Szekspir pomiędzy mediami

13. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski w Gdańsku

Choć do rozpoczęcia 13. Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego pozostały prawie trzy tygodnie, już od najbliższego piątku (17 lipca) można kupić bilet na spektakle. Pozostały także wolne miejsca na warsztatach towarzyszących imprezie

Część wydarzeń tegorocznego FS (1-10 sierpnia) odbędzie się - jednocześnie - w ramach dużego, międzynarodowego projektu "Beyond The Stage - New Trends in European Theatre" ("Poza sceną - nowe trendy w teatrze europejskim"), którego koordynatorem jest Fundacja Theatrum Gedanense, a udział w nim bierze także węgierski teatr Gyulai Vársz~nház, London Metropolitan University oraz brytyjska grupa Parrabbola. Program został dofinansowany z Programu Kultura Unii Europejskiej - wniosek Fundacji został oceniony najwyżej wśród ponad stu zgłoszeń z całej Europy i uzyskał 200 tys. euro wsparcia. W realizację wniosku włączyło się także finansowo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Projekt ma charakter multimedialny i poświęcony jest szeroko rozumianemu się przenikaniu różnych mediów czy różnych form sztuki w teatrze - tłumaczy Anna Szynkaruk, koordynatorka "Beyond The Stage". - W ramach projektu odbędą się warsztaty artystyczne i pokazy spektakli; integralną częścią projektu jest tegoroczny Festiwal Szekspirowski.

Jednym z głównych wydarzeń projektu w Gdańsku będzie międzynarodowa konferencja naukowa "Blending Media. Art. in the Theatre/Theatre in the Arts", która zorganizowana zostanie w gdańskim Ratuszu Staromiejskim. Wystąpią na niej prawdziwe sławy teoretycznego namysłu nad teatrem, m. in. Patrice Pavis (twórca obszernego "Słownika pojęć teatralnych"), Marvin Carlson (autor książki "Performans") czy prof. Małgorzata Sugiera z Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Bezpośrednią inspiracją dla konferencji była wystawa poświęcona teatralności sztuk, którą widziałem w Tate Modern - opowiada prof. Jerzy Limon, dyrektor FS. - W chwili obecnej inne sztuki, przede wszystkim performace, wkraczają ławą na scenę teatralną. Uznałem, że warto temu zjawisku przyjrzeć się bliżej. Po konferencji wydamy antologię prezentowanych na niej referatów; ukaże się ona po polsku i angielsku.

W programie projektu znalazły się niektóre spektakle Festiwalu Szekspirowskiego, między innymi "Hamlet" nowojorskiej The Wooster Group, gwiazdy tegorocznej imprezy. Amerykańscy artyści szeroko wykorzystują w nim nowe media, przez całe przedstawienie działaniom aktorów towarzyszy na ogromnych ekranach rejestracja "Hamleta" przygotowanego w 1964 roku przez Johna Gielguda na Brodway\'u.

Ważnym elementem "Beyond The Stage" są warsztaty, skierowane przede wszystkim do młodzieży. Zajęcia teatralne poprowadzi m. in. profesor Metropolitan University Gian Carlo Rossi, członkowie The Wooster Group czy gdański reżyser, plastyk i muzyk Maciej Szupica. Ponadto można zapisać się na warsztaty fotograficzne, plastyczne i dziennikarskie. Na wszystkie zajęcia są jeszcze wolne miejsca, udział w większości z nich jest bezpłatny (koszt niektórych z nich to 10 zł za jeden dzień).

Projekt "Poza sceną" ma także swoją odsłonę na Węgrzech. W jego ramach pokazano już "Poskromienie złośnicy" Teatru Wybrzeże w reżyserii Szymona Kaczmarka na Festiwalu Szekspirowskim w Gyula; przy imprezie zorganizowano także edukacyjny program warsztatów.

Od 20 lipca w kasach Teatru Wybrzeże ruszy rezerwacja i sprzedaż biletów na wszystkie spektakle XIII Festiwalu Szekspirowskiego (bilety normalne kosztować będą od 20 do 100 zł). Na stronie www.festiwalszekspirowski.pl znaleźć można szczegółowy program imprezy, formularze zgłoszeń na warsztaty oraz szczegółowe informacje na temat rezerwacji i sprzedaży biletów oraz karnetów.

Mirosław Baran
Gazeta Wyborcza Trójmiasto
15 lipca 2009

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia