Szekspir ukrywał, że był katolikiem

plotki na temat biografii Szekspira

Zaszyfrowane napisy odkryte w Rzymie są skreślone ręką Szekspira. Dowodzą, że był katolikiem - pisze Richard Owen

"Tyś był nie mężem wieku, tyś mężem wszech wieków" - pisał o Williamie Szekspirze współczesny mu poeta i dramaturg angielski Ben Jonson. Mimo to wczesne lata życia barda ze Stratfordu nadal są obiektem niesłabnącej fascynacji, głównie z powodu frustrującego niedoboru informacji na ich temat. A także ze spekulacji najnowszych biografów dramatopisarza, którzy skłaniają się ku tezie, że najwybitniejszy angielski dramaturg przez całe życie był katolikiem.

Pod rządami królowej Elżbiety I w Anglii radykalnie poprawiły się możliwości dostępu do edukacji. Dzięki temu Szekspir miał szansę pisać swoje sztuki. Ale jednocześnie prowadzono powszechne polowanie na katolików. Szekspir mógł być jednym z nich, bo matka żarliwie wyznawała rzymski katolicyzm.

Najnowsze odkrycie w Wielkiej Brytanii może ostatecznie potwierdzić przypuszczenia. Jednym z eksponatów wystawy w Venerable English College, rzymskim seminarium dla angielskich księży katolickich, jest księga gości zawierająca trzy zagadkowe wpisy. Zdaniem organizatorów ekspozycji sugerują one, że pisarz był pielgrzymem szukającym schronienia w murach seminarium.

Plotki na temat biografii Szekspira pojawiły się już na początku XVII w. Miejscowy duchowny Richard Davies twierdził mianowicie, że w Stratford Szekspir był kłusownikiem. Przyłapany na polowaniu na jelenie musiał uciekać do Londynu, gdzie zajął się karierą aktorską. Bardziej wiarygodna wersja pochodzi z końca XVII w., a jej źródłem jest syn jednego z aktorów trupy teatralnej Szekspira. Utrzymywał on, że zanim Szekspir zainteresował się sztuką, pracował jako nauczyciel.

Dowodem katolicyzmu Szekspira jest też fakt, że w 1613 roku pisarz kupił budynek w Blackfriars w Londynie, będący sekretnym miejscem spotkań zbiegłych katolików.

Zwolennicy tej teorii twierdzą, że niektóre sztuki Szekspira, m.in. "Romeo i Julia" i "Miarka za miarkę", zawierają katolickie idee i rytuały, a także pozytywne opisy księży i mnichów oraz odwołania do Marii Dziewicy.

Richard Owen
Polska Kurier Lubelski
28 grudnia 2009
Portrety
William Szekspir

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia