Tancerze Opery na Zamku – terapeutami!

Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 2 w Szczecinie

Zapraszam na bardzo ciekawe i ważne społeczno-kulturalne wydarzenie 6.06, 17.00, Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 2 w Szczecinie, ul. Jagiellońska 58. Cieszymy się, że choć w taki sposób możemy pomóc ludziom... pomagającym na co dzień. Tylko w tym ośrodku jest aż 100 dzieci, które potrzebują szczególnej uwagi i szczególnej troski.

Takie zajęcia to niezwykle ważna dla młodych ludzi sprawa, dzięki takim działaniom mogą nauczyć się, że życie nie musi ich kierować się w ciemną stronę. Dzięki sztuce, muzyce, tańcowi można odreagować złe emocje, patrzeć bardziej wrażliwymi oczami na świat, zacząć integrować się w grupie, wyciszyć agresję....

Nasi artyści wezmą udział – nieodpłatnie – w organizowanej przez MOS imprezie „Jak oni tańczą, grają, śpiewają i wolny czas spędzają". Na miejscu będzie także kier. Baletu Opery na Zamku Karol Urbański. Poniżej o socjoterapii przesłane przez MOS informacje:

„Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii Nr 2 w Szczecinie jest placówką resocjalizacyjną, przeznaczoną dla dzieci o tzw, specjalnych potrzebach edukacyjnych. Nasi wychowankowie są kierowani do MOS-u na podstawie podania/prośby rodziców i skierowania z urzędu gminy, warunkiem umieszczenia dziecka u nas jest posiadanie „orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na zagrożenie niedostosowaniem społecznym."

W placówce funkcjonują dwie szkoły: Gimnazjum Nr 52 i Zasadnicza Szkoła Zawodowa Nr 15 kształcąca dzieci w zawodzie kucharz i monter suchej zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie.

Nasi wychowankowie pochodzą z różnych środowisk, w większości z rodzin patologicznych, niewydolnych wychowawczo, dysfunkcyjnych, z kilkuletnimi opóźnieniami szkolnymi. Rodzice niewydolni wychowawczo często nie potrafią poradzić sobie z dziećmi, nie umieją zadbać aby te realizowały obowiązek szkolny i nie podejmowały działań będących w sprzeczności z ogólnie przyjętymi normami społecznymi, mają często również inne problemy wynikające choćby z zażywania środków psychoaktywnych lub zaburzeń psychicznych. Ponieważ nasza placówka jest całodobowa, na kadrze pedagogicznej spoczywa obowiązek nie tylko nauczania, ale nade wszystko wychowania, socjalizacji, wprowadzania w godne i uczciwe życie.

Rozwijanie w wychowankach zainteresowań i pasji, stwarzanie im sytuacji powodzeniowych jest jednym z naszych priorytetów. Temu służy miedzy innymi jedna z naszych cyklicznych imprez - „Jak oni graja, tańczą i śpiewają i wolny czas spędzają", zainicjowana przed laty przez dwie wychowawczynie internatu: Panią Joannę Jankowską i Wioletę Herman. Jest to nasza sztandarowa „wisienka na torcie", pokazanie efektów rocznej pracy z wychowankami, ich umiejętności, pasji, możliwości, oraz talentów. Impreza odbywa się zazwyczaj pod koniec roku szkolnego, wymaga współpracy i współdziałania wychowawców, nauczycieli a także kadry administracyjnej naszego MOS-u. Każdy znajdzie tu „coś" dla siebie, aktywność każdego z nas jest tu mile widziana, trzeba przygotować młodzież do występów, zrobić dekoracje, zapewnić stroje, kostiumy i rekwizyty, zaplanować kulinarną oprawę imprezy i spiąć całość. Przez kilka lat totarliśmy się i świetnie sobie z tym radzimy.

Poprzez występy młodzież pokazuje siebie w innym świetle, ma szansę się wybić i pokazać, na co ją stać. Nasi młodzi artyści prezentują się nie tylko przed społecznością MOS-u, mile widziani są zaproszeni goście – rodzice, opiekunowie naszych dzieci, znajomi, sponsorzy, wszyscy, którym los naszych wychowanków nie jest obcy.

Co roku impreza „Jak Oni tańczą, graja i śpiewają" odbywa się pod innym hasłem. Mięliśmy już takie edycje jak: wakacyjna przygoda, sławni aktorzy, wieczór grecki, wieczór morski, cygański tobor, wesele góralskie, postaci z bajek, Bollywood. Tegoroczna – Meksykańska fiesta będzie dziewiątą, a juz mamy pomysł na przyszłoroczną, jubileuszowa imprezę.

Tradycją stało się, że – dla przełamania lodów, strachu i tremy naszych Artystów, oraz do zachęcenia ich do większej aktywności kulturalnej, zapraszamy gościnnie zespoły i artystów, którzy swoimi występami uświatniają naszą skromną uroczystość. Tym samym mamy przyjemność zaprosić Artystów z Opery na Zamku."

(-)
Materiał Opery
3 czerwca 2017

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia