Święto teatru w operze

Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku

Spotkania z artystami, warsztaty, zaglądanie za kulisy, oglądanie nowoczesnej Opery, warsztaty szablonów, spotkanie z gwiazdą – tak Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku świętuje Międzynarodowy Dzień Teatru.

W ramach ogólnopolskiej akcji „Dotknij teatru" 27 i 28 marca kilkadziesiąt osób mogło spotkać się z odtwórcami głównych ról w przebojowym musicalu „Upiór w operze", Damianem Aleksandrem i Edyta Krzemień. W ruch poszły telefony i aparaty w nich zamontowane. Warto było zorganizować tę akcję by zobaczyć uśmiechy na twarzach widzów – opowiada podekscytowany Wojtek Koronkiewicz, który wprowadzał widzów za kulisy. Wśród zwiedzających odnaleźliśmy także gości z Zamościa.

Świętując Międzynarodowy Dzień Teatru Opera i Filharmonia Podlaska przywitała 50-tysięcznego widza „Upiora w operze". Był nim Pan Arkadiusz Dowejko z Olecka. Tam jest stolarzem. Na przyjazd do Białegostoku na musical „Upiór w operze" namówiła go żona. Przyjechali w piątek razem, po raz pierwszy do Opery i Filharmonii Podlaskiej. I spotkała ich niespodzianka... Otrzymali zaproszenie na kolejną premierę do Białegostoku – musical „Skrzypek na dachu".

W niedzielę 30 marca zaproponowaliśmy niecodzienny sposób oglądania Opery i Filharmonii Podlaskiej. Tym razem bez przewodnia, ale z instrukcją, jak podczas klasycznych podchodów. Drogę wyznaczały strzałki, nikt się nie zgubił, za to około 300 osób obejrzało to co dzieje się przy Odeskiej 1 – od sceny po tzw. „jaskółkę". Zdarzyli się i tacy goście, którzy koniecznie próbowali rozszyfrować tajemnicę przechodzenia przez lustro w jednej ze scen musicalu „Upiór w operze".

W niedzielę przygotowaliśmy także warsztaty aktorskie i wokalne. Prowadzili je: Rafał Supiński – śpiewający aktor, znany w Białymstoku z roli Marka w musicalu „Korczak" oraz znakomity pedagog śpiewu, kierownik wokalny Opery prof. Dariusz Grabowski. Rafał Supiński przygotował etiudy aktorskie, prof. Grabowski prowadził przesłuchania i doprowadził do tego, że nawet osoby nieśmiałe na koniec śpiewały pełnym głosem. Namawiał: Proszę śpiewać jak najczęściej. Rafał Supiński dodawał: Chcieliśmy Was otworzyć.

We wtorek 1 kwietnia odbyły się warsztaty wycinania szablonów zakończone wystawą przygotowaną przez samych uczestników. Temat – znani polscy aktorzy i aktorki. Warsztaty prowadził specjalista w tej dziedzinie – Wojtek Koronkiewicz. Wiek uczestników był bardzo zróżnicowany: 13-70 lat. Mieli oni do wyboru kilkadziesiąt zdjęć artystów. Ciekawe, że najstarsza uczestniczka wybrała Pawła Małaszyńskiego, najmłodszy – Andrzeja Łapickiego. Interesująco wypadł szablon Franciszka Pieczki, powodzeniem cieszyła Barbara Brylska. Najważniejsze – uwierzyć, że można to zrobić. To technika wymagająca niewielkich nakładów finansowych, nie wymaga też szczególnego talentu. Wystarczy kartka papieru i nożyk introligatorski – przekonywał Wojtek Koronkiewicz.

Przed nami jeszcze Spotkanie z Gwiazdą. To w najbliższą sobotę 5 marca. W roli Gwiazdy - Maciej Pawłowski – kompozytor, dyrygent, aranżer, producent muzyczny i pedagog. Od wielu lat związany jest z Teatrem Muzycznym ROMA w Warszawie. W Białymstoku staje za pulpitem dyrygenckim podczas spektaklu „Upiór w operze". Jest specjalistą od musicali. Na ten temat wie wszystko... Był kierownikiem muzycznym polskich prapremier musicali: „Les Misérables", „Upiór w operze", „Akademia Pana Kleksa", „Taniec Wampirów", „Koty", „Grease", „Miss Saigon", „Aladyn Jr.". Założył sieć autorskich szkół musicalowych. Chcielibyśmy to spotkanie potraktować, jak warsztaty z mistrzem.

Spotkanie z Maciejem Pawłowskim w sobotę 5 marca w Operze i Filharmonii Podlaskiej tuż po zakończeniu Opery Młodych – po godzinie 17:00 (ul. Odeska 1). Wstęp wolny.

Dorota Sawicka
Materiał OiFP
4 kwietnia 2014

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia