Teatr lalek przykuł uwagę najmłodszych

11. Letni Ogród Teatralny

Teatr Conieco założył w 1994 r. Marian Ołdziejewski wystawiając wraz z synem Łukaszem spektakl o Kubusiu Puchatku, który lubił "małe conieco".

Przedstawienie bardzo ciepło przyjęła widownia i tak zaczęła się przygoda prywatnego, objazdowego teatru. Od tej pory każdego roku powstawały spektakle wykorzystujące różne formy teatru lalek (maski, kukły, marionetki, przedmioty, lalki płaskie i przytulanki).

Obecnie Teatr Conieco tworzą Marian Ołdziejewski i Jaromir Trzos.
Współpracują: tworząc muzykę – Agnieszka Glińska , scenografię – Dominika Durtan i lalki – Ewa Ołdziejewska.

Projekt „Baśń i bajek nieco” ewoluuje wraz z podróżami zespołu, bowiem w tym repertuarze zmieniają się przedstawiane bajki. Tym razem dzieciom zostały zaprezentowane cztery baśnie Andersena: „Ołowiany Żołnierzyk”, „Dziewczynka z zapałkami” i „Królewna na ziarnku grochu” i „Świniopas”.

Całość teatru lalkowego animowała  dwójka aktorów wrażliwych na tę technikę, tworząc przedstawienie plastyczne i przystępne w odbiorze – w sam raz dla młodego widza. Dzieci zapytane na koniec, jakie baśnie zostały przedstawione, nie miały problemu z ich identyfikacją. Sam zespół z kolei popisał się techniką pracy z różnym rodzajem lalek. Na pochwałę zasługuje również pomysłowość wykorzystania minimalnej scenografii, jak na objazdowy teatr przystało. Teatr Conieco dowiódł, że nawet umiejętnie wykorzystane parasole mogą wzbudzić zachwyt młodych odbiorców.

Małgorzata Bryl-Sikorska
Dziennik Teatralny Katowice
6 sierpnia 2009

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia