Teatr dzieciom

1. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci

Przegląd Nowego Teatru Dla Dzieci to pierwsze tego typu przedsięwzięcie kulturalne we Wrocławiu, skierowane do dzieci we wszystkich grupach wiekowych oraz ich rodziców, opiekunów i nauczycieli. Ideą Przeglądu jest prezentacja najbardziej interesujących spektakli dla dzieci, które powstały w ciągu ostatnich sezonów na polskich scenach oraz najnowszych premier Wrocławskiego Teatru Lalek, zrealizowanych w sezonie 2012/2013. Odbędzie się on w dniach 25.06-30.06

NOWY TEATR dla dzieci rozumiemy jako, zrealizowane na najwyższym poziomie reżyserskim i aktorskim, nowatorskie inscenizacje tekstów, które powstały w ciągu kilku ostatnich lat,  bliskich współczesnemu odbiorcy. Do projektu zaprosiliśmy najwybitniejszych młodych dramatopisarzy, reżyserów i pedagogów teatru.

Spektakle, które pokażemy podczas Przeglądu stanowią świadomą oraz starannie przemyślaną i przygotowaną wypowiedź artystyczną. Szanują wrażliwość i inteligencję odbiorcy oraz eksperymentują z formą. Bawią, poruszają, wreszcie – pozwalają poznać świat we wszystkich jego odcieniach i tym samym pomagają oswoić się z emocjami, nierzadko trudnymi, ale pięknymi i ważnymi. W artystycznym dialogu z dziećmi nie chcemy rezygnować z doświadczeń tego, co niełatwe. Dziecko to dla nas partner w, odbywającej się poprzez sztukę, rozmowie
o sprawach ważnych. W pełni ufamy jego wyobraźni i indywidualności. Dziecięca otwartość, spontaniczność, wyobraźnia z zainteresowaniem i entuzjazmem przyjmuje dynamicznie zmieniający się język współczesnego teatru. Chcemy podjąć dialog z najmłodszymi widzami
i przygotować ich do świadomego uczestnictwa w kulturze. Sztuka dla dzieci to także mądra zabawa i rozrywka. To również zaproszenie do samodzielnej twórczości, wspierane przez współdziałającego z dzieckiem artystę i pedagoga.

W ramach Przeglądu zorganizujemy dyskusje panelowe. Panel na temat nowego teatru dla dzieci oraz kierunków rozwoju działań animacyjnych z obszaru pedagogiki teatru poprowadzi Robert Jarosz, a dyskusje o teatrze dla najnajmłodszych – Alicja Morawska-Rubczak. Przegląd ma stanowić nie tylko platformę spotkań widzów z artystami, ale również okazję do wymiany doświadczeń pomiędzy pedagogami teatru, dramatopisarzami, reżyserami i rodzicami.

Spektaklom oraz dyskusjom towarzyszyć będą działania plenerowe w Ogrodzie Staromiejskim, który na czas Przeglądu stanie się multidyscyplinarnym Ogrodem Sztuk – przestrzenią twórczego rozwoju we wszystkich dziedzinach sztuki. Do współpracy zaprosiliśmy wrocławskie instytucje kultury, uczelnie oraz niezależnych twórców. Chcemy, by Przegląd stał się prawdziwym świętem sztuki dla dzieci – teatralnej, literackiej, plastycznej, muzycznej oraz filmowej. Naszym celem jest stworzenie platformy wymiany doświadczeń i popularyzacja działań artystycznych wrocławskich podmiotów z obszaru kultury.

SPEKTAKLE PREZENTOWANE PODCZAS PRZEGLĄDU:

 1. „ŚPIJ”, reżyseria Alicja Morawska- Rubczak
TEATR BAJ, Warszawa

Spektakl dla dzieci w wieku 0-3 lat.

Jest to jeden z najważniejszych w Polsce spektakli adresowanych do „najnajów”, czyli dzieci, które nie ukończyły jeszcze trzeciego roku życia. Autorka przedstawienia jest uznanym pedagogiem teatru, dzięki czemu spektakl jest nie tylko wypowiedzią artystyczną, ale również interaktywną przygodą zrealizowaną z wielką wrażliwością na potrzeby najmłodszych widzów.  Specjalnie dla nich realizatorzy stworzyli bezpieczną, przytulną i komfortową przestrzeń, w której dzieci będą mogły poczuć się zupełnie swobodnie, być nie tylko widzami, ale gośćmi.

  2. „SŁOŃ I KWIAT”, na podstawie opowiadań Briana Pattena, reżyseria Robert Jarosz

BIAŁOSTOCKI TEATR LALEK I GRUPA COINCIDENTIA

Spektakl dla dzieci od 6 lat. 

Jest to opowiedziana lekko i przyjemnie "bajeczna przypowieść o sprawach jednak niełatwych. O potrzebie akceptacji w wielkim świecie. O tym, jak trudno uporać się z własną i cudzą innością, która bywa ciężarem. O wchodzeniu w dorosłość i zmienianiu się. O marzeniach (...) Wreszcie o tym, jak dobrze byłoby jednak wyzbyć się egoizmu i zwrócić czasem uwagę,
z szacunkiem, na innych."

Monika Żmijewska, Gazeta Wyborcza, 6.01.2013

 3. „NAJMNIEJSZY BAL ŚWIATA” Maliny Prześlugi, reżyseria Paweł Aigner
TEATR BAJ POMORSKI, Toruń

Spektakl dla dzieci od 6 lat.
Autorką tekstu jest uznana pisarka dramatów i książek dla dzieci Malina Prześluga.  Jest to pierwsze w Polsce przedstawienie multimedialne, które łączy techniki teatru lalkowego z technikami telewizyjnymi (przede wszystkim blue box) i filmowymi.
To spektakl uczący trudnej sztuki panowania nad emocjami, szanowania drugiego człowieka  i okazywania mu uczuć i empatii.
Spektakl otrzymał główną nagrodę podczas tegorocznej edycji festiwalu „Maskarada”  w Rzeszowie i grand prix Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu.

 4. „ŚWIATEŁKO”, na podstawie dramatu „Pręcik” Maliny Prześlugi, reżyseria Marián Pecko
OPOLSKI TEATR LALKI I AKTORA IM. A. SMOŁKI

Spektakl dla dzieci od 6 lat.

Jest to przedstawienie dotykające trudnego tematu, dopiero od niedawna obecnego
w teatrze dla dzieci – kwestii emocji, które wzbudza śmierć najbliższych.

Marián Pecko – reżyser spektaklu: „ "Światełko" to delikatna, krucha opowieść, baśń, która  pozwala na poważną rozmowę z dziećmi o trudnych sprawach (…) Sztuka jest w naszym życiu nie do zastąpienia. Jedną z jej szlachetnych cech jest – w moim głębokim przekonaniu – pomaganie ludziom w pozbyciu się strachu. „Światełko” jest właśnie opowieścią na ten temat. Mocno stoi po stronie dzieci pomagając im w odpowiedzi na ważne pytania na temat życia i śmierci. Ale głównie rozmawia z dziećmi o nadziei."

 5. „ODYSEJA” wedługHomera, reżyseria Ondrej Spišák
TEATR LALKA, Warszawa

Spektakl dla dzieci od 8 lat.

Jest to przedstawienie kostiumowo-lalkowe poruszające m.in. kwestię wolnej woli i roli sił nadprzyrodzonych. Spektakl wielokrotnie nagradzany podczas festiwali teatralnych.

„Reżyser zaprezentował najwyższy kunszt i pomysłowość, scenograf – szereg niebanalnych rozwiązań, a kompozytor – muzykę godną podniosłego tematu eposu. Zespół, grający in corpore, dał z siebie wszystko i na scenie po prostu kwitnie – śmieszy,
tumani, przestrasza. Z czystym sumienie mogę absolutnie każdemu polecić godzinkę  z Homerem w Lalce – wyjdzie z teatru lepszy i szczęśliwszy”

Hanna Baltyn, Teatr, 13/2000

 6. „TEATRALNY PLAC ZABAW JANA DORMANA”, reżyseria Justyna Sobczyk  INSTYTUT TEATRALNY, Warszawa

Interaktywny projekt przeznaczony dla dzieci w wieku 6-9 lat.
Spektakl został zainspirowany trzema realizacjami Jana Dormana, wybitnego reżysera i pedagoga teatru: „Która godzina?”, „Konik” oraz „Kaczka i Hamlet”. Istotą tego przedstawienia, opartego również na interakcji z dziećmi, jest żywioł swobodnej i niczym nieskrępowanej zabawy. Dzięki temu mali widzowie odbierają pierwszą lekcję teatralnej umowności.

