Szalone nożyczki i mord

"Szalone nożyczki" - reż. Tomasz Konina - Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu

Doskonała zabawa teatralna, w której można brać udział wielokrotnie. Rekordziści zrobili to 30 razy! Premiera "Szalonych nożyczek" na Dużej Scenie w sobotę, 15 listopada, o godz. 19.

To tekst fenomen! Od ponad trzydziestu pięciu lat obecny na afiszach teatrów na całym świecie. Jeden z największych broadwayowskich hitów, wpisany do Światowej Księgi Rekordów Guinnessa.

"Szalone nożyczki" to niezwykła komedia kryminalna z niespodzianką w tle. Jej akcja rozgrywa się w opolskim salonie fryzjerskim, nad którym mieszka pewna słynna pianistka...

Na scenie mamy czworo podejrzanych, dwóch policjantów, narzędzie zbrodni i świadków, którymi staje się cała widownia spektaklu w danym dniu.

"Szalone nożyczki" to pierwsze w historii opolskiego teatru przedstawienie interaktywne, w którym przebieg akcji i odnalezienie winnego, zależy wyłącznie od publiczności. To przede wszystkim doskonała zabawa, w której można brać udział wielokrotnie. Rekordziści oglądali przedstawienie ponad trzydzieści razy. Bo to wciąga i uzależnia nie tylko miłośników kryminalnych historii, ale wszystkich szukających inteligentnej zabawy i rozrywki na poziomie.

Okoliczności powstania najdłużej granego nie-musicalu w historii teatru amerykańskiego są niecodzienne. Oszałamiająca kariera sztuki rozpoczęła się dopiero z chwilą, gdy dwójka nowojorskich aktorów -Marilyn Abrams i Bruce Jordan - zakupiła do niej prawa autorskie. Amerykanie - prekursorzy mody na "teatr interaktywny" -tak przerobili szwajcarski oryginał, że sztuka stała się światowym przebojem. W nowojorskiej premierze, która miała miejsce w 1978 roku, Jordan grał rolę Tonią - właściciela zakładu fryzjerskiego "Szalone nożyczki" (był zarazem reżyserem przedstawienia), a Abrams zagrała wiecznie żującą gumę jego współpracownicę - Barbarę. Od tej pory zrealizowali przedstawienia w Bostonie, Chicago, Waszyngtonie i San Francisco. Pod ich artystycznym nadzorem powstały także inscenizacje zagraniczne, m.in. w Rzymie, Budapeszcie, Meksyku, Johannesburgu, Lizbonie czy Buenos Aires. Ten nadzór jest bardzo ścisły - warunkiem udzielenia licencji było odbycie przez reżysera swoistego przeszkolenia u autorów.

Polską prapremiera odbyła się w Teatrze Powszechnym w Łodzi, a parę miesięcy później w warszawskim Teatrze Kwadrat, gdzie sztuka grana jest do dziś.

W 1997 roku "Szalone nożyczki" trafiły do księgi rekordów Guinnessa jako najdłużej (nieprzerwanie od 29 lat) grana (poza musicalami) sztuka na scenach amerykańskich. Zdobyły wyróżnienie pisarzy America's Raven Award (przyznawane utworom z wątkami kryminalnymi) oraz nagrodę Charliego Chaplina. Przetłumaczone na kilkanaście języków doczekały się ponad 50 tysięcy przedstawień na całym świecie.

W polskich teatrach "Szalone nożyczki" grane były - oprócz Łodzi i Warszawy - także w Białymstoku, Bielsku-Białej, Cieszynie, Gdyni, Elblągu, Krakowie, Słupsku, Wrocławiu, Zielonej Górze.

Opolskie przedstawienie reżyseruje Tomasz Konina. - Mam nadzieję, że publiczność będzie się bawić równie dobrze, jak na obu częściach "Mayday" oraz "Wszystko w rodzinie" - mówi.

Scenografię projektuje Joanna Jaśko-Sroka. Na scenie: Arieta Los-Pławszewska, Sylwia Zmitrowicz / Grażyna Rogowska, Bartosz Dziedzic, Maciej Namysło, Łukasz Schmidt, Krzysztof Wrona. Premiera na Dużej Scenie w sobotę, 15 listopada, o godz. 19.

Sylwetka

Joanna Jaśko--Sroka, scenograf

Ukończyła historię na Uniwersytecie Jagiellońskim i scenografię na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Autorka scenografii i kostiumów do kilkudziesięciu przedstawień teatralnych. Współpracowała m.in. z Narodowym Starym Teatrem, Teatrem Kochanowskiego w Opolu, Teatrem Nowym i Powszechnym w Łodzi, Teatrem Polskim w Warszawie, Operą Krakowską i Operą Narodową w Oslo. Jest autorką scenografii i kostiumów dla teatru telewizji: "Maestro" w reż. Krzysztofa Globisza, "Szkoła Żon" w reż. Jerzego Stuhra, i filmu: "Tala od różańca" w reż. Sławomira Rogowskiego, przedstawień teatru ulicznego, teatru tańca, widowisk plenerowych. W Opolu pracowała kilkakrotnie. Jej dziełem są niezwykle piękne, fantastyczne kostiumy do "Opowieści z Narnii".

(-)
Nowa Trybuna Opolska
7 listopada 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...