Tańce symfoniczne i burleska

L. Bernstein, I. Strawiński - Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku

27 kwietnia Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza na koncert z muzyką Leonarda Bernsteina i Igora Strawińskiego. Orkiestrę Opery i Filharmonii Podlaskiej poprowadzi Paweł Przytocki - dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Krakowskiej, jeden z najciekawszych dyrygentów swego pokolenia.

Interesująca jest ewolucja rozmaitych, współczesnych gatunków muzycznych. Zapewne niewielu wielbicieli musicalu zdaje sobie sprawę z tego, że wywodzi się on z operetki, różniąc się praktycznie tylko większą swobodą formalną. Do młodszych odbiorców przemawia – bardziej niż w operetce – realistyczne libretto oraz większy nacisk położony na technikę aktorską wykonawców. W latach pięćdziesiątych, sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku musical przeżywał apogeum rozkwitu – do jego popularyzacji, w niespotykanej przedtem skali, przyczyniły się doskonałe ekranizacje.
   
Jednym z najsłynniejszych twórców muzyki musicalowej jest wybitny amerykański dyrygent, kompozytor i pianista Leonard Bernstein. Musical West Side Story (wystawiony w Nowym Jorku 26 września 1957 roku) przyniósł twórcom olbrzymi sukces i przyćmił pozostałe kompozycje autora (zarówno rozrywkowe, jaki i koncertowe). Wiele piosenek z West Side Story stało się światowymi przebojami (przyczyniła się do tego w 1961 roku głośna ekranizacja musicalu Roberta Wise’a i Jerome Robbinsa, z Natalie Wood, Richardem Beymerem, Russem Tamblynem, Georgem Chakirisem i Ritą Moreno w głównych rolach).
   
W pierwszej części koncertu usłyszymy Tańce symfoniczne z musicalu West Side Story charakteryzujące się szczególnie bogatą i barwną orkiestracją.

Program koncertu dopełni Pietruszka - burleska w czterech obrazach Igora Strawińskiego. Kompozytor był jednym z największych twórców, a zarazem rewolucjonistów w dziejach muzyki. Ogromne znaczenie mają zwłaszcza jego dzieła baletowe (z drugiej dekady XX wieku), powstałe na zamówienie wielkiego impresaria Sergiusza Diagilewa.

Po pierwszym z baletowych arcydzieł – Ognistym ptaku powstała jednoaktowa burleska baletowa w czterech obrazach – Pietruszka. Premiera dzieła w paryskim Théatre du Châtelet (1911) stała się wielkim sukcesem (jego współautorami byli: scenarzysta Alexandre Benois, choreograf Michaił Fokin i genialny Wacław Niżyński jako wykonawca tytułowej roli).

Balet Pietruszka uważany jest za dzieło łączące wszystkie sztuki: muzykę, choreografię, opowiadanie historii i scenografię. Rzecz dotyczy tytułowego pajacyka (rosyjskie zdrobnienie od imienia Piotr), który ożywa w czasie karnawału, a wiedziony dźwiękiem fletu Czarodzieja przeżywa miłość tragiczną i ginie. Czarodziej wyjaśnia przerażonym zbrodnią widzom, że Pietruszka to nie zwykły człowiek.

27 kwietnia 2012 r. godz. 19:00 A, Sala Koncertowa OiFP

Wykonawcy:   
Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej
Paweł Przytocki  – dyrygent
   
Program:   
Leonard Bernstein (1918 – 1990) - Tańce symfoniczne z musicalu West Side Story.
Igor Strawiński (1882 – 1971) - Pietruszka - burleska w czterech obrazach.

(-)
Materiały OiFP
24 kwietnia 2012

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia