Szekspirowskie spektakle z całego świata w Gdańsku

20. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski

Festiwal Szekspirowski to jedna z największych międzynarodowych imprez, w ramach której na scenie Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku oraz innych instytucji kulturalnych w Trójmieście, prezentowane są szekspirowskie spektakle i podobne przedsięwzięcia z całego świata. W tym roku będą to m.in. wykonawcy z Wielkiej Brytanii, Rosji, Włoch, Izraela, Iranu oraz Polski.

Jak poinformował w piątek PAP dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego prof. Jerzy Limon, jednym z gości tej edycji festiwalu będzie m.in. teatr Forced Entertainment z Sheffield. - W ich wykonaniu zobaczymy wszystkie 36 dzieł Williama Szekspira. Prezentowane one będą przez 9 dni, a każdego z nich zobaczymy cztery spektakle - poinformował PAP prof. Limon.

Dodał, że każde z przedstawień teatru z Sheffield trwa maksymalnie godzinę, a wykonawcą zawsze jest jeden aktor bądź aktorka. - W tych spektaklach, wystawianych z użyciem współczesnego języka angielskiego, bardzo ważną rolę grają też przedmioty, głównie codziennego użytku, w tym np. buteleczki, solniczki, filiżanki i inne przedmioty przede wszystkim rodem z kuchni, które w oryginalny sposób włączono do spektakli - powiedział PAP prof. Limon.

Częścią festiwalu będzie też tradycyjny konkurs na najlepszą polską inscenizację dzieł dramatycznych Szekspira oraz utworów inspirowanych jego dziełami zrealizowanych w sezonie teatralnym 2015/2016. Z racji przypadającej w tym roku 400. rocznicy śmierci dramaturga, spektakli takich powstało na polskich scenach wyjątkowo dużo. Spośród 15 z nich do drugiego etapu konkursu zakwalifikowano trzy, które zostaną pokazane w trakcie gdańskiego festiwalu i walczyć będą o główną nagrodę konkursu - Złotego Yoricka.

Wybrane spektakle to: "Hamlet" w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego z Narodowego Starego Teatru w Krakowie, "Burza" w reżyserii Anny Augustynowicz z Teatru Współczesnego w Szczecinie oraz "Juliusz Cezar" w reżyserii Barbary Wysockiej z Teatru Powszechnego w Warszawie. Werdykt ogłoszony zostanie 7 sierpnia.

Formę konkursu przybierze także w tej edycji festiwalu przegląd Szekspir Off czyli prezentacja małych form teatralnych, spektakli teatrów lalkowych oraz teatrów tańca, happeningów, musicali, koncertów, kabaretów oraz filmów inspirowanych dziełami Szekspira. - Wszystkie te prezentacje przygotowali zawodowi artyści - podkreślił w rozmowie z PAP prof. Limon.

Na przegląd złożą się w sumie 34 utwory, w tym spektakle z pięciu wyższych szkół teatralnych z Polski, ale też pokazy artystów pochodzących z Australii, Wielkiej Brytanii czy Rumunii. Pula nagród w konkursie, w którym jurorami będą Jadwiga Możdżer, Paweł Aigner i Adam Orzechowski, wyniesie w sumie ponad 16 tys. zł.

Prezentacje festiwalowe odbywać się będą w siedmiu różnych lokalizacjach na terenie całego Trójmiasta, w tym na dużej scenie Teatru Wybrzeże, w gdańskim Teatrze w Oknie, w murach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, na scenie Teatru Gdynia Główna, w Młodym Byronie (Dworek Sierakowskich w Sopocie) oraz w Restauracji San Marco ul. Długiej w Gdańsku.

Nieodłączną częścią festiwalu będą również spotkania z twórcami, próby otwarte oraz warsztaty. Na te ostatnie złożą się zajęcia przeznaczone głównie dla nauczycieli, trenerów, pedagogów czy osób prowadzących różnego rodzaju grupy młodzieżowe. Będą to m.in. zajęcia teatralne i aktorskie oraz te związane z komunikacją międzyludzką. Warsztaty poprowadzą eksperci z Polski, Wielkiej Brytanii i Norwegii.

Jak powiedział prof. Limon, na 20. edycję festiwalu złoży się w sumie 286 wydarzeń artystycznych w wykonaniu m.in. 150 zespołów teatralnych z 39 krajów. Dotychczasowe edycje imprezy zgromadziły w sumie około 150 tysięcy widzów.

Na 19. dotychczasowych festiwalach gościły m.in. teatry z Wielkiej Brytanii, Rosji, Ukrainy, Niemiec, Łotwy, Kuby, Danii, Włoch, Białorusi, Węgier, Armenii, Islandii, Izraela, Korei Południowej, USA, Japonii, Hiszpanii, Gruzji, Finlandii, Szwecji, Macedonii, Czech, Rumunii czy Zimbabwe. W gronie twórców zaproszonych na dotychczasowe edycje znajdowali się m.in. Luk Perceval, Laszlo Bocsardi, Elizabeth LeCompte, Robert Sturua, Silviu Purcarete, Edward Hall czy Giuseppe Dipasquale.

Organizatorami festiwalu, który potrwa do 7 sierpnia, są Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense.

(-)
Kurier PAP
30 lipca 2016

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...