Tajemnicza postać peerelowskiej rzeczywistości

"Człowiek na moście" - reż. Jacek Głomb - Teatru im. Modrzejewskiej z Legnicy

W legnickim teatrze trwają próby historyczno-muzycznego spektaklu Roberta Urbańskiego w reżyserii Jacka Głomba, którego plenerowa premiera otworzy w maju 45. Ogólnopolski Festiwal Chórów "Legnica Cantat".

Okazja dla premiery, którą na dziedzińcu legnickiego Zamku Piastowskiego zaplanowano na 23 maja, nie jest przypadkowa. Spektakl inspirowany jest bowiem postacią dyrygenta i założyciela legnickiego chóru Madrygał, twórcy Ogólnopolskiego Festiwalu Chórów oraz patrona Legnickiego Centrum Kultury Henryka Karlińskiego.

Jak zapewnia autor scenariusza Robert Urbański nie będzie to jednak opowieść biograficzna, ani inscenizowany portret człowieka, który dzieciństwo i młodość spędził we Francji, walczył w armii polskiej na Zachodzie, a do Polski wrócił dopiero w 1947 roku., by dwa lata później na stałe osiąść w Legnicy. Zmarły w 1974 roku Henryk Karliński był miłośnikiem muzyki francuskiego średniowiecza i renesansu, popularyzatorem muzycznego dorobku i dziejów Dolnego Śląska, ale przede wszystkim barwną i nieco tajemniczą postacią w peerelowskiej rzeczywistości miasta.

W spektaklu "Człowiek na moście" prawda historyczna mieszać się będzie z autorską fantazją, która umożliwi m.in. podróże w czasie. Akcja toczyć się będzie zarówno w jednym z zamków średniowiecznej Francji, jak i na Zamku Piastowskim w powojennej Legnicy, aż po lata 70-te ubiegłego stulecia. Zamkowy dziedziniec, bramy i strzeliste wieże staną się zatem naturalną scenografią spektaklu.

- W spektaklu pojawią się konie, furmanka, samochody i rowery - zdradza niektóre z inscenizacyjnych pomysłów reżyser przedstawienia Jacek Głomb (na zdjęciu). - Dla nas będzie to powrót do fascynującego architektonicznie i akustycznie efektownego miejsca, jakim jest dziedziniec legnickiego Zamku Piastowskiego, w którym graliśmy już "Trzech muszkieterów" (1995), "Don Kichota nocą" (1998) i "Zamach na Cesarza" (2004).

O muzyczną stronę przedstawienia zadba Łukasz Matuszyk i zorganizowany przez tego muzyka i kompozytora zespół instrumentalistów powołany do tego projektu. Ale nie tylko, bo muzykom towarzyszył będzie legnicki Chór Kameralny AXION. Zamiarem inscenizatorów jest, by premierowa i okazjonalna odsłona przedstawienia była jeszcze bardziej spektakularna i - jeśli okaże się to możliwe - towarzyszyły jej chóry, które zjadą na "Legnica Cantat".

Próby z udziałem całego zespołu aktorskiego legnickiej sceny już się rozpoczęły. Od 7 maja artyści przeniosą się w plener zamkowego dziedzińca, a w ostatniej fazie przedpremierowych prób dołączą do nich muzycy i chórzyści. Po premierze plenerowy spektakl na stałe, w okresie od wiosny do jesieni, wejdzie do repertuaru legnickiego teatru.

Już w najbliższych dniach w internetowej witrynie legnickiego teatru (www.teatr.legnica.pl) pojawi się wideoblog zawierający filmowe, dokumentalne wspomnienia i opowieści o Henryku Karlińskim, jak też zdjęcia dokumentujące różne fazy tworzenia historyczno-muzycznego spektaklu.

Robert Urbański "Człowiek na moście", reżyseria - Jacek Głomb, scenografia - Małgorzata Bulanda, muzyka - Łukasz Matuszyk. Produkcja Teatru Modrzejewskiej w Legnicy realizowana we współpracy z Legnickim Centrum Kultury. Premiera 23 maja 2014 r. na dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Legnicy.

Grzegorz Żurawiński
Materiał Teatru
15 kwietnia 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...