Święto teatru w Toruniu

"Dotknij teatru" - Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu oraz Teatr Baj Pomorski

W tym roku po raz trzeci Teatr Baj Pomorski włączył się do ogólnopolskiego projektu towarzyszącego obchodom Międzynarodowego Dnia Teatru.

W tegorocznej edycji "Dotknij Teatru" Baj Pomorski przy współudziale Zakładu Dramatu i Teatru Katedry Kulturoznawstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Fundacji Traditio Europae oraz Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalnych tARTak przygotował szereg atrakcji dla widzów w każdym wieku.

W akcję włączyli się również Teatr Lalek "Zaczarowany Świat" oraz Dom Muz.

W dniach 26 marca-1 kwietnia będziemy zwoływać miłośników sztuki teatralnej do twórczych spotkań, kreatywnej wymiany wiedzy i wspaniałej zabawy. W imieniu wszystkich organizatorów i osób zaangażowanych w projekt mamy przyjemność zaprosić Państwa do wspólnego świętowania obchodów Dnia Teatru, mającego miejsce 27 marca (piątek). To dzień wyjątkowy, dlatego szczególnie zapraszamy wszystkich na spektakl "Romeo i Mrówka" w reżyserii Laury Słabińskiej. Dyrektor Baja Pomorskiego wygłosi wtedy specjalną przemowę, a dzieci z widowni otrzymają od nas słodkie upominki.

Przed nami:

Warsztaty - dla uczniów, studentów i całych rodzin

Najmłodszych teatromanów zapraszamy na "Spotkanie z Dionizosem", gdzie pod okiem dr Barbary Bibik wykonają maski i dowiedzą się co nieco o teatrze antycznym. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Traditio Europae. Do dzieci w wieku 6-10 lat skierowane są także warsztaty muzyczne pod batutą maestro Krzysztofa Zaremby - kierownika muzycznego Baja Pomorskiego. Maluchy poczują rytmy pulsujące w "Baju Pomorskim". Na zajęciach dzieci przekonają się, jak powstaje muzyka w teatrze.

Licealistów i studentów zapraszamy do wspólnej TRANSformy. Dzięki warsztatom organizowanym przez Stowarzyszenie tARTak, studenci oraz licealiści spróbują własnych sił w teatrze formy. Zajęcia będą okazją do rozwinięcia kreatywnego myślenia i przeżycia przygody z niezwykłym teatrem improwizacji. Przy okazji eksperymentowania ze słowem, dźwiękiem i ruchem, instruktorzy pokażą, jak uważnie pracować z ciałem. Podczas małej gimnastyki wyobraźni, uczestnicy poznają ciekawych ludzi i ich twórcze działania. Zajęcia prowadzą instruktorzy teatralni, profesjonalny muzyk i instruktor tańca - doświadczeni animatorzy kultury: Ewa Świokła, Agnieszka Komorowska, Magdalena Cysewska, Katarzyna Kostańska, Elżbieta Chrulska, Adrian Wilk.

Podczas akcji "Dotknij Teatru" przewidzieliśmy także zajęcia dla rodzin z dziećmi. Kulturoznawcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zorganizowali warsztaty familijne "Zrób to sam! - czyli teatr domowy", przywołujące tradycję domowych teatrów lalkowych i wystawiania kameralnych przedstawień. Uczestnicy staną się animatorami i inscenizatorami. Impulsem dla wyobraźni będzie prezentacja trzech baśni teatralnych, które w formie teatru domowego stworzyli studenci specjalizacji animacja kultury. Podczas warsztatów zwykłe kartony zamienią się w scenę teatru pudełkowego, do którego każda rodzina samodzielnie stworzy scenografię, lalki i wystawi przedstawienie. Tak przygotowany teatr będzie można zabrać do domu.

Co kryje się w Szafie?

Widzów spektaklu "Romeo i Mrówka" zapraszamy na zwiedzanie Baja Pomorskiego. Pod przewodnictwem pracowników Teatru Baj Pomorski: aktorki Barbary Rogalskiej oraz Krzysztofa Zaremby - kierownika muzycznego Teatru, widzowie będą mieli niepowtarzalną okazję, by poznać Teatr od kulis. Zobaczą m.in. teatralne zaplecze, pracownie krawieckie, plastyczne i stolarskie i przejdą się korytarzami Baja.

Człowiek i scena: budowanie znaczeń i dialog międzykulturowy

Warsztaty teatralne oparte na wybranych technikach pracy ciała, które będą uwzględniać wielokulturowe inspiracje i metody ekspresji poprowadzi Zahra Mehdi Maghooli - irańska aktorka, reżyserka, dramatopisarka. Zajęcia będą otwierały grupę studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika na dialog różnych doświadczeń kulturowych.

Spotkanie z dyrektorami dwóch teatrów publicznych w Toruniu: Jadwigą Oleradzką-Świątek, dyrektorem naczelnym Teatru im. W. Horzycy i dyrektorem Teatru Baj Pomorski, Zbigniewem Lisowskim

"Twarze teatru" to propozycja rozmowy o teatrze, która odsłoni nieco z kulis osobistych doświadczeń, przemyśleń i fascynacji teatralnych osób, które w ostatnich dziesięcioleciach kształtują profil dwóch teatrów publicznych Torunia: Jadwigą Oleradzką-Świątek, dyrektorem naczelnym Teatru im. W. Horzycy oraz Zbigniewem Lisowskim, dyrektorem Teatru Baj Pomorski. Zapytamy o pierwsze teatralne wspomnienia, mistrzów sceny, drogę do własnej działalności teatralnej, największe osiągnięcia i to, co w teatrze lubią, cenią oraz odrzucają. Nie bez znaczenia jest fakt, że w tym roku mamy kilka znaczących rocznic: 250-lecie powstania teatru publicznego w Polsce, 95-lecie powstania stałego polskiego teatru dramatycznego w Toruniu, 70-lecie powstania Teatru Baj Pomorski i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. To będzie też kontekst poważnej rozmowy o kulturze teatralnej, jej uwarunkowaniach i perspektywach.

(-)
Materiał Teatru
27 marca 2015

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia