Teatr i muzyka. Pamięci Żydom

"Mazl Tov" - reż. Gołda Tencer - Teatr Żydowski

„Mazl Tov" to pełen humoru i dowcipu żydowskiego spektakl muzyczno-taneczny, przygotowany specjalnie na wyjazd zespołu na tournee do Meksyku. Drugą część wieczoru zdominuje wyjątkowy koncert muzyki żydowskiej: Franka Londona i Yaakova Lemmera z zespołem, a całości towarzyszyć będzie niezwykła wystawa "I ciągle widzę ich twarze.."

Włączając się w oficjalne obchody otwarcia wystawy głównej „1000 lat historii Żydów polskich" Muzeum Historii Żydów Polskich, Teatr Żydowski, Zygmunt Rolat i Irene Plekta zapraszają na spektakl „Mazl Tov" i specjalny koncert Franka Londona i Yaakova Lemmera.

„Mazl Tov" - pełen humoru i dowcipu żydowskiego spektakl muzyczno-taneczny przygotowany specjalnie na wyjazd teatru na tournee do Meksyku. W jednej z ról wystąpi Gołda Tencer, autorka scenariusza i reżyserii. Do spektaklu zagra na żywo orkiestra pod kierownictwem muzycznym Teresy Wrońskiej. Przedstawienie ukazujące życie codzienne Żydów z warszawskich Nalewek. Zapraszamy do wspólnej podróży do miejsc, których już nie ma, lecz wracają echem melodii, głosami podwórkowych śpiewaków i nawoływaniem matek, przypominając pociechom, że stygnie rosół i szabasowy czulent. Najlepszym przewodnikiem po tym świecie będzie żydowski humor i dowcip! Spektakl będzie w języku Polskim i Jidysz (kwestie mówione – po polsku, piosenki – w Jidysz).

Podczas drugiej części wieczoru odbędzie się wyjątkowy koncert muzyki żydowskiej: Franka Londona i Yaakova Lemmera z zespołem: Benjy Fox-Rosen (kontrabas), Sanne Möricke (akordeon), Guy Schalom (perkusja) oraz Michael Winograd (klarnet).
Frank London, nowojorski kompozytor i trębacz, jest jednym z najwybitniejszych artystów tzw. Nowej Żydowskiej Muzyki, uhonorowany prestiżową nagrodą Grammy. Jest założycielem zespołu The Klezmatics i liderem Frank London Klezmer Brass Allstars. Skomponował muzykę do „A Night in the Old Marketplace", największego i najważniejszego żydowskiego arcydzieła od czasu „Skrzypka na dachu". Często zapraszany do współpracy przez rozmaitych artystów, również z kręgów jazzowych, bluesowych i rockowych.

Yaakov Lemmer jest jednym z czołowych kantorów młodego pokolenia, posiadający głos o wyjątkowej barwie (liryczny tenor). Jego repertuar jest wielojęzyczny i wszechstronny – znajdują się w nim liturgiczne pieśni hebrajskie, ludowe pieśni jidysz, a także muzyka synagogalna, operowa i musicalowa. Karierę zaczynał jako solista Behtel Choir, gdzie opiekę nad nim roztoczył Benzion Miller. Był stypendystą prestiżowej Belz School of Jewish Music na Yeshiva University, gdzie studiował m.in. u Josepha Malovanego i Bernarda Beera.

Całości towarzyszyc będzie wystawa „I ciągle widzę ich twarze ..."  z wielu powodów niezwykła. Chociaż pokazuje nieobecnych, jest historią obecności. Gołda Tencer, Dyrektor Fundacji Shalom w 1994 roku pokazując w mediach jedyne ocalałe zdjęcie z rodzinnego albumu, zaapelowała o nadsyłanie zdjęć Żydów polskich. Wielu ludzi nie wierzyło, że 50 lat po Holokauście ktoś odpowie na ten apel – tymczasem napłynęło ponad 9 000 zdjęć. Zdjęcia, które zebrała Fundacja, nie są zdjęciami z pierwszych stron gazet. Przechowywano je na strychach, wydobywano z gruzów, z makulatury. Nadsyłano je z odległych krańców naszego globu, z wielkich metropolii, z miasteczek i wsi. W większości zdjęcia nadesłali Polacy – polskie rodziny, sąsiedzi, przyjaciele. Wiele zdjęć nadesłali także Żydzi rozsiani dziś po całym świecie, lecz przechowujący w swoich nowych domach okruchy tamtego świata. Te obrazy – zdjęcia zwykłych ludzi w całej różnorodności ich powszedniego życia – uświadamiają nam w sposób przejmujący, jak potężna, barwna, aktywna była społeczność Żydów polskich, którzy przez wieku współtworzyli dzieje kraju i jego kulturę.

Dzięki tym wszystkim, którzy odpowiedzieli na apel Fundacji Shalom, powstała unikalna, jedna z największych na świecie kolekcja fotografii Żydów polskich. Wystawę w ciągu 18 lat pokazano w 50 muzeach na całym świecie, m. in. Los Angeles, Meksyku, Jerozolimie, St. Petersburgu, Hamburgu, Wilnie, Buenos Aires, Grenoble, Lyonie i Toronto. Największy sukces odniosła w Nowym Jorku, pisał o niej szeroko „New York Times". O wyjątkowości tej wystawy świadczy jej uniwersalizm. Fotografie Żydów polskich są chętnie oglądane nie tylko przez osoby odwiedzające muzea europejskich stolic, ale również mieszkańców niewielkich miejscowości takich jak Tykocin czy Szamotuły. 51. odsłona wystawy zostanie zainaugurowana w Katedrze Castelló d'Empúries w ramach dużej imprezy artystycznej la Ruta de l'art – Szlak Sztuki - organizowanej od siedmiu lat przez Urząd Miasta Castelló d'Empúries. Od 26 października wystawę obejrzeć będą mogli Warszawiacy w Teatrze Żydowskim.

Bilety nienumerowane na spektakl i koncert towarzyszący do nabycia w kasie za 70 zł. Rezerwacja biletów: (+48 22) 850 56 56; (22) 850 64 50 lub 51 i online bow@teatr-zydowski.art.pl

(-)
Materiał Teatru
24 października 2014

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...