Szekspir czytelny i atrakcyjny dla współczesnego widza

"Sen nocy letniej" reż. Artur Tyszkiewicz

Ta jedna z najpiękniejszych sztuk Szekspira powraca po latach na lubelską scenę.

Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Teatru artyści z Teatru Osterwy spędzili nie tylko na świętowaniu oraz przyjmowaniu życzeń i nagród. Właśnie tego dnia odbyła się pierwsza (oczywiście jeszcze nie sceniczna) próba przed nową premierą, którą będzie "Sen nocy letniej" Szekspira.
Z pewnością będzie to realizacja bardzo ważna dla dyrektora Artura Tyszkiewicza. Jest bowiem pierwszą zaplanowaną przez niego (dwie poprzednie w tym sezonie otrzymał niejako "w spadku"), a zarazem będzie to jego reżyserski debiut na lubelskiej scenie. A to zobowiązuje, ale także - jak sądzę - może być pewnym obciążeniem.

Starsi widzowie pamiętają zapewne realizację Romany Próchnickiej z 1994 roku; ja - mimo upływu lat - mam ją przed oczyma właściwie scena po scenie. A Tytanię w wykonaniu Grażyny Jakubeckiej i Oberona Henryka Sobiecharta zaliczam do najlepszych kreacji Szekspirowskich, jakie widziałem w Lublinie.

Jaka będzie wersja Artura Tyszkiewicza? Reżyser powiedział mi, iż chce pokazać, że Szekspir jest czytelny i atrakcyjny dla współczesnego widza. Dlatego wybrał przekład Stanisława Barańczaka, być może nieco mniej poetycki niż ten Gałczyńskiego, ale najbardziej przystający do współczesności. Zapewnił jednak, że zarówno on, jak i wszyscy realizatorzy oraz aktorzy dołożą starań, aby w spektaklu nie zabrakło nieodzownej w "Śnie nocy letniej" magiczności.

Scenografię i kostiumy do spektaklu zaprojektuje Jan Kozikowski, a wykonywaną na żywo muzykę skomponują Jacek Grudzień i Michał Kwiatkowski. W rolach Tytanii i Oberona zobaczymy Joannę Morawską i Romana Kruczkowskiego, zaś jako Puk wystąpi gościnnie młody i utalentowany Przemysław Stippa. Będzie to też rzadka okazja usłyszenia lubelskiego kontratenora Piotra Olecha. Premiera "Snu nocy letniej" została zaplanowana na czerwiec.

Andrzej Z. Kowalczyk
Kurier Lubelski
29 marca 2012

Książka tygodnia

Hasowski Appendix. Powroty. Przypomnienia. Powtórzenia…
Wydawnictwo Universitas w Krakowie
Iwona Grodź

Trailer tygodnia