Szekspir zawładnie Gdańskiem

15. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski

Jubileuszowa edycja Festiwalu Szekspirowskiego, mimo że nieco skromniejsza niż poprzednia, nie będzie pozbawiona ciekawych wydarzeń. Przez ponad tydzień zobaczymy 10 spektakli z 7 krajów oraz masę dodatkowych wydarzeń w ramach programu SzekspirOFF. Start festiwalu w sobotę, 30 lipca

Na corocznym wydarzeniu poświęconym twórczości brytyjskiego dramaturga znajdzie się mniej spektakli niż podczas poprzednich edycji, ale jak zapowiadają organizatorzy, będą one utrzymane na wysokim poziomie. Jednym z najjaśniejszych punktów będzie premierowy spektakl "Miranda" [na zdjęciu]. Stworzony przez ceniony w Europie OKT/Vilnius City Theatre oparty jest na "Burzy" Szekspira, a wyreżyserował go Oskaras Koršunovas. To sprawdzony gość gdańskiej imprezy - podczas minionych edycji mogliśmy zobaczyć jego "Romea i Julię", a rok temu jeszcze dwa inne spektakle: "Hamleta" i "Sen nocy letniej".

- Premiera tego spektaklu odbyła się dwa tygodnie temu. Polska będzie druga po Węgrzech, gdzie go zobaczymy - tłumaczy Anna Szynkaruk-Zgirska z Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, organizatora XV Festiwalu Szekspirowskiego. - Koršunovas za każdym razem na naszym festiwalu prezentuje inny pomysł na twórczość Szekspira.

Została bardzo niewielka pula biletów, więc warto się pospieszyć z ich kupnem. Można je nabyć przed spektaklami, w zależności od ich miejsca, w kasach Teatru Wybrzeże w Gdańsku, Teatru Miejskiego w Gdyni, a także Sceny Kameralnej w Sopocie oraz w Kościele św. Jana i Parku Kolibki. Nie można przegapić "Mackbetha" w wykonaniu chóru Romeo & Julia Kören przy Royal Dramatic Theatre w Sztokholmie. To połączenie spektaklu i koncertu - sztuka stworzona przez szwedzki zespól oprócz tego, że opiera się na oryginalnym tekście dramatu, bierze na warsztat także cztery części kompozycyjno-wokalne "La Guerre" Clément Janequins.

Z Jekaterinburga z "Hamletem" i "Królem Learem" przyjedzie Nikołaj Kolada, laureat Międzynarodowej Nagrody im. Stanisławskiego. To jeden z najważniejszych twórców rosyjskiej dramaturgii - teatralne lata 90. nazywa od jego nazwiska dekadą Kolady. Oprócz aktorów na scenie pojawią się także lalki - tak będzie w "Królu Learze" fińskiego Anatomia Ensemble.

Ciekawym punktem programu będzie intensywna i ostra interpretacja Szekspira w monodramie "Macbeth - Sliced to the Core" Royal Theatre Company, wyreżyserowanym przez Simona Rae. Bilety w Malarnii już się wyprzedały, ale wciąż można kupić te na spektakl w Teatrze Miejskim w Gdyni.

Nie zabraknie także akcentów polskich - program festiwalu dopełni "Makbet" Teatru Pieśni Kozła oraz "Hamlet" w reż. Radosława Rychcika z Teatru im. Żeromskiego w Kielcach. Ten ostatni brał udział w tegorocznej edycji konkursu o Złotego Yoricka, czyli nagrodę dla najlepszej polskiej inscenizacji Szekspira w kończącym się sezonie i jako jedyny ze zgłoszonych spektakli otrzymał nagrodę, ale tylko w postaci wyróżnienia (otrzymał także nagrodę w ogólnopolskim Konkursie na Najlepszą Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira). W tym roku po raz trzeci z rzędu nie przyznano nagrody głównej.

Program dopełni cykl wydarzeń SzekspirOFF, w ramach których zostaną zaprezentowane spektakle spoza głównego nurtu szekspirowskiego.

- W tej części zobaczymy spektakle alternatywne czy wydarzenia specjalne m.in. "Red" Maybe Theatre Company, wystawiany po angielsku, improwizowany show "Szekspiracje" stworzony przez W Gorącej Wodzie Kompani czy przygotowany specjalnie na tegoroczną edycję festiwalu "Love, love, love - sen nocy letniej 2011" Fundacji Teatru Boto - tłumaczy Anna Szynkaruk-Zgirska.

Dwa ostatnie zobaczymy w Teatrze w Oknie w Gdańsku. Ciekawie zapowiada się także połączenie sił Teatru im. A Sewrkua w Elblągu z Portugalczykami z Associacao Cultural Fatias de Cá Tomar i Brytyjczykami z Lincoln School of Performing Arts - w Parku Kolibki zaprezentują "Burzę", będącą połączeniem spektaklu, instalacji i koncertu.

Po przedstawieniach odbędą się także specjalne spotkania z występującymi artystami. Na festiwalu nie zabraknie również wydarzeń towarzyszących - 7 sierpnia, czyli ostatniego dnia festiwalu, na rogu ulicy Długiej i Garbary, w kierunku Bastionu Żubr, powędruje Dziecięca Parada Festiwalowa, a dzień wcześniej, w przejściu podziemnym pod skrzyżowaniem ulic Podwale Przedmiejskie i Okopowa, jak co roku odbędzie się wernisaż muralesów pt. "Zza kulis" nawiązujących do dzieł Szekspira.

Jakub Knera
trojmiasto.pl
30 lipca 2011

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...