Sztuka mówienia obrazem

wystawa prac Jerzego Moskala

Jerzy Moskal - człowiek, który przez bez mała pół wieku tworzy plakaty, programy teatralne, scenografie dla teatru telewizji, a przez 40 lat dla Teatru Śląskiego. Ktoś, kto swoją pracę kocha i jest jej bezgranicznie oddany (niemal zawsze ma przy sobie teczkę z akcesoriami do rysowania), a jednocześnie nie lubi udzielać wywiadów, głos oddając wytworom swoich rąk i wyobraźni. Taki obraz postaci artysty nakreślony został przez wypowiedzi osób goszczących na wernisażu oraz film dokumentalny "Teatr Jerzego Moskala" Krzysztofa Korwina Piotrowskiego.

Współpracował z wielkimi reżyserami: Lidią Zamkow, Józefem Parą, Kazimierzem Kutzem. „Nie zawiedli się nigdy”, jak powiedziała podczas niedługiego, lecz bardzo serdecznego przemówienia Krystyna Szaraniec, Dyrektor Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego. Wspólnie z Tadeuszem Bradeckim, dziękowała ona za wiele lat owocnej współpracy Jerzemu Moskalowi i jego żonie, Danucie Knosali, której projekty kostiumów również zostały przedstawione na wernisażu. Przywołano niezapomniane scenografie do inscenizacji „Burzy”, „Obrony Sokratesa”, „Zmartwychwstania” czy „Końcówki”. Artystom w ramach wdzięczności wręczono statuetki zaprojektowane przez Bronisława Chromego. 

W kolejnych wypowiedziach pojawiło się mnóstwo ciepłych słów pod adresem szacownych beneficjentów. Przywoływano niezapomniane plakaty, między innymi do „Szewców”, gdyż uroczystość zbiegła się również z 50-leciem premierowej wystawy tego rodzaju prac Jerzego Moskala. Adam Bauman odczytał fragmenty książki jubilata. W słowach „nigdy nie dopuszczałem, by scenografia została sprowadzona do roli statysty” zawiera się duża część filozofii artysty. Jego dzieła, oszczędne, a jednocześnie wymowne i sugestywne, obfitują w symboliczne treści. Wykorzystując jako podstawy konstrukcji głównie metal i drewno uzyskuje wyraziste formy, nierzadko ostre, tajemnicze, a bardzo wymowne. Inspiracji upatrywać można w naturze i mitologii. Czuje się, że żaden detal nie znalazł się tam przypadkowo, całość została dokładnie przemyślana, skrupulatnie wykonana.  

W trakcie prezentacji filmu dokumentalnego przedstawiona zostaje historia życia i twórczości Jerzego Moskala. Urodzony w Drohobyczu w roku 1930. Los rzuciło go na Śląsk, gdzie ukończył studia na katowickim Wydziale Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Współpracował przez wiele lat z Telewizją Katowice, a także ze śląskimi teatrami. Jawi się on jako człowiek z wielką pasją, dla którego wszelkie przeszkody stawały się wyzwaniami. Wychodził z nich zwycięską ręką, co zostało dostrzeżone i docenione – świadczą o tym liczne nagrody i ludzie, dla których stał się cenionym twórcą i autorytetem. Nie pozostaje nic innego, poza przyłączeniem się do życzeń zdrowia i kontynuacji tak owocnej działalności.

Agnieszka Burek
Dziennik Teatralny Katowice
28 listopada 2009

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...