Teatr czy cyrk?

"Nie tylko klaun i tygrys. Szkice o sztuce cyrkowej" - red. Małgorzata Leyko i Zofia Snelewskaj-Stempień

Niedawno media opisywały widowisko niemieckiego cyrku Roncalli, który zamiast zwierząt wykorzystał w swoim show reprezentujące je hologramy, tworząc prawdziwie magiczny spektakl. Rodzi to pytanie czy tego typu praktyki mają szanse na stałe wejść do przemysłu rozrywkowego?

Autorzy publikacji udowadniają, że sztuka cyrkowa nawet jeśli przechodzi dziś kryzys, jest nieodłącznym elementem zachodniego społeczeństwa. Książka opisuje historię cyrku i pokazuje go w szerokim kontekście kulturowym. Ukazuje jego silne związki z teatrem ( w tym ze sztuką lalkarską) a także to, jaką inspiracją jest dla literatury (na przykładzie dzieła Tomasza Manna Mario i czarodziej), filmu, czy świata mody, zwracając uwagę na współczesne pokazy.

Przedstawia zmiany, jakie dokonały się w sztuce cyrkowej - nowe kierunki (tzw. Nowy Cyrk) stawiające na kult mistrzostwa ciała, teatr tańca i pokrewne sztuki. Prezentowane też są dokonania słynnego Cirque de Soleil i analizowane głośne widowiska światowe.

W publikacji nie brakuje także tematu tresury zwierząt. Książka daje nowy ogląd na sztukę cyrkową i stawia pytania o jej dalszy rozwój.

Marzena Gawłowska
Materiał Wydawnictwa
10 lipca 2019

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...