Tanecznym krokiem przez wieki
11. Festiwal Cracovia DanzaKraków znów pójdzie w rytmie tańców z epoki renesansu czy baroku. Przed nami bowiem XI edycja festiwalu Cracovia Danza
Temat tegorocznej edycji festiwalu Tańców Dworskich Cracovia Danza brzmi "Mistrzowie Tańca". - Cieszę się, że udało nam się utrzymać założenie, polegające na promowaniu poprzez spektakle najpiękniejszych miejsc Krakowa. Znów będziemy obecni na Rynku, Wawelu, w Willi Decjusza, w Pałacu bp. Erazma Ciołka. Ale chcemy też położyć w tym roku nacisk na historię tańca, pokazywaną przez osoby mistrzów. Ludzi, którzy jak nikt potrafili przekazywać to, co ulotne. To, co jest istotą tańca - tłumaczy Romana Agnel, dyrektorka festiwalu.
W tym roku oglądać będziemy m.in. spektakl "Taniec z figurami" (24 lipca, godz. 19, Willa Decjusza), czyli przedstawienie z pogranicza poezji i tańca w wykonaniu Izabelli Klebańskiej i Baletu Dworskiego Cracovia Danza. Podobno na scenie pojawią się król Ludwik XIV, Adam Mickiewicz, jak i elegancka francuska... krowa.
Warto zwrócić także uwagę na finał festiwalu, czyli spektakle prezentowane na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu. "Dla mojego Mistrza" (31 lipca, godz. 20) to premierowe przedstawienie, w którym zobaczymy na jednej scenie wykładowców festiwalowych warsztatów, specjalizujących się w różnych stylach tańca. Od tańców angielskich po indyjski kathak. Na zakończenie podobno wszyscy wyjdą do poloneza. Z kolei "Suavi Memorie" to spektakl wypleciony z arii i tańców będących rozrywką dworu włoskiego w XVI i XVII wieku, w wykonaniu zespołu La Rossigniol. W niedzielę z kolei wejdziemy w "Taneczny świat Chopina" (1.08, godz. 20). To widowisko przygotowane przez Balet Dworski Cracovia Danza z okazji obchodów Roku Chopinowskiego.
W Willi Decjusza (25-30.07) odbywać się będą warsztaty taneczne, prowadzone przez Barbarę Segal, Marie Claire Le Corre, Leszka Rembowskiego i Alaknandę Bose. Nowością tej edycji będą lekcje pantomimy, prowadzone przez Krzysztofa Antkowiaka, a także zajęcia z makijażu scenicznego, odbywające się pod okiem Magdaleny Wcisło.
Dopełnieniem festiwalu jest prezentowana w Willi Decjusza wystawa "Mistrzowie tańca wczoraj i dziś", która przybliży sylwetki wykładowców oraz ich mistrzów. To będzie subiektywny przewodnik po historii tańca.
Szczegółowe informacje: www.cracoviadanza.pl/festiwal.