Tadeusz Kozłowski honorowym dyrygentem Teatru Wielkiego w Łodzi

W roku 55-lecia Teatru Wielkiego w Łodzi maestro Tadeusz Kozłowski otrzymał tytuł Honorowego Pierwszego Dyrygenta tej sceny.

Zrealizował muzycznie w TWŁ ponad 70 premier, w tym prapremiery polskie takich oper, jak: "Echnaton" Glassa, "Dialogi karmelitanek" Poulenca, "Adriana Lecouvreur" Cilei, "Kandyd" Bernsteina, "Gajane" Chaczaturiana, "Mefistofeles" Boita... W 1985 roku z zespołem łódzkiego teatru i takimi gwiazdami jak Maria Chiara, Fiorenza Cossotto, Nunzio Todisco i Ivo Vinco zainaugurował działalność odrestaurowanego Teatro Vittorio Emanuele w Messynie.

Był również kilkakrotnie dyrektorem artystycznym łódzkiej opery (1981-1987, 1998-2000, 2004-2005). Od 2005 roku pełnił funkcję pierwszego dyrygenta Teatru Wielkiego w Łodzi, a następnie był tam dyrektorem muzycznym (2008-2011). W 2018 roku (za dyrekcji Krzysztofa Marciniaka) zrealizował wydarzenie roku w Polsce: prapremierę polską "Tramwaju zwanego pożądaniem" Previna, uhonorowaną 4 Teatralnymi Nagrodami Muzycznymi im. Jana Kiepury (spektakl roku, najlepszy dyrygent – Tadeusz Kozłowski, najlepsza śpiewaczka – Joanna Woś, najlepszy reżyser – Maciej Prus). Przedstawienie otrzymało również 2 Złote Maski jako najlepszy spektakl w Łodzi i za najlepszą rolę wokalno-aktorską dla Joanny Woś. Niestety z niezrozumiałych dla mnie przyczyn "Tramwaj zwany pożądaniem" od dawna nie jest grany w teatrze. Może wreszcie znowu się pojawi...

Tadeusz Kozłowski ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Bogusława Madeya. W latach 1987-92 był pierwszym dyrygentem Macedońskiej Opery Narodowej i Macedońskiej Filharmonii Narodowej w Skopje, prowadził też spektakle w Chorwackiej Operze Narodowej w Zagrzebiu.

W latach 1996-98 był dyrektorem artystycznym Teatru Muzycznego w Łodzi. W latach 2001-2002 był dyrektorem artystycznym Opery i Operetki w Krakowie. W latach 2009-2011 był dyrektorem muzycznym Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. W latach 2014-2016 był dyrektorem muzycznym Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

Maestro poprowadził około 3000 spektakli oraz koncertów symfonicznych i kameralnych. Występował gościnnie w prawie wszystkich krajach Europy. Został uhonorowany Brązowym i Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis" i Nadzwyczajną Złotą Maską podczas jubileuszu 40-lecia Teatru Wielkiego w Łodzi za 50 znakomitych realizacji w tym teatrze. W 2013 roku minister kultury przyznał mu odznakę „Zasłużony dla kultury polskiej".

Za realizację polskiej prapremiery Portretu Weinberga w Teatrze Wielkim w Poznaniu otrzymał od Fundacji im. Jana Kiepury nagrodę dla najlepszego polskiego dyrygenta operowego.

Krzysztof Korwin-Piotrowski
Dziennik Teatralny
4 lutego 2022

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...