 7. „ŚCIANA.BANANA”, reżyseriaJanka Jankiewicz- Maśląkowska i Tomasz Maśląkowski
LALE.Teatr, Wrocław

Plastyczny, muzyczno-ruchowy spektakl dla dzieci w wieku 1- 5 lat.

Twórcy spektaklu Janka Jankiewicz- Maśląkowska i Tomasz Maśląkowski odeszli od skończonej, linearnej fabuły. Małe dzieci nie zawsze mają tyle zapału, by ją śledzić i tyle cierpliwości, by za nią podążać. W to miejsce zaproponowali szereg zdarzeń o zabawowym charakterze, w których uczestniczą jakiś On i jakaś Ona, bliżej nienazwane postaci. Używając prostych przedmiotów, z czarną ścianą za plecami i białą podłogą pod stopami, udowodnią, że powołanie do istnienia fantazyjnych światów jest prostsze niż się to wydaje. Choć słowo mówione nie pojawi się na scenie, ”Ściana.Banana” angażuje i łączy wszystkie zmysły z wyobraźnią dziecka.

8. „PACAN – HISTORIA O MIŁOŚCI” Marii Wojtyszko, reżyseria Jakub Krofta
WROCŁAWSKI TEATR LALEK

Spektakl dla dzieci od 7 lat.

To napisana z dużą wrażliwością i poczuciem humoru opowieść o zwierzętach, które straciły dom. Pewnego dnia właściciel Pacana, tytułowego starzejącego się kundla, znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Zrozpaczony pies postanawia go odszukać, nie jest jednak przyzwyczajony do samotnych wędrówek po mieście i szybko trafia do schroniska. Spotyka tam grono doświadczonych przez los zwierząt o dość ekscentrycznych osobowościach. Opowieść o zwierzętach w schronisku jest metaforą losu wszystkich tych, którzy znaleźli się na marginesie.

 
   

9. „WĄŻ” Marty Guśniowskiej, reżyseria Marek Zákostelecký

WROCŁAWSKI TEATR LALEK

Spektakl lalkowy dla dzieci od lat 3.

„Wąż” to zabawna opowieść o gadzie, który chciałby mieć ręce i nogi. W towarzystwie Chomika i Gekona wyrusza w świat w nadziei, że znajdzie sposób na zdobycie upragnionych kończyn. Rozwiązanie problemu znajduje dopiero wtedy, kiedy dociera do samego Boga…  Sztuka w zabawny sposób opowiada o zmaganiach z własną tożsamością i stawia ważne pytanie o to, jak bardzo możemy się zmienić, jednocześnie pozostając sobą. „Wąż” został nagrodzony w 23. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

 10. „GULIWER W KRAINIE OLBRZYMÓW” Roberta Jarosza według J. Swifta,
reżyseria Braňo Mazúch
WROCŁAWSKI TEATR LALEK, Scena Bajkobusu

Spektakl familijny, skierowany dla dzieci od lat 3.

Jest to historia światowej sławy podróżnika, legendarnego Guliwera, którego okręt rozbił się na rzece Odrze, nieopodal Mostu Grunwaldzkiego we Wrocławiu. Ku zaskoczeniu wszystkich okazało się, że jest on nie większy od przeciętnego Krasnala… Spektakl to niezwykle dowcipna próba odtworzenia przygód nieustraszonego wędrowca oraz przybliżenia problemów, jakie mogą czyhać na tak małą istotę w tak dużym mieście. Kontrastujące ze sobą postaci spektaklu i ich konflikty prowokują do zadania pytania czy sam fakt bycia innym daje nam jakiekolwiek dodatkowe prawa, przywileje lub wręcz przeciwnie - naraża nas na odrzucenie, a nawet atak.

