijsko-żydowscy muzycy.

Niedziela to z kolei muzyka z pogranicza, a raczej ze "ściany wschodniej". Wystąpi Karolina Cicha & Spółka. Karolina zaskoczy multikulturowością Suwalszczyzny i jej muzycznym dziedzictwem. Projekt „Pozdrowienia z Jidyszlandu" to wspólne „dziecko" Karoliny Cichej i Piotra Domagalskiego. Program składa się utworów skomponowanych do tekstów żydowskich poetów pochodzących z Podlasia. Koncert dopełniać będą pieśni będące kulturowym kontekstem do tekstów w języku jidysz, należące do innych społeczności, których los związany był z północno-wschodnią Polską: tatarską, romską, litewską, białoruską czy ukraińską. Usłyszymy też pieśń w Esperanto - języku, który miał stać się językiem międzynarodowym, narzędziem przełamującym bariery między ludźmi na całym świecie. Podczas koncertu usłyszymy też tekst Rivki Tiktiner – XVI wiecznej uczonej mającej korzenie w tych stronach, zapisaną w archaicznym jidysz. Będzie też miejsce na pieśni będące świadectwami miejsc - jak "Bialystok majn hejm".

(-)
Materiał organizatora
23 lipca 2015

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia