Święto twórców Teatru Polskiego Radia

Splendory dla Kolbergera i Brudnego

Poznaliśmy laureatów dorocznych nagród, przyznawanych przez zespół Teatru Polskiego Radia. Wielkim Splendorem został uhonorowany Krzysztof Kolberger. Splendora Splendorów otrzymał Stanisław Brudny

Wielki Splendor to nagroda Teatru Polskiego Radia dla aktora/aktorki, przyznawana od 1988 roku, za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce. Przyznaje ją zespół artystyczny Teatru Polskiego Radia.

Krzysztof Kolberger (fot.Przemysław Goławski)
Na dorobek radiowy zdobywcy tegorocznego Wielkiego Splendora Krzysztofa Kolbergera, składają się setki znakomitych ról. Aktor wystąpił jako m.in.: Narrator w „Amy Foster” J. Conrada, Tezeusz w „Błagalnicach” Eurypidesa, Tadeusz Mieniewski w „Czarnych skrzydłach” J. Kaden-Bandrowskiego, Studnicki w „Debiutance” Z. Przybylskiego, Konrad w „Dziadach” A. Mickiewicza, Ramzes w „Faraonie” B. Prusa, tytułowy Hernani w dramacie W. Hugo, Narrator w „Irydionie” J. Słowackiego, Tyberiusz w „Kochałam Tyberiusza” E. Dored, Konrad Wallenrod (słuchowisko wg. powieści A. Mickiewicza), Włas w „Letnikach” M. Gorkiego, Thomas Moore w „Mieczu obosiecznym” J. Zawieyskiego, Ja/Narrator w „Pokoju z widokiem na wojnę polską-jaruzelską” F. Netza, Maciek Chełmicki w „Popiele i diamencie” J. Andrzejewskiego, Stanisław w „Pożegnaniach” S. Dygata, Adam w „Raju utraconym” J. Miltona, Karol w „Zbójcach” F. Schillera, Witold Halski w „Złym” L. Tyrmanda. Krzysztof Kolberger jest też znakomitym radiowym interpretatorem prozy i poezji. Słuchacze pamiętają go przede wszystkim z genialnych wykonań wierszy w popularnych cyklach radiowych: „Strofy dla Ciebie”, „Wiersze dla ciebie” oraz „Poetyckie prezentacje”.

Dotychczasowymi laureatami Wielkiego Splendora są: Bronisław Pawlik (1988), Zofia Rysiówna (1989), Zbigniew Zapasiewicz (1990), Gustaw Holoubek (1991), Krzysztof Kowalewski (1992), Irena Kwiatkowska (1993), Aleksander Bardini (1994), Joanna Jędryka (1995), Franciszek Pieczka (1996), Anna Seniuk (1997), Krzysztof Gosztyła (1998), Grażyna Barszczewska (1999), Adam Ferency (2000), Stanisława Celińska (2001), Krzysztof Wakuliński (2002), Danuta Stenka (2003), Marian Opania (2004), Marta Lipińska (2005), Mariusz Benoit (2006), Wojciech Wysocki (2007) i Dorota Landowska (2008).

Stanisław Brudny (fot. Przemysław Goławski)
Od 2006 r. przyznawana jest również nagroda specjalna – Splendor Splendorów. Pierwszy otrzymał ją Wiesław Michnikowski, w 2007 roku laureatką została wybitna aktorka Mirosława Dubrawska, natomiast rok temu – Ignacy Gogolewski. Tegoroczny zdobywca Splendora Splendorów Stanisław Brudny, od wielu lat współpracuje z Teatrem Polskiego Radia. Do tej pory stworzył  ponad 150 kreacji  w słuchowiskach oryginalnych i adaptowanych, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, najczęściej są to znaczące role m. in.: Narrator w „Aktorze” H. Schonkera. Ignaz Greybig w „Amadeuszu” P. Shaffera, Kociątko w „Bambini di Praga” B. Hrabala, Michał Zaleski w „Bogu na śmieciach” B. Drozdowskiego, Kubicki w „Bruderszafcie z Belzebubem” M. Rybińskiego, Strażnik w „Czapie” J. Krasińskiego, Sąsiad Stanisław w „Dobrze” T. Mana, Stary w „Drodze do Bugulmy” J. Topola, Proboszcz w cyklu słuchowiskowym o Malinówku M. Ławrynowicza, Starzec w „Kartotece” T. Różewicza, Feuchevelent w „Nędznikach” W. Hugo, Abramek w „Niespodziance” K.H. Rostworowskiego, Pielecki w „Particie na instrument drewniany” S. Grochowiaka, Mamrot w „Ping pongu z Salomeą” J. Abramowa, Ksiądz w „Spotkaniu z nożem” M. Białoszewskiego, Stryj Jan w „Wybierz saksofon” W. Myśliwskiego, Portier w „Zegarku” F. Netza, Zefar w „Żywocie Józefa” M. Reja. Charakterystyczny tembr głosu Stanisława Brudnego jest doskonale znany również słuchaczom powieści radiowej „W Jezioranach”. Od wielu Stanisław Brudny wciela się w postać Teofila Skorupy, krewkiego kuzyna Pawlaczów.

(-)
Materiały TPR
8 grudnia 2009

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...