Szekspir w parku

"Jak wam sie podoba" - reż. John Weisgerber - Teatr IMKA w Warszawie

Z okazji 400. rocznicy śmierci W. Szekspira jaka przypada w 2016 roku, mówi się o tym twórcy wiele, ale jego dziedzictwo wciąż nie jest dostępne dla każdego. W związku z tym, Teatr IMKA podjął się realizacji pomysłu reżysera Johna Weisgerbera, by przenieść na warszawski grunt międzynarodowy projekt „Szekspir w parku". Jako teatr podjęliśmy się zadania wystawienia sztuki Szekspira „Jak wam się podoba" w sposób nieodpłatny, dostępny dla wszystkich mieszkańców miasta – niezależnie od ich wieku, statusu społecznego czy finansowego.

W dniu 15 lipca o godzinie 19:00 na dziedzińcu Domu Słowa Polskiego przy ul. Miedzianej 11 w Warszawie, odbędzie się premiera komedii „Jak wam się podoba". Kolejne spektakle grane będą w dniach 16, 17, 22, 23, 24 lipca, również o godz. 19:00.

W obsadzie spektaklu zobaczymy zarówno wielkich artystów, jak i młodych, uzdolnionych aktorów: Kamilę Bujalską, Helenę Chorzelską, Hannę Konarowską, Dianę Zamojską, Stanisława Banasiuka, Antoniego Barłowskiego, Dominika Bąka, Sebastiana Bieżyńskiego, Zbigniewa Borka, Bartłomieja Kasprzykowskiego, Jacka Knapa, Łukasza Kurczewskiego, Łukasza Lewandowskiego, Wojciecha Machnickiego, Bartłomieja Magdziarza oraz Wojciecha Sikorę.

Oprawą muzyczną zajął się Marcin Nierubiec, kostiumy zaprojektowała Katarzyna Rysiak.

Nasze spektakle będą niebiletowane, bezpłatne. Zaprezentujemy je w miejskiej przestrzeni publicznej jako atrakcyjne wakacyjne wydarzenia artystyczne. Nawiążemy do światowej tradycji nowojorskiego Central Parku i w High Park w Toronto – do Nowojorskiego Festiwalu Szekspirowskiego, zainicjowanego w 1954 roku wybitnego reżysera Josepha Pappa, twórcy słynnego Public Theatre. W wystawianych w czasie festiwalu przedstawieniach występowały m.in. takie gwiazdy, jak: Meryl Streep, Anne Hathaway, Natalie Portman, czy Al Pacino – mówi Tomasz Karolak, założyciel i dyrektor artystyczny Teatru IMKA, który jest koproducentem wydarzenia.

Misją projektu jest pokazanie dzieł Szekspira w sposób przystępny, tak by bawił, stawiał wyzwania, inspirował odbiorców.

Moim marzeniem jest stworzenie wydarzenia, w którym w otoczeniu przyrody i przyjaznej atmosferze uczestniczyć będą całe rodziny, grupy znajomych i przyjaciół – mówi pomysłodawca projektu i reżyser sztuki John Weisgerber – Mam ponad 30-letnie doświadczenie w pracy teatralnej, zarówno jako aktor i reżyser, ale wciąż żywo pamiętam, kiedy pierwszy raz zobaczyłem sztukę Szekspira wystawianą w parku. W 2016 roku cały świat obchodzi 400-lecie śmierci Szekspira i w związku z tym jubileuszem mam nadzieję zaszczepić również w Warszawie ideę, jaka przyświeca projektowi „Szekspir w parku".

Mam nadzieję, że uda mi się dotrzeć nie tylko do sympatyków i stałych bywalców stołecznych teatrów, ale przede wszystkim do tych, którzy do teatru – z różnych względów – zaglądają rzadziej. Tutaj będą mieli okazję w przyjaznej atmosferze, pod chmurką, na kocyku z dziećmi, czy z przyjaciółmi, podziwiać zmagania polskich aktorów z językiem Szekspira – dodaje reżyser.

(-)
Materiał Teatru
30 czerwca 2016
Portrety
John Weisgerber

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...