Teatr Arka zagra na Fringe Edynburg

wrocławscy artyści pokażą "Bal u Hawkinga"

Teatr Arka, w którego zespole występują osoby niepełnosprawne, zaprezentuje swój spektakl na prestiżowym festiwalu teatralnym Fringe w Edynburgu. Wrocławscy artyści pokażą "Bal u Hawkinga" w reż. Renaty Jasińskiej.

Edynburski Fringe jest największym i najbardziej różnorodnym festiwalem sztuki w świecie. Co roku imprezę, która odbywa się w sierpniu, odwiedza kilkaset tysięcy widzów. W programie festiwalu znajduje się kilka tysięcy wydarzeń - przedstawień teatralnych, pokazów performance oraz koncertów.

Jak poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka Teatru Arka Lidia Wietrzyńska, artyści z Wrocławia przed edynburską publicznością zaprezentują się dwanaście razy. W tym roku festiwal Fringe odbędzie się w dniach 2-26 sierpnia. - W drodze powrotnej do kraju teatr wystąpi również w Londynie na scenie Teatru ARC - podała rzeczniczka.

Zespół wrocławskiego Teatru Arka składa się z profesjonalnych artystów oraz osób niepełnosprawnych intelektualnie - adeptów sztuki teatralnej. - W polskich realiach jest to inicjatywa wyjątkowa. O ile bowiem w przypadku podobnych teatralnych inicjatyw praca nad spektaklem jest jedynie narzędziem terapii i integracji poprzez sztukę, tutaj jest inaczej - nadrzędnym celem jest artystyczna jakość - tłumaczyła Wietrzyńska.

Arka jest teatrem repertuarowym. Co roku przygotowuje kilka premier, a w miesiącu granych jest piętnaście przedstawień. Tematem spektakli często jest niepełnosprawność w jej różnych aspektach. Na przykład scenariusz do szekspirowskiego "Snu nocy letniej" napisał jeden z pacjentów szpitala psychiatrycznego, czyniąc scenerią spektaklu tego typu placówkę. Natomiast spektakl "Cisza" to rzecz o dziecięcej schizofrenii opowiedziana z perspektywy młodej pacjentki.

Podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Fringe w Edynburgu wrocławscy artyści zaprezentują "Bal u Hawkinga", który jest swoistym manifestem ideowym Teatru Arka. Fundamentalne pytanie, na które starają się odpowiedzieć twórcy tego spektaklu brzmi: czy niepełnosprawność jest przeszkodą niemożliwą do pokonania?

Dyrektor Teatru Arka Renata Jasińska podkreśliła, że jej teatr nie mógłby powstać w innym mieście niż Wrocław. - To tu w historycznym, kulturowym i społecznym tyglu zrodziły się takie zjawiska artystyczne, jak teatr Jerzego Grotowskiego, Henryka Tomaszewskiego, Kazimierza Brauna czy liczne teatry studenckie. Tu spotykali się twórcy scen offowych z całego świata na kolejnych edycjach Międzynarodowego Festiwalu Teatru Otwartego. Teatr Arka zrodził się z doświadczeń twórczych Grotowskiego oraz idei teatru otwartego jako miejsca spotkań twórców wspólnie poszukujących prawdy o współczesnym świecie - mówiła Jasińska.

(-)
(PAP)
10 lipca 2013

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...