Szczęście z 77 hurysami

"BEM! Musical o patriotach i renegatach" - reż. Michał Walczak - Teatr Syrena w Warszawie

W związku z czasowym zawieszeniem działalności repertuarowej Teatru i w poparciu dla akcji #zostańwdomu, chcielibyśmy dostarczyć jedną z produkcji Syreny wprost do Państwa domów. W najbliższy czwartek, 19.03 od godziny 19.00 do końca niedzieli 22.03, udostępnimy bezpłatnie w sieci spektakl "BEM! Powrót Człowieka-Armaty” będący koprodukcją Teatru Syrena, Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach oraz twórców Pożaru w Burdelu. Spektakl pełen typowego dla Pożaru w Burdelu poczucia humoru i znakomitej muzyki miał premierę 18 maja 2018 roku, a został przygotowany w ramach programu „Sto wskrzeszeń na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”. Na deskach Teatru Syrena „BEMa” pożegnaliśmy 6 listopada 2019, ale spektakl wystawiany jest jeszcze w Kielcach.

Zapraszamy na nasze media społecznościowe (facebook.com/teatrsyrena i bezpośrednio do wydarzenia https://www.facebook.com/events/2562427964077393/), gdzie pojawią się szczegóły dotyczące tej inicjatywy, jak i innych działań Teatru przygotowanych specjalnie dla widzów pozostających w domach. 

Kooperacja Teatru Syrena w Warszawie, Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach oraz twórców Pożaru w Burdelu. Niezwykłe widowisko muzyczne pełne zaskakujących zwrotów akcji i typowego dla Pożaru poczucia humoru. 

Przedstawienie przygotowywane zostało w ramach programu „Sto wskrzeszeń na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości".

Islamski raj. Generał Bem, który umarł jako prawowierny muzułmanin, zażywa zasłużonego szczęścia z 77 hurysami. Niestety, kiedy w 1929 roku polska ekspedycja rządowa przeprowadza ekshumację w Aleppo i ściąga jego szczątki do Polski, dusza Generała zostaje wyrzucona z raju. Generał tuła się po bezdrożach zaświatów, przeżywając stare i nowe przygody. Na jego legendę w nadziei wiecznej infamii dybią starzy wrogowie: car Mikołaj I, polski generał Władysław Zamoyski i sam Drakula, którego Generał pokonał w Transylwanii. Czy ulgę tułaczce herosa przyniesie śledztwo Teatralnego Instytutu Pamięci Narodowej?

Michał Walczak: „(...)Chcemy stworzyć na stulecie naszej niepodległości muzyczno-biograficzne musicale o niestandardowych i nietypowych Polakach patriotach czy o polskości, która jest na pewno poza szablonem tego patriotyzmu powiedziałbym mainstreamowego.

Nasza koprodukcja będzie kręcić się wokół postaci generała Józefa Bema, który w dramatycznych okolicznościach przeszedł na Islam, ale także wokół polskich nomadów, którzy wobec zniknięcia Polski z mapy byli rzucani gdzieś po świecie.(...)"

Jagoda Lenarcińska
Materiał Teatru
19 marca 2020
Portrety
Michał Walczak

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia