Teatr Będzie Wszędzie

20. Gliwickie Spotkania Teatralne

Gdyby szukać jednej frazy opisującej najbliższe artystyczne wydarzenie w Gliwicach, nasuwa się jedno: festiwal obfitości. 20. Gliwickie Spotkania Teatralne ruszyły w poniedziałek

Nie ma drugiego w regionie przeglądu teatralnego o tak różnorodnej formule. Przez tydzień trudno będzie znaleźć choć kawałek centrum miasta niezarożony festiwalowym działaniem. 

Pierwszy, poniedziałkowy wieczór (od godz.19) należeć będzie do Tadeusza Kantora. W foyer Teatru Muzycznego odbędzie się wernisaż wystawy "Niech sczezną artyści..." z eksponatami scenograficznymi ze spektaklu, pokaz słynnego filmu Andrzeja Wajdy "Umiarła klasa. Seans Tadeusza Kantora" oraz prezentacja zapisu przedstawienia "Nigdy tu już nie powrócę". 

Cykl Inspiracje, startujący we wtorek, będzie należał do mistrzów. - Chcieliśmy w tym roku uhonorować trzech artystów, z których każdy w przestrzeni Ruin zostawił swój niepowtarzalny reżyserski ślad: Jacka Głomba, Piotra Tomaszuka i Andrzeja Dziuka - mówi Paweł Gabara, dyrektor Gliwickiego Teatru Muzycznego. 

W Ruinach Teatru zobaczymy czterech pancernych i... czołg w czechosłowackim lesie w roku 1958 ("Operacja Dunaj"), teatr grany przez pacjentów psychiatryka w Charenton pod kierunkiem markiza de Sade\'a dyskutującego z Maratem o pryncypiach ("Marat - Sade") oraz inscenizację szwedzkiej sztuki o historii biblijnego Barabasza, zawdzięczającego życie Chrystusowi, w którego próbuje uwierzyć ("Barabasz. Próba zapisu"). Bilety kosztują 60 zł. 

Wciągu kolejnych czterech dni obejrzymy aż l8 nowych propozycji, m.in. śpiewającą "Marię-Awarię", "Grube ryby" Krystyny Jandy, warszawskie lamentowanie wprost na ulicy, sceniczną śmierć Jerzego Treli, akrobatyczny spektakl na linach "Obsession" czy demoniczną wizytę w świecie lalek i manekinów za sprawą białostockiej Kompanii Doomsday 

*** 

ZAPRASZA 

Paweł Gabara 

Dyrektor Gliwickiego Teatru Muzycznego 

XX jubileuszowe Gliwickie SpotkaniaTeatralne są spojrzeniem wstecz, jak i w sceniczną teraźniejszość. Z wielką radością witamy u nas Wielkiego Nieobecnego. 19 lat temu prowadzono rozmowy z Tadeuszem Kantorem w sprawie jego obecności na festiwalu , ale spotkanie nie doszło do skutku. W tym roku nadrabiamy tamtą nieobecność wystawą i projekcjami. 

Ponadto tradycyjnie w programie coś dla miłośników wielkiego aktorstwa: wystąpią m.in. Anna Dymna, Anna Polony, Jerzy Trela, Ignacy Gogolewski, Zbigniew Zapasiewicz czy Franciszek Pieczka. Natomiast dla miłośników nocnych nastrojów po raz drugi teatralne i muzyczne klimaty po zmroku: koncerty na scenach w Ruinach i w Dawnej Fabryce Drutu oraz spektakle na scenie Szapito.
(mb)

Aleksandra Czapla-Oslislo
Gazeta Wyborcza - Katowice
12 maja 2009

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia