Taniec wyzwalajacy duszę

Trans, autohipnoza, ekstaza - Polski Teatr Tańca zaprasza na październikową rozmównicę.

Najbliższą rozmównicę, której nadaliśmy tytuł „Metafizyka tańca", 23 października o godz. 17.00 w siedzibie Polskiego Teatru Tańca przy ul. Stanisława Taczaka 8 w Poznaniu, chcemy poświęcić duchowemu wymiarowi tańca, sposobom, w jaki uwalnia „człowieka tańczącego" od ciężaru doczesności oraz jego związkom z kultem, rytuałem i obrzędowością w różnych religiach świata.

Od czasów prehistorycznych taniec jako sztuka silnie oddziałująca na stan wykonawcę i odbiorcę bywa drogą do intensywnych przeżyć mistycznych. Trans, autohipnoza, ekstaza - stany psychofizyczne uzyskiwane przez wyczerpujący taniec, wirowanie, zataczanie kręgów - traktowane są jako wyzwolenie z codziennych doświadczeń ciała i umysłu, a jednocześnie sposób na spotkanie ze światem bóstw i przodków. Szamani na całym świecie stosują taniec w tym kontekście - na Syberii, w Tybecie, w Mongolii, w Chinach, na Malajach, w obu Amerykach i Australii. Transy opętańcze, połączone z uosabianiem duchów, rozsławił powszechny na Haiti kult voodoo i brazylijskie candomblé.

We wczesnym chrześcijaństwie młody Kościół przejawiał tendencje do wykluczania reliktów pogańskich. Od IV wieku próbował usunąć wszystkie przejawy tańca ze swej liturgii. Jak to się dzieje, że niektóre religie włączają ekstazę taneczną jako element nabożeństw, a inne wyklinają taniec jako grzeszny i nieczysty? Jaki jest stosunek tych religii do ciała? Jakie taneczne elementy „najchętniej" przenikają do rytuału? Jak pomagają w oddawaniu religijnej czci? Kiedy są częścią kosmogonii, instrumentem samodoskonalenia, wyrazem wiary, formą modlitwy? Jak taniec oddaje duchowe przeżycie poza religią?

Będą to: prof. Zbigniew Mikołejko - filozof religii, historyk religii, eseista i pedagog, kierownik Zakładu Badań nad Religią i profesor zwyczajny w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie. Pan Profesor jest autorem licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych, członkiem Amerykańskiej Akademii w Rzymie (1996) oraz Towarzystwa Naukowego Warszawskiego (2020). W 2014 odznaczony został srebrnym medalem "Zasłużony kulturze Gloria Artis".

Spotkamy się z Zuzanną Kann - Skorupską - kulturoznawczynią, w Zakładzie Teatru i Widowisk Instytutu Kultury Polskiej eksplorującą język ciała w tańcu i teatrze indyjskim. Badaczka zajmuje się, w teorii i praktyce, klasycznymi indyjskimi tańcami świątynnymi odissi i bharatanatjam, których naukę pobierała od nauczycieli w Indiach. Z pewnością będziemy ją pytać o indyjską duchowość, wyrażającą się poprzez stwarzanie ciała, „kosmiczny taniec" i panteon hinduskich bóstw, mających konkretną, piękną fizyczność.

Spotkanie poprowadzą Anna Koczorowska i Robert Chodyła.

Anna Koczorowska
Materiał Teatru
23 października 2021

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...