Tam stała synagoga. Podsumowanie

Opowieści o żydowskich Katowicach

Ślady obecności Żydów w Katowicach są dziś niemal zatarte. Ci, którzy 150 lat temu współtworzyli to miasto, są praktycznie nieobecni w lokalnej świadomości. Tu stała synagoga z mykwą, tam mieszkał Ignatz Grünfeld, zasłużony budowniczy miasta, tam stał największy na Górnym Śląsku młyn parowy, a tuż obok Fabryka Mydła.

W ramach projektu „Tam stała synagoga. Opowieści o żydowskich Katowicach" opracowano 15 opowieści o ludziach, miejscach i zdarzeniach, które przywołują żydowskie korzenie miasta. Do wielu ciekawych informacji dotarto dzięki intensywnej kilkumiesięcznej pracy badawczej źródeł, szukano: w archiwach, dokumentach udostępnionych przez Śląską Bibliotekę Cyfrową i obszernej literaturze przedmiotu, a także poprzez rozmowy z ekspertami i znawcami tematu. Wszystkie historie zostały zaprezentowane na stronie internetowej Fundacji dla Filmu i Fotografii oraz zebrane w bezpłatnej e-publikacji dostępnej do pobrania ze strony https://bit.ly/tamstalasynagoga.

Każdą opowieść zilustrował jednym współczesnym zdjęciem fotograf Michał Jędrzejowski – zdjęcia przedstawiają miejsca związane z opowiadanymi historiami. Uzupełnieniem projektu jest ponadto mapa z audioprzewodnikiem dostępna online, dzięki której można zaplanować wycieczkę. Pobranie bezpłatnej aplikacji izi.TRAVEL na smartphona umożliwia także słuchanie historii podczas samodzielnego zwiedzania. Opowieści można również odsłuchać na kanale YouTube.

Pomysłodawczynią i kuratorką projektu jest kulturoznawczyni, animatorka i producentka wydarzeń kulturalnych Anna Adamkiewicz, opiekę merytoryczną sprawowała dr Zofia Kusztal, judaistka, historyczka i szefowa Archiwum Miejskiego w Katowicach. Działanie dofinansowano ze środków Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Anna Adamkiewicz
Materiał nadesłany
17 listopada 2020

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia