Sześć teatralnych wieczorów – od monodramu po musical

9. Krakowskie Miniatury Teatralne

Na początku lipca czeka nas prawdziwe święto teatru, a to za sprawą plejady gwiazd polskiej sceny teatralnej, które w tym czasie zawitają do Krakowa na IX Krakowskie Miniatury Teatralne, by premierowo na krakowskich scenach zaprezentować wyjątkowe spektakle.

Po raz pierwszy na Krakowskich Miniaturach Teatralnych zagości musical i po raz pierwszy będzie tak intensywnie – w ciągu 6 festiwalowych dni zaprezentujemy aż 6 wyjątkowych spektakli, zrealizowanych przez mistrzów gatunku, w których wystąpią najlepsi aktorzy polskiej sceny teatralnej! Spektakli jakże różnych, a łączy je to, że zostaną pokazane w Krakowie premierowo i że mają zdolność rozbawienia widza. Choć nie tylko... Do niektórych przedstawień można z powodzeniem odnieść opinię o czteroosobowej sztuce Niezwyciężony, o której napisano, iż wszystko w niej jest śmieszne i smutne zarazem. Występuje w niej plejada polskich aktorów: Agnieszka Grochowska, Bartłomiej Topa, Aleksandra Popławska i Szymon Bobrowski, a reżyserem jest Eugeniusz Korin – współzałożyciel i dyrektor Teatru 6. Piętro. Spotkanie czterech niebanalnych bohaterów uruchamia całą lawinę trudnych do przewidzenia zdarzeń, w których wszyscy ostatecznie przegrywają ze swoimi słabościami... Ale przegrywają z klasą. Przegrywają, żeby nas, widzów, upewnić w istnieniu jednego niezwyciężonego. Tym prawdziwym Niezwyciężonym jest ludzkie człowieczeństwo, zadziwiająca zdolność do współczucia i czynienia dobra, pomimo wszystko, a czasem i wbrew wszystkiemu...

Jak na początek wakacji przystało tegoroczne Miniatury będą sprzyjać nastrojowi zabawy i pogodzie ducha. Zainauguruje je wielokrotnie inscenizowana komedia Bóg mordu, po którą sięgnął sam Roman Polański tworząc film Rzeź. Akcja tej niezwykle „aktorsko" napisanej sztuki rozgrywa się w czasie rzeczywistym podczas spotkania dwóch małżeństw, dotyczącego bójki ich dzieci. Z pozoru kurtuazyjna rozmowa stopniowo przeradza się w otwarty konflikt. Tytułowy Bóg mordu uwidacznia się w zachowaniu bohaterów z każdą chwilą spędzoną w jednym pomieszczeniu, ukazując coraz większe pęknięcia w skorupie mieszczańskiego wychowania. W podwójnej roli aktora i reżysera wystąpi Lesław Żurek, a wraz z nim na scenie zobaczymy Katarzynę Maciąg, Katarzynę Misiewicz-Żurek oraz Piotra Ligienzę.

Salwy śmiechu wzbudzi na pewno dwuosobowa farsa pt. Zacznijmy raz jeszcze, z udziałem Aldony Jankowskiej i Tomasza Sapryka, zarazem reżysera sztuki. Ona – terapeutka uzdrawiająca związki małżeńskie. On – pacjent rujnujący związek małżeński. Ona – opanowana, kompetentna i przewidywalna. On – nieopanowany, niekompetentny i nieprzewidywalny. Wszystko jasne. Czyżby? Przyjdzie im rozegrać pojedynek do ostatniej komediowej kropli krwi. Wiele zerwanych masek, zdemaskowanych grzechów i... naprawionych błędów. Spektakl Centrum Kultury w Gdyni podbił m.in. serca publiczności XI Katowickiego Karnawału Komedii, bo to przedstawienie, na którym – jak pisano – widzowie pokładają się ze śmiechu.

Nieco mniej dowcipna jest Supermenka – spektakl Teatru Gudejko z Warszawy. To historia o kilku latach życia współczesnej Polki. Kobiety wykształconej, inteligentnej, błyskotliwej i pracowitej. Matki, żony, córki, pracownika, pracodawcy, kobiety szczęśliwej i nieszczęśliwej, zakochanej i samotnej, spełnionej i zdesperowanej. Opowieść, w której dramat miesza się z komedią, ironia z życzliwością, filozofia z banałem, a śmiech następuje po łzach i wściekłości, snuje Jowita Budnik – aktorka znana z takich filmów, jak Plac Zbawiciela, Nikifor czy Papusza, co już gwarantuje wyjątkowość tego monodramu.

Bohaterka Supermenki czasem także podśpiewuje, ale muzyka na dobre wybrzmi dopiero w kolejnych spektaklach Miniatur. Pierwszy to Obłoczni, czyli sen Chopina z Olgierdem Łukaszewiczem (Chopin), Henrykiem Talarem (Fontana) i Grzegorzem Walczakiem (Obcy), którzy jednocześnie są reżyserami przedstawienia. A czerpią oni z odkrytej niedawno korespondencji Chopina i jego wieloletniego przyjaciela, Juliana Fontany – kopisty, wydawcy i popularyzatora dzieł polskiego kompozytora. Podczas spektaklu usłyszymy również graną na żywo muzykę Chopina w wersji oryginalnej, a także w twórczych parafrazach Marii Pomianowskiej, multiinstrumentalistki o światowej renomie.
Zaś finał Miniatur będzie naprawdę widowiskowy! A to za sprawą gwiazd amerykańskiej estrady – Franka Sinatry, Deana Martina i Sammy'ego Davisa Juniora, w których wcielą się odpowiednio Błażej Wójcik, Maciej Maciejewski i Konrad Imiela. W towarzystwie 16-osobowego big-bandu Zbigniewa Czwojdy oraz roztańczonego i rozśpiewanego zespołu Sisters odegrają najwspanialsze swingowe utwory lat 60. i 70. XX wieku, opowiadając jednocześnie historię grupy zwanej Rat Pack, która dosłownie rządziła Las Vegas. Usłyszymy takie przeboje, jak Everybody loves somebody, Fly me to the moon, New York, New York czy Mambo Italiano. Musical wrocławskiego Teatru Muzycznego Capitol, zatytułowany Rat Pack, czyli Sinatra z kolegami, to jeden z hitów tegorocznej edycji Krakowskich Miniatur Teatralnych.
___

IX Krakowskie Miniatury Teatralne to przegląd sztuk od monodramu po musical oraz najwybitniejsi aktorzy z całej Polski na największych i najbardziej renomowanych scenach w Krakowie. Spektakle obejrzeć można od 1 do 6 lipca 2018 roku w Kinie Kijów Centrum, Operze Krakowskiej, Akademii Sztuk Teatralnych i Centrum Kongresowym ICE Kraków.
Bilety dostępne są na www.eventim.pl, www.biletyna.pl, w punktach Info Kraków oraz w Krakowskim Forum Kultury przy ul. Mikołajskiej 2 w Krakowie.

(-)
Materiał organizatora
26 czerwca 2018

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...