11. „SKARPETY I PAPILOTY” Julii Holewińskiej,
w ramach cyklu teatralnych słuchowisk na żywo SŁUCHAJ!
WROCŁAWSKI TEATR LALEK

Sztuka skierowana dla dzieci od lat 3.

Sztuka napisana na specjalne zamówienie Wrocławskiego Teatru Lalek przez zdobywczynię Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej Julię Holewińską. Dramatopisarka i dramaturg debiutuje jako autorka tekstu dla najmłodszych widzów. Sztuka opowiada o rodzinie lisków. A właściwie o rodzinie lisków w kryzysie. Mama wraca do pracy! Co to oznacza dla wszystkich członków rodziny?

 Spektakle dla młodzieży i dorosłych:

12. „FERDYDURKE”Witolda Gombrowicza, reżyseria Radosław Kasiukiewicz
WROCŁAWSKI TEATR LALEK

Spektakl dla młodzieży i widzów dorosłych.

To wielka satyra na system edukacji i polską inteligencję lat 30. Dynamiczne, oparte na wyraźnym rytmie przedstawienie jest swego rodzaju zabawą z publicznością – nie ma w nim wprawdzie typowej interakcji, ale aktorzy utrzymują z widzami bezpośredni kontakt.  Spektakl koncentruje się wokół jednego z podstawowych zagadnień „Ferdydurke” –problemu Formy. Jego dodatkowym atutem są lalki, które doskonale obrazują proces powstawania stereotypowych klisz, utrudniających nam codzienną komunikację. Traktat o niedojrzałości  i „gębach”, na które jesteśmy skazani, opowiedziany z wykorzystaniem różnych technik lalkowych.

 13. „Z PIASKU” na podstawie „Dziecka z piasku” Tahara Ben Jellouna, reżyseria Pia Partum
WROCŁAWSKI TEATR LALEK

Spektakl dla widzów dorosłych.

To adaptacja powieści „Dziecko z piasku” Tahara Ben Jellouna, opisująca historię dziewczynki wychowanej jako chłopiec. Opowieść snuta jest przez kilku narratorów, narracje są wzajemnie sprzeczne i niejasne. Autor celowo nie daje szansy odbiorcy na zrekonstruowanie historii. Tahar Ben Jelloun z niezwykłą wrażliwością splata wszystkie wątki w fascynującą opowieść gęstą od znaczeń, wyrażoną poetyckim, ornamentalnym językiem, wywołującym skojarzenia z „Baśniami z tysiąca i jednej nocy”. Spektakl łączy tematykę metaliteracką z wątkiem poszukiwania tożsamości. Prowokuje również do rozważań na temat tego, w jakim stopniu nasza osobowość jest kształtowana przez nas samych, a w jakim przez społeczeństwo, kulturę, czy religię.

  CENY BILETÓW:
Bilety na spektakle gościnne: Słoń i kwiat, Światełko, Odyseja, Śpij, Najmniejszy bal świata, Teatralny Plac Zabaw Jana Dormana - bilet normalny: 30 PLN, bilet ulgowy: 25 PLN, bilet grupowy od 10 osób: 15 PLN

Bilety na spektakle Ściana.Banana, Ferdydurke, Z piasku -  bilet normalny:25 PLN, bilet ulgowy: 20 PLN, bilet grupowy od 10 osób: 15 PLN

Bilety na spektakl Wąż -  bilet normalny: 28 PLN, bilet ulgowy: 23 PLN, bilet grupowy od 10 osób: 18 PLN

 Przy zakupie biletów indywidualnych na min. 3 spektakle wszystkie bilety w cenie 15 PLN.

 Bilety na słuchowisko z cyklu Słuchaj! Skarpety i papiloty - wejściówka 5 PLN

 Warsztaty - WSTĘP WOLNY! ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA

SPRZEDAŻ BILETÓW od 15 maja 2013 r.

REZERWACJA BILETÓW:
Biuro Organizacji Widowni, tel. 71 335 49 11/12

(-)
Materiał organizatora
8 czerwca 2013

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia